Rynek

10 mld zł dofinansowania na budowę szerokopasmowego internetu

Minister cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego oraz minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy ogłosili konkursy na największe w historii dofinansowanie budowy szerokopasmowego internetu. Środki warte ponad 10 mld zł mają pochodzić z dwóch źródeł finasowania: programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021- 2027 oraz z Krajowego Planu Odbudowy – choć Komisja Europejska nadal nie zgadza się na udostępnienie grantów z KPO. Jak zapewnia minister cyfryzacji: “w konkursach mogą wziąć udział także mali operatorzy, dla których przygotowaliśmy preferencyjne warunki, m.in. małe obszary konkursowe”.

10 mld zł dofinansowania na budowę szerokopasmowego internetu

Obu ministerstwom zależy, aby dostęp do szybkiego internetu (min. 300 Mb/s) miały wszystkie domy i przedsiębiorstwa w Polsce, które dotychczas nie miały możliwości skorzystania ze światłowodu.

„Ważnym elementem założeń konkursu jest objęcie zasięgiem szybkiej sieci również takich podmiotów jak szkoły, placówki ochrony zdrowia i urzędy. Warunkiem objęcia wsparciem tych podmiotów jest dotychczasowy brak dostępu do szybkiego internetu” – powiedział minister Cieszyński.

I tak, na potrzeby konkursów Polskę podzielono na 402 obszary konkursowe:

  • 152 obszarów w ramach FERC – dostęp do szybkiego internetu zyska 675 tys. gospodarstw domowych.
  • 250 obszarów w ramach KPO – dostęp do szybkiego internetu zyska 1 050 tys. gospodarstw domowych.

Inwestycja w budowę szybciej sieci ma być korzyścią nie tylko dla mieszkańców Polski, ale też dla biznesu. „Mali i średni przedsiębiorcy nie dysponują dużym kapitałem, nie mają dużego wkładu do projektów, dlatego wyszliśmy im naprzeciw: małe obszary oznaczają mniejsze projekty i mniejsze środki. Takie projekty jest też łatwiej realizować – to mniej formalności i zgód” – wyjaśnia minister Cieszyński.

Przeczytaj również
Vidcast - narzędzie do nagrywania wiadomości wideo od Cisco

O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty z doświadczeniem w inwestycjach telekomunikacyjnych liczonym od 2015 roku. Stosowane mają być transparentne zasady zaliczkowania lub refundacji.

Kolejnym uproszczeniem jest wprowadzenie tzw. stawek jednostkowych, czyli środków w określonej wysokości wypłacanych beneficjentowi bez szczegółowej kontroli dokumentów finansowych projektu. Beneficjant musi jedynie udowodnić, że cel projektu został zrealizowany.=

Więcej szczegółów o konkursach można przeczytać tu: Krajowy Plan Odbudowy oraz tu: Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *