BiznesExecutive ViewPointRynekPolecane tematy

2018 ogłosiliśmy rokiem w chmurze

Executive ViewPoint

Z Bożeną Leśniewską, wiceprezes zarządu ds. rynku biznesowego w Orange Polska, rozmawiamy o rozwoju oferty usług związanych z cyberbezpieczeństwem; nowych usługach dla biznesu, w tym w oparciu o budowaną sieć 5G; usługach chmury publicznej oferowanych na bazie trzech centrów danych Orange w Polsce; a także Flexible Engine – katalogu rozwiązań IT dostępnych w modelu usługowym.

2018 ogłosiliśmy rokiem w chmurze

W ciągu 5 lat aplikacje cloud computing będą generować 92% ruchu w polskiej sieci mobilnej. Z kolei rosnąca ilość danych tworzy nowe wyzwania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wspólnym mianownikiem naszej oferty jest zapewnienie szybkiej i niezawodnej łączności. Dlatego Orange Polska do 2020 roku zainwestuje ponad 4 mld zł w budowę infrastruktury światłowodowej, dzięki której dotrzemy do 40% firm w Polsce. Światłowód będzie również podstawą do rozwoju i budowania sieci 5G.

Od wielu lat Orange Polska stawia na rozwój usług z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jak wygląda dzisiaj oferta tego rodzaju usług?

Coraz bardziej rośnie świadomość zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Niestety, aż 44% polskich przedsiębiorstw poniosło straty finansowe na skutek wycieku danych. Z drugiej strony, zaledwie 9% firm zarządza tym obszarem. W Orange Polska dbamy o bezpieczeństwo klientów i oferujemy im wiele rozwiązań. Przykładem może być Cybertarcza, która blokuje złośliwe programy już na poziomie sieci, ale także produkty, które zapewniają bezpieczeństwo na poziomie aplikacji użytkownika. W Orange Polska mamy również własny, specjalistyczny ośrodek CERT, w którym nasi eksperci na bieżąco monitorują zagrożenia. Jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników korzystających z naszej sieci. Na doświadczeniach zespołu CERT opiera się też oferta naszej spółki Integrated Solutions, w której można znaleźć ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, atakami DDoS, a także kompleksowy audyt bezpieczeństwa IT.

Przeczytaj również
Jesteśmy świadkami przejścia między kolejnymi epokami rozwoju komputeryzacji

Czy widzicie zmianę podejścia klientów do cyberbezpieczeństwa?

Firmy coraz częściej chcą dbać o bezpieczeństwo, widzą, że jest to ważne. Dlatego poza systemami oraz infrastrukturą, coraz częściej decydują się iść o krok dalej i korzystają z audytu, przygotowania polityki bezpieczeństwa oraz szkolenia pracowników. Obecnie cyberprzestępcy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, dlatego w wielu przypadkach standardowe rozwiązania nie są skuteczne. Warto pamiętać, że nawet najlepsze systemy nie zapewnią ochrony, jeśli nie zadbamy o edukację pracowników.

W jakim kierunku rozwija się oferta usług Orange dla biznesu?

Naszą ambicją jest tworzenie rozwiązań, które zapewnią klientom przewagę na rynku. Wyraźne są tutaj pewne trendy. Jednym z nich jest przenoszenie danych i systemów do chmury. W ciągu 5 lat aplikacje cloud computing będą generować 92% ruchu w polskiej sieci mobilnej. Z kolei rosnąca ilość danych tworzy nowe wyzwania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wspólnym mianownikiem naszej oferty jest zapewnienie szybkiej i niezawodnej łączności. Dlatego Orange Polska do 2020 roku zainwestuje ponad 4 mld zł w budowę infrastruktury światłowodowej, dzięki której dotrzemy do 40% firm w Polsce. Światłowód będzie również podstawą do rozwoju i budowania sieci 5G.

Jakie są plany Orange Polska związane z 5G?

W marcu 2018 roku uruchomiliśmy Program 5G Orange Polska. Zakłada on przeprowadzenie pierwszych testów sieci mobilnej już w roku 2019, a pierwsze usługi oparte na 5G chcemy zaoferować w latach 2020–2021. Najpierw stworzymy ekosystem biznesowy, który pozwoli wdrażać 5G. Rozbudowa sieci światłowodowej ma kluczowe znaczenie w realizacji programu. W przyszłości łącza światłowodowe mogą posłużyć do tworzenia nowych punktów dostępu do sieci 5G.

Przeczytaj również
Polski Ład może wpłynąć na zmniejszenie na rynku dostępności kompetencji specjalistycznych i menedżerskich

Na świecie funkcjonuje Orange Public Cloud, która jest częścią oferty Orange Business Services. Czy tego typu usługi są dostępne w Polsce?

Tak, 2018 ogłosiliśmy rokiem chmury. Orange, jako największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce, dysponuje trzema ośrodkami Data Center o łącznej powierzchni 4000 m2. Dzięki temu oferujemy klientom szeroki wachlarz bezpiecznych usług chmurowych. Rynek usług cloud computing jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem ICT i zamierzamy być tu aktywnym graczem.

Czym jest Flexible Engine, który znajduje się w ofercie Orange Polska?

Flexible Engine to bogaty katalog rozwiązań IT świadczonych w modelu chmury publicznej Grupy Orange. W zakresie oferty jest wiele rozwiązań: od serwerów wypożyczanych firmom na krótki czas i deweloperów aplikacji, po środowisko Big Data dla najbardziej wymagających klientów. Jego główną zaletą jest elastyczność, łatwość wdrożenia i szybkość wprowadzania zmian, a przy tym zapewnia wysoką efektywność kosztową. Ofertę stworzono w odpowiedzi na rosnące potrzeby klientów biznesowych, którzy oczekują bogatego katalogu funkcjonalności chmury w bezpiecznym środowisku gwarantowanym przez zaufanego partnera.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2018. Szczegóły dotyczące publikacji wraz z formularzem dla osób zainteresowanych zakupem wydania dostępne są na stronie: https://itwiz.pl/kiosk

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *