PracaProgramowanie

Zamrażanie rekrutacji? Specjaliści od Scali nie muszą obawiać się tego zjawiska

Choć na Zachodzie w firmach związanych z branżą IT wciąż utrzymuje się tzw. zjawisko “hiring freeze”, w Europie sytuacja jest zupełnie inna. Firmy zamiast zamrażać, rozpędzają swoje rekrutacje. Jak wynika z badań firmy Evolution, nawet ¼ Polaków chciałaby przebranżowić się do IT. Na rynku widać zwłaszcza rosnące zainteresowania językiem Scala – programujący w nim mogą zarobić nawet 22 tys. złotych miesięcznie. 

Zamrażanie rekrutacji? Specjaliści od Scali nie muszą obawiać się tego zjawiska

Pojęcie “hiring freeze” oznacza ograniczenie lub całkowite wstrzymanie procesów rekrutacyjnych. W 2022 roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii mamy do czynienia dokładnie z takim zjawiskiem, a nawet ze zwolnieniami. Cięcia w rozbudowywaniu swoich zespołów wprowadziły największe firmy technologiczne na świecie – Meta, Twitter, Uber czy Netflix. Jednocześnie, portal No Fluff Jobs w I połowie 2022 roku odnotował w Polsce wzrost opublikowanych ogłoszeń aż o 97%. Według specjalistów, to najlepszy moment, by zatrudniać.

“Europejski rynek IT jest w bardzo dobrej kondycji. Dlatego już niebawem możemy mieć do czynienia ze zjawiskiem “labor hoarding” – czyli „gromadzenia zasobów ludzkich” na trudniejsze czasy.  Zatrudnianie talentów w obecnej sytuacji jest najlepszą strategią. Dlatego ponownie otwieramy kolejny darmowy Scala bootcamp, który cieszy się zainteresowaniem i po którym można znaleźć w naszej firmie zatrudnienie i rozpocząć nowy etap zawodowy w międzynarodowej firmie z ciekawymi projektami” – mówi Jacek Mrzygłód, Employer Branding and Communications Lead w Evolution.

Scala technologią przyszłości?

Na rynku IT widać wzrost zainteresowania językiem programowania Scala ze względu na jego ogromny potencjał. Największe firmy technologiczne z całego świata korzystają z tej technologii. Jego atrakcyjność polega na tym, że jest elastyczny. Można go wykorzystywać w wielu obszarach i bardzo dobrze współgra z kodami Javy, co daje dostęp do wielu istniejących bibliotek. Jak podkreślają specjaliści, przede wszystkim należy przestać postrzegać ten język, jako przedłużenie Javy i zrozumieć, że Scala może być wykorzystywana do programowania funkcjonalnego. To, co dodatkowo wyróżnia ten język to bogaty system typów, doskonałe wsparcie dla narzędzi opartych na Javie oraz nacisk na sprawdzanie w czasie kompilacji, a nie w czasie uruchamiania i dopasowywania wzorców.

Jak wynika z kalkulatora wynagrodzeń No Fluff Jobs, mediana zarobków dla seniorów programujących w Scali to przy umowie B2B 27 tys. złotych (+VAT) miesięcznie, a w wypadku umowy o pracę 20,5 tys. brutto miesięcznie. Przy czym najwyższe stawki dla specjalistów tego języka przy kontrakcie to 31 tys. złotych (+VAT), a przy UoP 24 tys. złotych brutto. Dane te pochodzą z ostatnich 6 miesięcy.

Scala Bootcamp od Evolution

Potencjał Scali dostrzega także firma Evolution, która sama zatrudnia specjalistów mających doświadczenie w tym obszarze. Spółka stawia jednocześnie na edukację i po raz kolejny organizuje Scala Bootcamp, który odbędzie się między styczniem a marcem 2023 roku. Osoby zainteresowane wydarzeniem mogą zapisać się tutaj. Rekrutacja trwa do 23 grudnia.

W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy znają już podstawy Scali, Javę, ale również ci, którzy nie mają doświadczenia ze Scalą albo programowaniem funkcyjnym, a chcieliby się nauczyć podstaw. Najlepsi uczestnicy otrzymają od firmy oferty pracy. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych inżynierów Scali z Evolution Engineering.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *