Branża ITRynek

Windows Copilot – osobisty asystent AI

Podczas konferencji Microsoft Build 2023, przedstawiciele koncernu poinformowali o nowościach związanych ze sztuczną inteligencją. I tak, zapowiedziano m.in., że w systemie Windows 11 pojawi się chatbot Windows Copilot, który – przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji Bing AI – pomoże użytkownikom w automatyzacji wielu zadań.

Windows Copilot – osobisty asystent AI
Źródło: Microsoft

Copilot znajdzie się na pulpicie systemu operacyjnego Windows 11 (na środku paska zadań) i będzie pełnić rolę osobistego asystenta, który pomoże zwiększyć produktywność użytkownika przy pracy z pakietem Microsoft 365. Rozwiązanie to będzie mogło np. pomóc przy pisaniu dokumentów w Wordzie, zapewnić sprawniejszą analizę danych w Excelu czy też ułatwić tworzenie prezentacji w PowerPoincie. Jak wskazują przedstawiciele koncernu, można przykładowo nie tylko kopiować i wklejać, “ale także poprosić Windows Copilot o ponowne napisanie, podsumowanie lub wyjaśnienie treści.”

Specjaliści Microsoft poinformowali również, że firma przyjmuje otwarty standard wtyczek – ten sam co OpenAI dla ChatGPT – umożliwiając zgodność i możliwość współpracy pomiędzy ChatGPT i Copilot. Proces tworzenia wtyczek będzie dzięki temu spójny dla programistów różnych platform, zarówno konsumenckich jak i biznesowych, w tym ChatGPT, Bing, Dynamics 365 Copilot oraz Microsoft 365 Copilot. Z kolei Bing AI otrzymuje główne funkcje czatu i będzie domyślnym środowiskiem wyszukiwania dla ChatGPT.

Copilot otrzyma również obsługę nowych pluginów. Programiści będą więc mogli tworzyć rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w różnych aplikacjach i usługach Microsoft. Obecnie, w okrojonej wersji poglądowej, deweloperzy mogą korzystać z wtyczek do przenoszenia danych i kodów do środowiska Microsoft 365 Copilot, aby uruchamiać je i zapewnić ich współpracę z innymi aplikacjami oraz oprogramowaniem systemowym. Docelowo Microsoft 365 Copilot będzie natywnie zintegrowany z Microsoft Edge.

Windows Copilot będzie dostępny w wersji zapoznawczej w kompilacjach Windows 11 Insider od czerwca tego roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *