BiznesExecutive ViewPointRynekPolecane tematy

2018 ogłosiliśmy rokiem w chmurze

Executive ViewPoint

Z Bożeną Leśniewską, wiceprezes zarządu ds. rynku biznesowego w Orange Polska, rozmawiamy o rozwoju oferty usług związanych z cyberbezpieczeństwem; nowych usługach dla biznesu, w tym w oparciu o budowaną sieć 5G; usługach chmury publicznej oferowanych na bazie trzech centrów danych Orange w Polsce; a także Flexible Engine – katalogu rozwiązań IT dostępnych w modelu usługowym.

2018 ogłosiliśmy rokiem w chmurze

W ciągu 5 lat aplikacje cloud computing będą generować 92% ruchu w polskiej sieci mobilnej. Z kolei rosnąca ilość danych tworzy nowe wyzwania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wspólnym mianownikiem naszej oferty jest zapewnienie szybkiej i niezawodnej łączności. Dlatego Orange Polska do 2020 roku zainwestuje ponad 4 mld zł w budowę infrastruktury światłowodowej, dzięki której dotrzemy do 40% firm w Polsce. Światłowód będzie również podstawą do rozwoju i budowania sieci 5G.

Od wielu lat Orange Polska stawia na rozwój usług z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jak wygląda dzisiaj oferta tego rodzaju usług?

Coraz bardziej rośnie świadomość zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Niestety, aż 44% polskich przedsiębiorstw poniosło straty finansowe na skutek wycieku danych. Z drugiej strony, zaledwie 9% firm zarządza tym obszarem. W Orange Polska dbamy o bezpieczeństwo klientów i oferujemy im wiele rozwiązań. Przykładem może być Cybertarcza, która blokuje złośliwe programy już na poziomie sieci, ale także produkty, które zapewniają bezpieczeństwo na poziomie aplikacji użytkownika. W Orange Polska mamy również własny, specjalistyczny ośrodek CERT, w którym nasi eksperci na bieżąco monitorują zagrożenia. Jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników korzystających z naszej sieci. Na doświadczeniach zespołu CERT opiera się też oferta naszej spółki Integrated Solutions, w której można znaleźć ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, atakami DDoS, a także kompleksowy audyt bezpieczeństwa IT.

Przeczytaj również
Zaawansowane szyfrowanie AMD SEV-ES dostępne dla użytkowników VMware

Czy widzicie zmianę podejścia klientów do cyberbezpieczeństwa?

Firmy coraz częściej chcą dbać o bezpieczeństwo, widzą, że jest to ważne. Dlatego poza systemami oraz infrastrukturą, coraz częściej decydują się iść o krok dalej i korzystają z audytu, przygotowania polityki bezpieczeństwa oraz szkolenia pracowników. Obecnie cyberprzestępcy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, dlatego w wielu przypadkach standardowe rozwiązania nie są skuteczne. Warto pamiętać, że nawet najlepsze systemy nie zapewnią ochrony, jeśli nie zadbamy o edukację pracowników.

W jakim kierunku rozwija się oferta usług Orange dla biznesu?

Naszą ambicją jest tworzenie rozwiązań, które zapewnią klientom przewagę na rynku. Wyraźne są tutaj pewne trendy. Jednym z nich jest przenoszenie danych i systemów do chmury. W ciągu 5 lat aplikacje cloud computing będą generować 92% ruchu w polskiej sieci mobilnej. Z kolei rosnąca ilość danych tworzy nowe wyzwania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Wspólnym mianownikiem naszej oferty jest zapewnienie szybkiej i niezawodnej łączności. Dlatego Orange Polska do 2020 roku zainwestuje ponad 4 mld zł w budowę infrastruktury światłowodowej, dzięki której dotrzemy do 40% firm w Polsce. Światłowód będzie również podstawą do rozwoju i budowania sieci 5G.

Jakie są plany Orange Polska związane z 5G?

W marcu 2018 roku uruchomiliśmy Program 5G Orange Polska. Zakłada on przeprowadzenie pierwszych testów sieci mobilnej już w roku 2019, a pierwsze usługi oparte na 5G chcemy zaoferować w latach 2020–2021. Najpierw stworzymy ekosystem biznesowy, który pozwoli wdrażać 5G. Rozbudowa sieci światłowodowej ma kluczowe znaczenie w realizacji programu. W przyszłości łącza światłowodowe mogą posłużyć do tworzenia nowych punktów dostępu do sieci 5G.

Przeczytaj również
New Normal, czyli wsparcie budowy cyfrowej organizacji

Na świecie funkcjonuje Orange Public Cloud, która jest częścią oferty Orange Business Services. Czy tego typu usługi są dostępne w Polsce?

Tak, 2018 ogłosiliśmy rokiem chmury. Orange, jako największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce, dysponuje trzema ośrodkami Data Center o łącznej powierzchni 4000 m2. Dzięki temu oferujemy klientom szeroki wachlarz bezpiecznych usług chmurowych. Rynek usług cloud computing jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem ICT i zamierzamy być tu aktywnym graczem.

Czym jest Flexible Engine, który znajduje się w ofercie Orange Polska?

Flexible Engine to bogaty katalog rozwiązań IT świadczonych w modelu chmury publicznej Grupy Orange. W zakresie oferty jest wiele rozwiązań: od serwerów wypożyczanych firmom na krótki czas i deweloperów aplikacji, po środowisko Big Data dla najbardziej wymagających klientów. Jego główną zaletą jest elastyczność, łatwość wdrożenia i szybkość wprowadzania zmian, a przy tym zapewnia wysoką efektywność kosztową. Ofertę stworzono w odpowiedzi na rosnące potrzeby klientów biznesowych, którzy oczekują bogatego katalogu funkcjonalności chmury w bezpiecznym środowisku gwarantowanym przez zaufanego partnera.

Artykuł ukazał się na łamach Raportu ITwiz BEST100 edycja 2018. Szczegóły dotyczące publikacji wraz z formularzem dla osób zainteresowanych zakupem wydania dostępne są na stronie: https://itwiz.pl/kiosk

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *