BranżaPracaRynek

20% firm IT w Polsce nie realizowało kontraktu ze względu na brak specjalistów do pracy

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego w Polsce brakuje prawie 150 tysięcy pracowników sektora IT. Z analiz wynika, że co piąta firma z branży musiała odmawiać przyjęcia projektu właśnie ze względu na brak specjalistów koniecznych do jego wykonania. Z kolei 72% z nich szuka pracy na portalach branżowych. Efektywność tych serwisów w Polsce zbadał niedawno instytut MANDS i wskazał że, aby pracodawca otrzymał wartościowe CV, musi wydać od 11 do 516 złotych netto w zależności od portalu, na którym zamieszczono ogłoszenie oraz od specjalizacji stanowiska. 

20% firm IT w Polsce nie realizowało kontraktu ze względu na brak specjalistów do pracy

We wspomnianym badaniu Instytut MANDS wziął pod uwagę największe polskie portale ogłoszeniowe IT – Bulldogjob, inHire.io, Just Join IT, No Fluff Jobs oraz the:protocol. Na każdym z nich opublikowano zestaw 4 ogłoszeń na różne stanowiska IT.

I tak, najniższy koszt pozyskania wartościowego kandydata z branży IT odnotowano na portalu No Fluff Jobs – wyniósł on średnio 30 zł netto. Drugi w tym zestawieniu okazał się portal Just Join IT z kosztem 45 zł netto, następnie kolejno Bulldogjob (165 zł netto), the:protocol (200 zł netto), oraz inhire.io (267 zł netto). Z kolei najwyższy wskaźnik efektywności (liczba jakościowych CV/liczbę otrzymanych CV) uzyskały ex aequo No Fluff Jobs i inhire.io (63%). Na kolejnych miejscach uplasowały się: the:protocol (50%), Bulldogjobs (49%) i Just Join IT (48%).

“Rekrutacje w sektorze technologicznym w 2023 roku będą trudne nie tylko z powodu niedoborów talentów, lecz także z powodów ekonomicznych. Dlatego warto współpracować z takimi portalami ogłoszeniowymi, które są przyjazne dla kandydatek i kandydatów, mówią ich językiem i – przede wszystkim – oszczędzają ich czas przez publikowanie widełek wynagrodzeń” – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.

Przeczytaj również
Pandemia napędza rynek e-commerce, ale nie wszędzie

O dobrego Fullstacka trzeba powalczyć

Najbardziej konkurencyjną rolą, o którą zabiegało najwięcej kandydatów, okazała się kategoria Project Management. Tutaj lider zestawienia (No Fluff Jobs) zyskał 203 aplikacje, z czego 122 były wartościowe. Drugi w zestawieniu (Just Join IT) uzyskał odpowiednio 85 aplikacji, z czego 48 było wartościowych. Najtrudniejszą do obsadzenia rolą okazało się natomiast stanowisko Remote Fullstack .Net Developer. Tu ponownie zwyciężyło No Fluff Jobs, które zebrało 14 aplikacji, z czego 13 wartościowych. U drugiego w stawce Just Join IT odnotowano 13 aplikacji, z których 5 było wartościowych. Miało to oczywiście odzwierciedlenie w kosztach dotarcia do kandydata.

Koszt pozyskania wartościowego CV od Remote Fullstack .Net Developera to 9 razy więcej od aplikacji na stanowisko Project Managera. Za tę pierwszą w No Fluff Jobs zapłacić trzeba średnio 104 zł netto, za drugą średnio 11 zł netto. Na Just Join IT to odpowiednio 220 zł netto i 23 zł netto, a na Bulldogjob 516 zł netto i 64 zł netto. Na the:protocol za jedną aplikację na pozycję Project Managera trzeba było zapłacić 55 zł netto, a w inhire.io – 125 zł netto (w obu portalach nie otrzymano żadnego wartościowego CV na stanowisko Remote Fullstack .Net Developer).

Wspomniane badanie zrealizowano na wymienionych wyżej portalach metodą tajemniczego klienta. Kontakt z portalami w celu nawiązania współpracy prowadzono między 29 września a 4 października 2022 roku. Emisja ogłoszeń trwała 30 dni i przypadała na okres 11 października 2022 do 9 listopada 2022 roku. Na każdym z 5 portali tajemniczy klient opublikował 4 ogłoszenia o pracy na najpopularniejszych stanowiskach, z których można stworzyć zespół developerski: JavaScript Frontend Developer, Java Developer, Remote Fullstack .Net Developer oraz Project Manager.

Przeczytaj również
Cisco zapowiada nowości związane z bezpieczeństwem, pracą zdalną i środowiskami multi-cloud
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *