Cyberbezpieczeństwo

W 2021 roku szpitale bezpowrotnie straciły blisko 40% danych w wyniku ataków ransomware

Tak wynika z Data Protection Trends Report 2022 firmy Veeam. Cyberataki były również powodem większości przerw w działalności placówek ochrony zdrowia i klinik. W branży medycznej dane są szczególnie wrażliwe – dotyczą poufnych informacji o stanie zdrowia pacjentów, umożliwiają ich leczenie czy prowadzenie badań naukowych. Placówki muszą więc dbać o odpowiednią ochronę zasobów i wykonywać kopie zapasowe na wypadek ich utraty, wskazują specjaliści Veeam.

W 2021 roku szpitale bezpowrotnie straciły blisko 40% danych w wyniku ataków ransomware

W 2021 roku w Polsce dostępnych było ponad 350 różnych e-usług w systemie publicznej opieki zdrowotnej, z których korzystało 28,7 milionów Polaków, co oznacza, że sektor ten coraz bardziej podlega cyfrowej transformacji. Rozpowszechnienie się telemedycyny i wizyt online dodatkowo przyspiesza ten proces. Dane przetwarzane przez placówki medyczne są szczególnie wrażliwe, dotyczą wielu osób i może od nich zależeć czy leczenie się powiedzie.

Jak wynika z raportu firmy Veeam, w ubiegłym roku 52% placówek ochrony zdrowia doświadczyło przynajmniej jednego nieplanowanego przestoju w działaniu serwerów. Ponad połowa tych przerw była związana z atakami ransomware. To drugi rok z rzędu, w którym cyberataki były przyczyną największej liczby przestojów w tej branży.

Wycieki danych i przerwy w pracy serwerów powodują, że informacje mogą się dostać w niepowołane ręce lub zostać bezpowrotnie stracone, podkreślają specjaliści Veeam. Jeśli są nieodpowiednio zabezpieczone, placówkom grożą konsekwencje finansowe oraz prawne. Przestój w pracy serwerów to także straty finansowe – przychodnie czy prywatne gabinety nie mogą przyjmować pacjentów i wykonywać zabiegów bez dostępu do danych medycznych. W zdecydowanej większości placówek (95%) w przypadku naruszenia bezpieczeństwa specjaliści nie są w stanie przywrócić systemu do prawidłowego funkcjonowania w wymaganym czasie, czytamy w raporcie.

Przeczytaj również
Jak bezpiecznie korzystać z Chat GPT i jakich danych w nim nie udostępniać?

Backup, backup i jeszcze raz backup

Straty poniesione w przypadku cyberataku minimalizuje wykonywanie kopii zapasowych, czyli backupu. Procedura ta umożliwia szybkie przywrócenie placówki do działania – bez szkody dla pacjentów – nawet wtedy, gdy infrastruktura IT zostanie naruszona, a dane ulegną zniszczeniu. W 2019 roku podmioty z branży ochrony zdrowia wykonywały kopie zapasowe najważniejszych informacji średnio co 205 minut, czyli prawie co cztery godziny. W 2021 roku czas ten skrócił się do 121 minut. Jednak, oprócz tworzenia backupu, placówki muszą zadbać o odpowiednią ochronę kopiowanych danych, podkreślają specjaliści Veeam.

“Kluczowe jest przyjęcie strategii zabezpieczania danych zgodnie z zasadą 3-2-1-1-0: dysponowanie trzema kopiami danych, w dwóch różnych miejscach, z których jedno powinno znajdować się poza lokalizacją przechowywania danych produkcyjnych. Ponadto, jedna kopia danych powinna być fizycznie odizolowana od sieci i niezmienialna, dzięki czemu cyberprzestępcy nie będą w stanie jej zaszyfrować, nawet jeśli uzyskają dostęp do sieci placówki. Ostatnim elementem jest zagwarantowanie, aby w trakcie automatycznego testowania spójności danych w kopii oraz podczas ich odzyskiwania nie występowały żadne błędy” – tłumaczy Andrzej Niziołek, dyrektor na Europę Wschodnią w Veeam.

Nie mniej istotna jest również edukacja dotycząca cyberhigieny oraz dbanie o nawyki pracowników. Cyberprzestępcy stosują zaawansowane sztuczki socjotechniczne, więc każdy pracownik powinien poważnie traktować zagrożenia, wiedzieć na co zwracać uwagę i jak reagować na podejrzane sytuacje – wskazuje ekspert Veeam. Natomiast nawet jeśli czynnik ludzki zawiedzie, dane mogą być szybko przywrócone dzięki właściwym procedurom backupowym.

Przeczytaj również
Skuteczne sposoby na bezpieczeństwo danych firmowych w urządzeniach mobilnych
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *