PracaProgramowanie

Co 4 programista z Europy Środkowo-Wschodniej mieszka w Polsce

W Polsce pracuje obecnie 250 tys. programistów, co stanowi aż 25% całej społeczności deweloperów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Najwięcej z nich mieszka w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

Co 4 programista z Europy Środkowo-Wschodniej mieszka w Polsce

To wnioski z badania Central & Eastern Europe Developer Landscape 2017, przeprowadzonego przez Stack Overflow na zlecenie infoShare. Liczby te pokazują, że Polska dzięki kapitałowi ludzkiemu i skali rynku pracy to atrakcyjna lokalizacja dla rozwoju inwestycji z branży IT. Według danych zebranych przez Stack Overflow, liczba programistów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej liczy 1 milion osób. Z czego w Polsce mieszka i pracuje aż jedna czwarta z nich (250 tys.). Za nami uplasowała się Ukraina (166 tys.), a kolejne miejsca zajmują Rumunia (118 tys.) i Czechy (100 tys.). W pozostałych państwach liczba specjalistów zajmujących się kodowaniem wynosi mniej niż 100 tys.

W badaniu przeanalizowano także, ilu specjalistów tworzących kod przypada na 100 pracujących osób, mieszkających w poszczególnych państwach. W tym zestawieniu Polska wypada jednak gorzej ze współczynnikiem na poziomie 1,4. To minimalnie więcej niż wynosi średnia dla regionu, czyli 1,3. Dla porównania, w zdecydowanie mniejszej Słowacji wskaźnik ten wynosi aż 3,7.

„Wyniki badania potwierdzają, że Polska stanowi największy w naszym regionie Europy rynek utalentowanych programistów. Jest to wyraźna wskazówka, że warto tu inwestować i powierzać procesy IT w ręce polskich firm. Z drugiej strony, musimy pamiętać, że nawet pozycja lidera w regionie nie oznacza, że zapotrzebowanie na specjalistów w tym obszarze zostało zaspokojone. Wręcz przeciwnie, według szacunków w Polsce ok. 50 tys. twórców oprogramowania. Konieczne są więc dalsze działania zachęcające do podejmowania tego kierunku studiów, ale także ciągła edukacja osób, które posiadają już kierunkowe wykształcenie IT. Świat nowych technologii zmienia się bowiem na tyle szybko, że jedynie ciągłe doszkalanie się pozwala za nim nadążyć” – komentuje Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska.

Przeczytaj również
Najważniejszą zmianą tego roku jest fakt, że szybko rośnie liczba projektów digitalizacyjnych

Jak można wyczytać z badania Central & Eastern Europe Developer Landscape 2017, w większości krajów naszego regionu widać wyraźną koncentrację programistów w miastach stołecznych. W tym zestawieniu pierwsze miejsce zajmuje Łotwa, bowiem w Rydze pracuje aż 93% wszystkich twórców oprogramowania zamieszkujących Łotwę. Dla porównania, w Warszawie jest to zaledwie 29% (ponad 74 tys.), co oznacza najmniejszy stopień koncentracji w całym regionie. W Polsce mamy do czynienia z kilkoma prężnie rozwijającymi się ośrodkami IT, co czyni nasz kraj dodatkowo atrakcyjnym dla inwestorów. Kolejnym po stolicy największym ośrodkiem skupiającym programistów jest Kraków (32,5 tys. programistów), następnie Wrocław (24,3 tys.), Katowice (24,2 tys.), Poznań (22,4 tys.), Trójmiasto (16 tys.) i Łódź (10,7 tys.). Daje to Polsce aż 7. ośrodków mogących pochwalić się populacją deweloperów liczniejszą niż 10 tys.

„Warszawa nadal pozostaje ważnym ośrodkiem branży IT w naszym kraju. Od dłuższego czasu taką reputację posiadają jednak też m.in. Kraków czy Wrocław. Wraz z rozwojem rynku, obserwujemy coraz większą decentralizację. Najlepszym przykładem może być rozwój naszej firmy, która obecnie działa w 5. miastach. Dziś programiści mogą pracować przy ambitnych projektach dla międzynarodowych marek także w mniejszych ośrodkach takich jak np. Białystok. Dla wielu osób to także sposób na pogodzenie rozwoju kariery z życiem rodzinnym” – podsumowuje Marek Safiejko, CEO firmy 9bits.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *