AplikacjeBiznesRynek

5 trendów, które wpływać będą na krajowy rynek mobilny w 2024 roku

Wpisując się w globalne trendy, rynek mobilny w Polsce odnotowuje coraz bardziej dynamiczny rozwój. Jednocześnie jest on podatny na wiele czynników i preferencji, występujących lokalnie. W 2024 roku krajowa branża mobilna przekształcać się będzie w odpowiedzi na postęp technologiczny, zmieniające się zachowania konsumentów oraz rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania connectivity. 

5 trendów, które wpływać będą na krajowy rynek mobilny w 2024 roku

W styczniu 2023 roku badania polskiego rynku mobilnego wykazały, że 88% populacji korzysta z internetu. W ciągu zaledwie jednego roku, od 2022 do 2023, liczba internautów w Polsce powiększyła się o 2,9 mln, co stanowi 8,5% wzrost. Pomimo tych wyników, nawet 11,6% populacji naszego kraju nadal pozostaje offline. Oznacza to dalszy potencjał rozwojowy, który mogą zaspokoić nowe technologie i jeszcze bardziej intensywna działalność dostawców produktów i usług w tym kanale.

Poniżej wskazujemy 5 kluczowych trendów, które w najbliższym roku wpływać będą na kształt lokalnego rynku aplikacji mobilnych.

5G – siła napędowa dla innowacji

Adaptacja technologii 5G w Polsce jest zgodna z globalnym kierunkiem rozwoju. Wiele krajów, takich jak Chiny, USA czy kraje Bliskiego Wschodu, widzą w tym rozwiązaniu kluczowy element transformacji cyfrowej. Podobnie Polska, zdając sobie sprawę z potencjału 5G, stawia na innowacyjność, aby sprostać rosnącym wymaganiom społeczeństwa cyfrowego. Po tym, jak po długim procesie operatorzy mobilni otrzymali wreszcie – od Urzędu Komunikacji Elektronicznej – zgodę na zajęcie częstotliwości standardu 5G, w 2024 roku może w Polsce wystartować nareszcie sieć nowej generacji o znacznie lepszych parametrach i wyższej prędkości.

Szybszy internet to nie tylko komfort dla użytkowników domowych, ale także impuls dla przedsiębiorstw, które mogą efektywniej korzystać z chmury obliczeniowej, usprawniając procesy biznesowe i zwiększając konkurencyjność na rynku. Charakterystyczne dla 5G niskie opóźnienia mają istotne znaczenie dla nowych obszarów, takich jak Internet rzeczy (IoT), autonomiczne pojazdy czy zdalne sterowanie maszynami, gdzie czas reakcji jest kluczowy dla bezpieczeństwa i efektywności.

Ekspansja mobilnego e-handlu

Według najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wartość branży mobilnej w Polsce osiągnęła kwotę 3,2 mld zł. Z badania Spicy Mobile wynika natomiast, że co piąty użytkownik dokonuje zakupów za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Ponadto 36% konsumentów decyduje się na zakupy zarówno w aplikacjach, jak i na tradycyjnych stronach internetowych. Polska jest również liderem w UE pod względem liczby firm tworzących i obsługujących aplikacje mobilne – działa ich już ponad 700, co stanowi 14% całego europejskiego sektora.

Handel elektroniczny rozwija się więc w Polsce dynamicznie, a urządzenia mobilne odgrywają kluczową rolę w tym procesie. “Jak wynika z danych Mobmio, w porównaniu do roku poprzedniego, sprzedaż mobilna zanotowała znaczny wzrost. Liczba zamówień dokonywanych w naszym kraju za pośrednictwem aplikacji mobilnych w pierwszych 8 miesiącach tego roku podwoiła się, co potwierdza rosnącą popularność tej formy zakupów. Lokalne firmy dostosowują swoje platformy do wymagań dostępności mobilnej, a rozwiązania płatnicze, takie jak portfele cyfrowe i płatności zbliżeniowe, zyskują na popularności, realizując cele gospodarki bezgotówkowej. Według danych Mobmio, zaawansowani technologicznie dostawcy towarów i usług, jak instytucje finansowe i marketplace’y, notują już połowę sprzedaży przez kanały mobilne, a ten trend pozostanie wzrostowy” – komentuje Alexander Kryvosheiev, dyrektor generalny Mobmio.

Rozwój superaplikacji

Superaplikacje, skupiające różnorodne funkcjonalności i mające spełniać najróżniejsze potrzeby użytkownika, są obecnie niezwykle popularne w krajach azjatyckich. W Unii Europejskiej rozwój super apps napotyka jednak na istotne wyzwania, związane z ochroną danych osobowych – zwłaszcza w kontekście przepisów RODO. Im bardziej rozbudowana jest aplikacja, tym większa ilość danych wymaga przetwarzania, co stawia przed jej twórcami zwiększone wymogi w zakresie ochrony prywatności użytkowników.

Jednakże, pomimo tych barier, obserwuje się dynamiczny rozwój aplikacji o wyspecjalizowanym charakterze, skoncentrowanych na jednym sektorze, np. finansowym. Przykładem może być aplikacja polskiej usługi finansowej Payback, która skupia się na dostarczaniu odpowiednich funkcji w obszarze programów lojalnościowych i płatności. Ten trend wskazuje, że mimo trudności związanych z ochroną danych, sektor aplikacji w UE ewoluuje w kierunku bardziej wyspecjalizowanych i skoncentrowanych na konkretnej dziedzinie rozwiązań, aby zminimalizować potencjalne problemy zgodności z przepisami dotyczącymi prywatności.

Alternatywne źródła ruchu

Alternatywne źródła ruchu mobilnego, takie jak komunikatory czy TikTok, zyskują na popularności również w Polsce. Przewiduje się, że polskie firmy będą aktywnie wykorzystywać te platformy do poszerzania bazy użytkowników, wykorzystując ich wysoki poziom zaangażowania oraz mobilny charakter jako efektywne kanały pozyskiwania nowych użytkowników dla aplikacji.

Komunikatory jak WhatsApp, Telegram, czy Messenger będą chętnie wykorzystywane do wysyłania powiadomień o promocjach, nowych produktach i ekskluzywnych ofertach, co pozwoli na budowanie bliższych relacji z klientami. Z kolei TikTok, z miliardem aktywnych użytkowników na świecie i funkcjonalnościami zastępującymi wyszukiwarki internetowe dla pokolenia Gen Z i Alpha, będzie kluczowym kanałem dla marek skierowanych do tych grup konsumentów. “Marka, która nie będzie korzystała z pomocy influencerów czy nie będzie tworzyła viralowych filmów, nie będzie miała szans, by zapisać się w pamięci młodego pokolenia” – uważa Alexander Kryvosheiev.

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych

W Polsce, podobnie jak na innych rynkach, aplikacje mobilne oraz marki kładą coraz większy nacisk na cyberbezpieczeństwo. Trend ten z pewnością będzie rozwijany w 2024 roku. Opracowywanie własnych systemów przeciwdziałania oszustwom staje się priorytetem dla właścicieli aplikacji, podobnie jak nawiązywanie partnerstw z ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa mobilnego. Może również wzrosnąć znaczenie zabezpieczeń opartych na AI i uczeniu maszynowym, pomagających w szybszym wykrywaniu i reagowaniu na nowe zagrożenia. Firmy coraz częściej będą stosować technologie do analizy wzorców zachowań użytkowników i wykrywania anomalii, co pozwoli na bardziej proaktywne podejście do bezpieczeństwa.

Kolejnym trendem jest rosnące zainteresowanie bezpieczeństwem na poziomie urządzenia, w tym lepszą ochroną danych przechowywanych na urządzeniach mobilnych. “Mechanizmy uwierzytelniania, takie jak biometria i uwierzytelnianie wieloskładnikowe, staną się standardem w aplikacjach wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Ponadto, w odpowiedzi na rosnącą liczbę ataków typu „man-in-the-middle” (MitM) i phishingu, deweloperzy aplikacji mobilnych skoncentrują się na wzmocnieniu bezpieczeństwa komunikacji sieciowej, implementując zaawansowane protokoły szyfrowania i bezpieczne metody przesyłania danych” – wskazuje Alexander Kryvosheiev.

Wreszcie, zwiększa się świadomość znaczenia edukacji użytkowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Firmy i deweloperzy aplikacji mobilnych coraz częściej będą inwestować w kampanie informacyjne i narzędzia edukacyjne, które pomagają użytkownikom rozpoznawać i unikać potencjalnych zagrożeń, będących wizerunkowo wielkim zagrożeniem dla marki.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *