Branża ITRynek

Znamy laureatów konkursu CFO Roku 2022

Na uroczystej gali konkursu, odbywającej się w dniach 6-7 października, Bartosz Radziszewski, przewodniczący jury ogłosił wyniki tegorocznej edycji wydarzenia – i tak, CFO Roku 2022 został Piotr Pirogowski, CFO w firmie Okechamp. Konkurs – przedsięwzięcie społeczności Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” – realizowany jest we współpracy z ADN Akademia. 

Znamy laureatów konkursu CFO Roku 2022

Laureat nagrody, Piotr Pirogowski, w ciągu ostatniego 1,5 roku był głównym architektem połączenia dwóch największych firm przetwarzających pieczarki. Udało mu się doprowadzić do:

  • stworzenia największej firmy przetwarzającej pieczarki na świecie,
  • sprzedaży 51% akcji firmy należącej do prywatnych właścicieli dwóm funduszom inwestycyjnym,
  • rozpoczęcia procesu integracji firm z Polski i Holandii.

Transakcja polegała na przejęciu przez dwa fundusze Cornerstone i Kartesia większościowego pakietu akcji od dotychczasowych akcjonariuszy (osoby prywatne) i jednoczesnego przejęcia spółki holenderskiej Greenyard Prepared Netherlands BV (wcześniej funkcjonującej pod marką Lutèce BV). Obie firmy tworzą grupę kapitałową Okechamp Group, która stała się największym producentem pieczarek przetworzonych na świecie. Polska firma pełni wiodącą rolę w przedsięwzięciu.

Holenderska spółka z uwagi na wysoką bazę kosztową, problemy operacyjne oraz działania polskiej konkurencji była w poprzednich okresach trwale nierentowna. Dodatkowo, spółka ta była częścią ogromnej korporacji, która nie specjalizowała się w przetwórstwie grzybów i nie posiadała branżowego know-how. „Dziś, po rocznej współpracy, udało nam się zintegrować główne procesy obu firm i radykalnie poprawić wyniki holenderskiej części Grupy Okechamp. Dużo pracy jest ciągle przed nami, szczególnie w obszarach naznaczonych różnicami kulturowymi” – powiedział Piotr Pirogowski.

Transakcja połączenia obu firm została uznana przez Cornerstone Partners za najtrudniejszy proces M&A i jeden z największych w branży spożywczej w 2021 roku. „Jestem dumny, że od początku byłem jednym z liderów tego projektu. Muszę również zaznaczyć, że ogromną pracę przy transakcji wykonał team inwestycyjny funduszu Cornerstone Partners z Tomaszem Pietrzakiem i Andrzejem Klesykiem na czele.  Wykreowaliśmy pomysł, policzyliśmy synergie, przedstawiliśmy wizję i przy pomocy pracowników i aktywów Cornerstone Partners i Kartesia udało się go zrealizować” – dodał laureat.

Połączenie dwóch firm, działających w różnych krajach i różniących się kulturą organizacji jest dużym wyzwaniem. „Naszym celem jest pełna integracja firm, czyli, unifikacja procesów, praca na wspólnych systemach, wspólne narzędzia decyzyjne, wspólne wartości i strategię. Wiąże się to z szeregiem wewnętrznych projektów z obszaru HR, sprzedaży, logistyki, S&OP, controllingu, masterdata, IT, które mają na celu połączenie firm w jeden organizm. Te procesy są priorytetowe przez mnie” – podsumował Piotr Pirogowski.

Dodajmy, że pieczarki to od lat polska specjalność eksportowa. W ostatnich latach ok. 60-70% produkcji trafiało na eksport. Mimo pandemicznych trudności w 2021 roku Polska utrzymała pozycję światowego lidera w eksporcie pieczarek z 32% udziałem w światowym eksporcie.

Wyróżnienie w tegorocznej edycji otrzymał Jakub Djabou, CFO w Meble.pl. Wedle słów Bartosza Radziszewskiego: „Wykazał się on wyjątkowym talentem, wiedzą i umiejętnościami, które umożliwiły firmie wyjście z trudnej sytuacji oraz osiągnięcie ponadprzeciętnych wyników na wysoce konkurencyjnym rynku”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *