PracaBranżaRynek

Wzrost wynagrodzeń w branży IT – specjaliści od Big Data mogą liczyć nawet na 25 tys. zł

Serwis No Fluff Jobs porównał sytuację na rynku IT w maju 2022 roku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego. Jak się okazało, liczba ofert pracy w tym obszarze zwiększyła się rok do roku o 75%. Z kolei największe wzrosty wynagrodzeń odnotowano na stanowiskach Project i Product Management oraz w obszarze Big Data.

Wzrost wynagrodzeń w branży IT – specjaliści od Big Data mogą liczyć nawet na 25 tys. zł

Jak wynika z najnowszych danych No Fluff Jobs, mediana dolnych widełek wynagrodzeń w przypadku umów o pracę spadła o 6% (w maju tego roku wynosiła 9,5 tys. zł brutto), natomiast górnych nie uległa zmianie (15 tys. zł brutto). Jeśli chodzi natomiast o umowy B2B to mediana górnych widełek wzrosła o 5 %, a dolnych pozostała bez zmian. W maju 2021 roku był to poziom od 14 do 20 tys. zł netto plus VAT, a w maju tego roku od 14 do 21 tys. zł netto plus VAT.

Specjaliści No Fluff Jobs przeanalizowali również zmiany mediany dolnych i górnych widełek płacowych w specjalizacjach związanych z programowaniem: Backend, Frontend oraz Fullstack. We wszystkich z nich odnotowano wzrost zarówno dolnych, jak i górnych widełek wynagrodzeń. Wyjątkiem jest obszar Fullstack, gdzie w przypadku umów o pracę dolna wartość widełek pozostała bez zmian, a górna nieco spadła (w zeszłym roku zarobki w kategorii Fullstack oscylowały między 10 a 18,9 tys. zł brutto, natomiast w maju 2022 roku – między 10 a 15 tys. zł brutto).

Z kolei w przypadku Frontendu mediana dolnych i górnych widełek wyniosła w maju 2022 roku 14,2-21 tys. zł netto plus VAT na B2B oraz 12-18 tys. zł brutto na umowę o pracę. Na najwyższe wynagrodzenie w przypadku B2B mogli liczyć programiści i programistki zajmujący się Backendem. Tutaj widełki oscylowały między 15,1 a 23 tys. zł netto plus VAT. Dla tych zatrudnionych na umowę o pracę było to 12,5-18 tys. zł brutto.

Przeczytaj również
Ile zarabiają absolwenci informatyki i co się z nimi dzieje po studiach?
Wzrost wynagrodzeń w branży IT – specjaliści od Big Data mogą liczyć nawet na 25 tys. zł
Źródło: No Fluff Jobs

“Na rynku pracy IT wciąż widać kilka silnych trendów. Po pierwsze, liczba ofert pracy rośnie rok do roku, miesiąc do miesiąca. W maju 2022 roku odnotowaliśmy wzrost o 74,8% w stosunku do maja 2021 roku. Po drugie, firmy dalej najchętniej szukają doświadczonych i wszechstronnych specjalistów IT. Udział ogłoszeń skierowanych do Fullstack Developerów zaliczył najwyższy wzrost – o prawie 2% (porównując maj 2021 do maja 2022)” –  komentuje Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs.

Najwyższe płace m.in. w obszarach Project Management oraz Big Data

Okazuje się, że na wysokie zarobki mogą liczyć także specjaliści i specjalistki, którzy w IT nie zajmują się stricte kodowaniem. Jedne z najwyższych wynagrodzeń przy B2B przypadają ekspertom z obszaru Project Management, którzy obecnie mogą otrzymywać nawet od 16,8 do 22 tys. zł netto plus VAT, a także osobom zajmującym się Big Data – ich zarobki wyniosły w maju 2022 roku od 17,5 do 25 tys. zł netto plus VAT. W wypadku umowy o pracę specjalizacje z jednymi z najwyższych wynagrodzeń to Product Management od 18 do 23 tys. zł brutto, Big Data od 15 do 22 tys. złotych brutto oraz Project Management od 14 do 18 tys. złotych brutto.

“Role nieprogramistyczne, szczególnie Product i Project Management, cieszą się coraz większą popularnością, a co za tym idzie, coraz lepszymi zarobkami. To tylko pokazuje, że świat technologii działa jak parasol, pod którym mogą „skryć się” kandydaci i kandydatki o różnorodnych kompetencjach, a przy obecnym tempie digitalizacji usług wkrótce każda, nawet najmniejsza firma, będzie potrzebować wsparcia specjalistów IT” – podsumowuje Tomasz Bujok.

Przeczytaj również
Branża IT apeluje o gruntowną reformę w obszarze zatrudniania obcokrajowców
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *