Elektronika użytkowaRynekPolecane tematy

Raport Digital Care: 10 lat mobilnej rewolucji i 10 scenariuszy przyszłości dla branży mobile

W ciągu ostatniej dekady byliśmy świadkami prawdziwego przeskoku technologicznego. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Digital Care, w okresie tym odsetek osób posiadających smartfony wzrósł z 5,4% do 76%, a z polskich domów praktycznie zniknęły telefony stacjonarne (obecnie korzysta z nich 4,3% gospodarstw domowych) oraz tradycyjne komórkowe, których używa 17% Polaków. Smartfony przejęły również zadania domowych komputerów – ich odsetek zmalał z 51% do 46%. Nic więc dziwnego, że eksperci mówią o smartfonizacji społeczeństwa, a jednocześnie prognozują jak może wyglądać przyszłość branży mobile.

Raport Digital Care: 10 lat mobilnej rewolucji i 10 scenariuszy przyszłości dla branży mobile

Według danych udostępnionych przez Kantar Public na potrzeby raportu Digital Care pt. “10 lat mobilnej rewolucji”, przygotowanego z okazji 10-lecia tej firmy, w 2012 roku z tradycyjnych komórek z klawiaturą korzystało 82,6% Polaków. Jednak w ciągu dekady liczba ta zmalała do 17,3% osób. Obecnie 76,8% osób posiada smartfony, a jedynie 5,4% tradycyjne telefony. Polscy użytkownicy masowo rezygnują też z telefonów stacjonarnych. Jeszcze 10 lat temu używano ich w 32,1% gospodarstw domowych. W 2022 roku jedynie w 4,3%.

Coraz rzadziej korzystamy też z komputerów stacjonarnych. O ile w 2012 roku posiadało je 31,6% osób, tak obecnie jedynie 4,7%. W tym czasie dwukrotnie wzrosła liczba użytkowników komputerów przenośnych (notebook, laptop, tablet) – z 20% w 2012 roku, do 42% w roku bieżącym. Co ciekawe, łączny odsetek osób posiadających w domu komputer stacjonarny, laptop, czy tablet spadł w ciągu ostatnich 10 lat z 51,6% do 46,7%. Było to w głównej mierze spowodowane rosnącą popularnością smartfonów, które zaczęły stopniowo przejmować funkcje komputerów osobistych. Podwoiła się też liczba korzystających z konsol do gier (PlayStation, Xbox, Nintendo) – z 2,9% do 5,7%.

Pewnie trudno w to uwierzyć, ale jeszcze 10 lat temu 40,9% Polaków w ogóle nie korzystało z Internetu – obecnie nie robi tego ponad 17%. W 2012 roku codzienne zaglądanie do sieci było aktywnością popularną wśród 35,9% osób. Dekadę później aż 69,3% z nas bywa online każdego dnia. Według danych Kantar Public, zarówno 10 lat temu, jak i obecnie, jeśli już używaliśmy Internetu, to robiliśmy to każdego dnia. Aktywność 4-5 razy w tygodniu i rzadziej, w obu przypadkach, deklarowało mniej niż 10% z nas.

Raport Digital Care: 10 lat mobilnej rewolucji i 10 scenariuszy przyszłości dla branży mobile
Źródło: Digital Care

We wspomnianym raporcie obok danych dotyczących rynku mobile w ostatniej dekadzie znalazły się również najważniejsze trendy, które ukształtowały tę branżę w ostatnim 10-leciu. Wśród nich twórcy analizy wskazali m.in. płatności mobilne, rozwój technologii 4G, cyberbezpieczeństwo, voiceboty, Internet Rzeczy, ale też zrównoważony rozwój i ekonomia subskrypcji, które w dużej mierze wpłynęły także na usługi oferowane przez Digital Care Group.

Statystyki mówią jasno. Ostatnia dekada to ogromna rewolucja w branży mobile. Smartfony niemal całkowicie wyparły z rynku tradycyjne telefony komórkowe, a korzystanie z Internetu stało się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Świat, w którym żyjemy, jest już całkowicie zależny od technologii mobilnej, a ta stale się rozwija. Jaki będzie kierunek tych zmian?

Przyszłość branży mobile

W ciągu ostatniej dekady telefony komórkowe nie tylko przeobraziły się pod kątem wizualnym, ale także diametralnie zmieniły swoją funkcjonalność, wskazują autorzy badania. Smartfony pomagają zarządzać życiem prywatnym i zawodowym, być na bieżąco z informacjami ze świata, pozwalają na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć, a także dostarczają rozrywki. Jak zaznacza prof. Aleksandra Przegalińska – futurolog, badacz rozwoju nowych technologii – wszechobecność smartfonów w naszym życiu jest faktem, a proces ten będzie się tylko pogłębiał.

W raporcie „10 lat mobilnej rewolucji” prof. Aleksandra Przegalińska przedstawiła trendy, które ukształtują branżę mobile w przyszłości. Jak wskazuje ekspertka, zmiany te będą możliwe dzięki bardziej wydajnym procesorom, lepszym aparatom, a także zintegrowanym funkcjom. To już nie tylko znane dotąd IoT, czyli sterowanie innymi urządzeniami za pomocą smartfona czy rozmowa z botami, ale i sztuczna inteligencja (AI), biometria czy… elektroniczne tatuaże, będące źródłem informacji o, chociażby danych medycznych.

Raport Digital Care: 10 lat mobilnej rewolucji i 10 scenariuszy przyszłości dla branży mobile
Źródło: Digital Care

“Niezależnie od tego, jak oceniamy proces, który nastąpił w branży mobile podczas ostatniej dekady,  faktem jest, że to właśnie telefony komórkowe stały się ekstensją nas samych i na zawsze zmieniły nasze życie. Smartfony już teraz są zintegrowane z nami, a w przyszłości, dzięki kolejnym funkcjom – nad którymi prace już trwają – będziemy mogli wejść na kolejny poziom. Analizując to, co wydarzyło się w minionym 10-leciu, wiemy już, że wydarzyć się może naprawdę wszystko” – podsumowuje prof. Aleksandra Przegalińska.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *