Branża ITRynek

W I kwartale 2022 roku liczba ofert pracy w branży IT wzrosła nawet o 47%

Tak wynika z analizy portalu No Fluff Jobs, który postanowił porównać pierwsze trzy miesiące bieżącego roku w branży do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Co więcej, specjaliści IT mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia. Górna mediana zarobków, w przypadku umów B2B wyniosła 21 tys. zł netto + VAT. To o 12% więcej niż w I kwartale roku ubiegłego.

W I kwartale 2022 roku liczba ofert pracy w branży IT wzrosła nawet o 47%

Jak prognozują analitycy Gartnera, globalne wydatki na usługi IT w bieżącym roku sięgnąć mają blisko 4,5 mld dolarów. Tym samym, w porównaniu do roku 2021, będą wyższe o nieco ponad%. Według No Fluff Jobs, ma to już odzwierciedlenie nie tylko w większej liczbie ofert pracy dla specjalistów IT (w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku 2021 z tym samym okresem w 2022), ale również w wysokości oferowanych im zarobków.

Jak podaje portal, mediany widełek wynagrodzeń w I kwartale tego roku w przypadku umowy B2B wyniosły 15-21 tys. netto + VAT (13,4-18,4 zł netto + VAT w 2021 roku). Oznacza to, że dolne widełki w stosunku do roku ubiegłego były większe o 10, zaś górne – o 12%. Z kolei ci, którzy decydowali się na zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, mogli liczyć na wynagrodzenia między 10,7 a 17 tys. zł brutto. Dolne widełki były więc w tym przypadku większe o ponad 6, a górne – niemal o 12%.

“W No Fluff Jobs od 3 lat publikujemy raporty płacowe w branży IT. I rok w rok odnotowujemy wzrosty zarówno w zarobkach, jak i liczbie ofert pracy. Firmy wciąż walczą o najlepsze talenty, podczas gdy luka kadrowa się powiększa. Rynek IT sprzyja więc specjalistom i specjalistkom z tego sektora” – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Rośnie popularność specjalizacji niezwiązanych z programowaniem

Branża IT nieustannie ewoluuje i potrzebuje specjalistów o wielu kompetencjach. Stanowiska, które jeszcze kilka lat temu nie cieszyły się aż tak dużą popularnością, w ostatnim czasie bardzo zyskały na znaczeniu w branży, w tym m.in. Project i Product Management. Mediany dolnych i górnych widełek wynagrodzeń w przypadku pierwszej kategorii, w roku 2021 oscylowały w granicach 14-18,6 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz 11-15,2 tys. zł brutto na umowę o pracę. W I kwartale 2022 było to już 14,1-20 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz 11,3-17,1 tys. zł brutto na umowę o pracę.

“Dostrzegalna jest rosnąca popularność specjalizacji niezwiązanych z programowaniem. Pierwszy kwartał 2022 roku w kontekście wzrostu zarobków należał do Project i Product Managerów oraz Managerek, którzy mogli liczyć na widełki sięgające mitycznych w IT 20 tys. zł. Jeszcze rok temu mediana górnych widełek wynagrodzeń dla tych kategorii oscylowała między 15 a 18 tys. zł. Wzrost jest zatem spory. Mediana górnych widełek wynagrodzeń w przypadku umowy B2B poszybowała w górę o nieco ponad 2 tys. zł netto + VAT” – podsumowuje Tomasz Bujok.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *