AdvertorialCIOPolecane tematy

Zakłady Gotec Polska zwirtualizowały infrastrukturę IT w oparciu o rozwiązanie Dell EMC VxRail
Case Study

Case Study
Projekt i wdrożenie VxRail Appliance w Gotec Polska przeprowadziła z powodzeniem firma Vecto sp. z o. o. Oferowane przez Dell EMC i VMware urządzenie umożliwia łatwą i szybką realizację w pełni zwirtualizowanego środowiska centrum przetwarzania danych definiowanego programowo SDDC – Software-Defined Data Center.

Zakłady Gotec Polska zwirtualizowały infrastrukturę IT w oparciu o rozwiązanie Dell EMC VxRail<br><span class=case_study> Case Study</span>

Gotec Polska Sp. z o.o. to producent wyspecjalizowany w pokrywaniu i łączeniu detali z tworzyw sztucznych i metali dla podzespołów wykorzystywanych w branży samochodowej. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii – oraz specjalnych klejów – firma przygotowuje szeroki asortyment elementów do dalszej obróbki, którą jest proces wulkanizacji, czyli połączeń guma-metal, guma-plastik.

Firma jest strategicznym partnerem wielu czołowych producentów z branży samochodowej i motoryzacyjnej. Jak mówią przedstawiciele firmy, części produkowane w fabrykach Gotec znajdują się w większość z 70 mln aut produkowanych każdego roku na świecie. W Polsce firma ma zakłady w dwóch lokalizacjach – w Jastrzębiu koło Brodnicy i w Komornikach koło Środy Śląskiej. W swej działalności Gotec kładzie nacisk na jakość wytwarzanych wyrobów i terminowość dostaw. Aby zagwarantować dostawy na czas, Gotec Polska potrzebował niezawodnej platformy sprzętowej, z której korzystają – stosowane w zakładach tej firmy – systemy IT sterujące m.in. produkcją i logistyką.

Budowa elastycznej, zwirtualizowanej platformy IT

W roku 2016 przedstawiciele Gotec Polska postanowili o wymianie przestarzałych serwerów fizycznych i zastąpieniu ich maszynami wirtualnymi. Celem było sprawniejsze, wygodniejsze i łatwiejsze zarządzanie infrastrukturą IT. Rozwiązania tego typu są także dużo bardziej elastyczne m.in. w zakresie udostępniania niezbędnej mocy obliczeniowej. Dzięki narzędziom do wirtualizacji można np. zminimalizować czas, jaki jest potrzebny na uruchomienie nowej usługi. Postawienie gotowej do pracy maszyny wirtualnej zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Ograniczyć można też ewentualne przestoje w dostępie do usług do kilku minut. Reinicjalizacja standardowej maszyny wirtualnej zajmuje zaledwie 2 minuty. „Potrzebowaliśmy jednak sprawdzonej i niezawodnej platformy dla maszyn wirtualnych” – mówi Stefan Cieliński, odpowiedzialny za IT w Gotec Polska w Komornikach.

Ostatecznie przedstawiciele firmy zdecydowali się na ofertę zaprezentowaną przez firmę Vecto, a opartą o rozwiązania Dell EMC VxRail. Pilotażowe wdrożenie tego rozwiązania przeprowadzono w zakładzie w Komornikach. „Projekt modernizacji i wymiany infrastruktury IT w Gotec Polska został przygotowany w oparciu o analizę obecnie funkcjonującej infrastruktury IT; konsultację z działem IT wyzwań, jakie stawiają przestarzałe już maszyny fizyczne oraz oszacowanie potrzeb i oczekiwań, jakie biznes stawia przez działem IT dziś i w przyszłości” – wspominają przedstawiciele Vecto.

Potrzebowaliśmy sprawdzonej i niezawodnej platformy dla maszyn wirtualnych. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na Dell EMC VxRail. Dodatkowo w naszym zakładzie wdrożyliśmy także Dell EMC Data Domain systemy macierzowej ochrony danych, dedykowane składowaniu i ochronie danych z wykorzystaniem ogromnych macierzy dyskowych – mówi Stefan Cieliński, odpowiedzialny za IT w Gotec Polska w Komornikach.

W efekcie rozmów z przedstawicielami Gotec Polska, specjaliści Vecto – wspólnie z Dell Technologies – przygotowali propozycję nowej infrastruktury opartej o: platformę hiperkonwergentną VxRail G410s hybrid; wirtualizator VMware wraz z narzędziami gwarantującymi zapewnienie ciągłości działania (Business Continuity) i backup.

Dodatkowo w zakładzie w Komornikach wdrożono także Dell EMC Data Domain systemy macierzowej ochrony danych, dedykowane składowaniu i ochronie danych z wykorzystaniem ogromnych macierzy dyskowych. Dzięki nowoczesnym technologiom deduplikacji, interaktywnego zarządzania i magazynowania danych, konsolidacji zdalnych zasobów taśmowych oraz wydajnemu mechanizmowi Disaster Recovery, systemy Data Domain są najlepszym w swojej klasie rozwiązaniem dedykowanym dla wszystkich, którzy potrzebują szybkiego i bezpiecznego dostępu do danych, a także gwarancji szybkości ich odzyskania w kluczowych momentach.

Wykorzystanie w projekcie dotychczasowych elementów infrastruktury

Warto podkreślić, że w zaproponowanym rozwiązaniu przedstawiciele Vecto wykorzystali elementy obecnej infrastruktury (serwer R520 jako repozytorium na backup) obniżając w ten sposób koszt całej platformy. „Z dwóch maszyn fizycznych już zrezygnowaliśmy. Natomiast dwie kolejne czekają na konwersję i zostaną wykorzystane do budowy platformy backupu dla naszych maszyn wirtualnych. W ramach konwersji wymieniamy dyski oraz karty sieciowe na nowe, oparte o technologię 10 GB Ethernet. Na tych maszynach zainstalujemy rozwiązania VMware, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć klaster maszyn o wysokiej dostępności – High Availability” – opowiada Wojciech Szmyciński, kierownik IT w Gotec Polska w Jastrzębiu.

Zaczęliśmy od utworzenia serwerów dla kontrolera domeny, bazy danych, stron WWW i na potrzeby autorskiego oprogramowania do transmisja danych z systemów ERP. Docelowo na maszyny wirtualne przeniesione zostanie także oprogramowanie mobilne firmy Comarch – mobilny serwis i e-pracownik – oraz system terminalowy – wspomina Wojciech Szmyciński, kierownik IT w Gotec Polska w Jastrzębiu.

W chwili obecnej na platformie Dell EMC VxRail w Jastrzębiu działa ok. 6 maszyn wirtualnych. Docelowo ma ich być ok. 15. „Zaczęliśmy od utworzenia serwerów dla kontrolera domeny, bazy danych, stron WWW i na potrzeby autorskiego oprogramowania do transmisja danych z systemów ERP. Docelowo na maszyny wirtualne przeniesione zostanie także oprogramowanie mobilne firmy Comarch – mobilny serwis i e-pracownik – oraz system terminalowy” – wyjaśnia Wojciech Szmyciński. „Platforma Dell EMC VxRail działa zarówno w naszym zakładzie w Jastrzębiu, jak i w Komornikach koło Środy Śląskiej” – dodaje. Platformy Dell EMC VxRail w Jastrzębiu i Komornikach są spójne, co pozwala na tzw. zabezpieczenie krzyżowe obydwu placówek, łącznie z backupem, o czym w przyszłości myślą przedstawiciele działów IT obu zakładów Gotec Polska. „Naszym zdaniem jest to unikalna funkcjonalność” – przekonują przedstawiciele Vecto.

Zapewnienie ciągłości funkcjonowania firmy

Argumentami, które stały za wyborem oferty Vecto oraz Dell EMC było m.in.: 5-letnie wsparciem gwarancyjne jednego producenta, którym jest Dell Technologies. Pozwala to na unikniecie sytuacji, kiedy to różni producenci elementów składowych rozwiązania przerzucają na siebie winę za ewentualną awarię środowiska IT.

Największą korzyścią z migracji infrastruktury IT Gotec Polska jest to, że platforma Dell EMC VxRail jest w stanie zapewnić bezprzerwową dostępność do danych. Dzięki temu działy biznesowe mają stały dostęp do danych i usług IT. Rozwiązania (oparte o 4 węzły) pozwala na wykonywanie standardowych procedur optymalizacyjnych infrastruktury związanych np. z aktualizacjami w sposób niewidoczny dla użytkowników.

Przykładowo, aktualizacja bazy sterowników czy wersji aplikacji realizowana jest zaledwie w jednym kroku w sposób zautomatyzowany. Odpowiada za to centralna konsola VxRail Manager, a nie administrator, który wcześniej przeprowadzał ten proces dla każdego z elementów IT z osobna. Dzięki temu nie pojawią się też problemy niezgodności wersji oprogramowania, z jakimi można spotkać się w klasycznej platformie” – wyjaśniają przedstawiciele Vecto.

Ułatwione zarządzanie nową platformą sprzętową

Dell EMC VxRail pozwala też na zarządzanie całym zapleczem aplikacyjnym infrastruktury z jednego miejsca. Nie ma potrzeby logowania się osobno na serwery, przełączniki czy macierze dyskowe. Wszystkie te procesy są robione automatycznie przez centralna konsolę vCenter. Dzięki temu administratorzy IT mogą poświęcić zaoszczędzony czas na inne kluczowe zadania.

W przyszłości Gotec Polska może w bardzo łatwy i szybki sposób rozbudować platformę Dell EMC VxRail. Jest to bowiem platforma typu scale-out. Jej rozbudowa polega na dokładaniu kolejnych węzłów do istniejącej już infrastruktury. Cały proces rozbudowy zajmuje zaledwie kilkanaście minut, bez przestojów w działaniu istniejącej platformy. Urządzenie VxRail Appliance umożliwia rozbudowę konfiguracji do nawet 3200 maszyn wirtualnych.

O Dell EMC VxRail

Rodzina produktów VxRail to urządzenia – które jako element infrastruktury hiperkonwergentnej – umożliwiają łatwiejszą i szybszą realizację w pełni zwirtualizowanego środowiska centrum przetwarzania danych definiowanego programowo SDDC (Software-Defined Data Center). Łączą w sobie usługi danych i najlepsze funkcjonalności zarządzania systemami rodem z EMC oraz wiodące oprogramowanie VMware – vSphere, vCenter Server oraz Virtual SAN. Natomiast pełna integracja z dotychczasowymi narzędziami VMware – takimi jak vCops i vRealize – pozwala na wykorzystanie narzędzi informatycznych i procesów już wcześniej wdrożonych u klienta.

Urządzenie VxRail Appliance udostępnia w konfiguracji standardowej (bez dodatkowych opłat) pełną gamę zintegrowanych usług dotyczących danych, włącznie z replikacją, kopiami zapasowymi i obsługą warstw w chmurze. Ponadto jest wyposażone w technologie ochrony danych, takie jak EMC RecoverPoint for VMs oraz VMware vSphere Data Protection. Z kolei zintegrowany komponent EMC CloudArray umożliwia bezproblemowe stosowanie urządzenia w chmurach publicznych i prywatnych, co pozwala na bezpieczne rozszerzanie pojemności pamięci masowej praktycznie bez ograniczeń. Dostępna jest też dodatkowa pamięć masowa na żądanie (w chmurze) do 10 TB na urządzenie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *