CIOPolecane tematy

Zakochani w chmurze, czyli optymalizacja od pierwszego wdrożenia

Promocja

Rok 2020 dobitnie pokazał nam dwie rzeczy. Po pierwsze, dowiódł, że w czasie radykalnych zmian, jakim muszą sprostać organizacje, o sukcesie firmy nie decydują wielkość czy pozycja na rynku, lecz zdolność do reagowania i adaptacji. Po drugie, odsłonił kulisy powodzenia tych spółek, które umiały sprawnie funkcjonować w nowych warunkach i przetrwać gospodarczy lockdown. Większości firm, które pod wpływem nagłych wydarzeń postawiły na rozwój technologii, udało się zachować ciągłość biznesową. Jaki ma z tym związek chmura?

Zakochani w chmurze, czyli optymalizacja od pierwszego wdrożenia

Technologie chmurowe otworzyły nowe możliwości działania i wzrostu nie tylko w sytuacji, kiedy niemal wszyscy przenieśli się w tryb online. Pozwoliła czerpać wiedzę o klientach, tworzyć nowe modele działania oparte na danych i zoptymalizować procesy wewnętrzne: sprzedaż, produkcję, zakupy, logistykę i wiele innych. Właśnie teraz nadszedł czas na podjęcie kolejnego kroku w kierunku zapewnienia odporności na negatywny wpływ pandemii – optymalizację środowiska IT.

Gotowi, do chmury, start!

Dzisiaj każdy specjalista, pomagający firmom sprawnie i efektywnie przejść cyfrową transformację z wykorzystaniem chmury obliczeniowej, jest pewien jednego – proces ten wymaga planowania. I w zależności od tego, czy chcemy zacząć od małych kroków, czy rzucić się na głęboką wodę, przygotowanie organizacji może zająć od kilku do kilkunastu miesięcy.

Jednak po wdrożeniu chmury obliczeniowej, jak w przypadku każdej zmiany, może okazać się, że firma wzbogaciła się o kolejną technologię, z której nie jest w stanie wyciągnąć odpowiedniej wartości. Bo co nam ze świetnej jakości oprogramowania i aplikacji, z których nie potrafimy korzystać? Co w takim razie zrobić, by po wdrożeniu chmury efektywnie zarządzać nowym środowiskiem i nie zwariować?

Drugi krok w chmurze

Jeżeli chcesz wznieść infrastrukturę chmurową swojej firmy na wyższy poziom, osiągnąć lepsze efekty transformacji i wyciągnąć maksymalne korzyści z nowej architektury, posłuchaj tych, którzy już niejednokrotnie przeszli tę niełatwą ścieżkę, zdobywając cenną lekcję.

Zaprosiliśmy najlepszych ekspertów, którzy na co dzień pracują z chmurą Azure, aby wskazali drogę do optymalnego wykorzystania technologii w organizacjach i zaprezentowali praktyczne przykłady i metody, jakimi posługują się w codziennej pracy z klientami.

Weź udział w webinarze „Przewodnik managera: Optymalizacja od pierwszego wdrożenia” już 15 grudnia (wtorek) o godz. 14.00:

Zakochani w chmurze, czyli optymalizacja od pierwszego wdrożenia

Swoim doświadczeniem podzielą się:
• Michał Furmankiewicz (Chmurowisko)
• Marek Grabarz (Protopia)
• Sławomir Chodkiewicz (NordCloud)
• Dawid Detko (Predica)
• Michał Jankowski (Objectivity)

Udział wymaga jedynie rejestracji. Liczba miejsc jest ograniczona.

Rejestracja: Microsoft Event (mktoevents.com)

Na początek wystarczy zastosować 7 prostych zasad, które sprawią, że podróż do chmury będzie skuteczna:

  1. Określenie motywacji biznesowej i KPI dla Twojego wdrożenia chmurowego – to absolutna podstawa, bez której nie można zaczynać żadnej zmiany. Motywacje każdej firmy są inne. Jedne chcą skrócić czas powstania środowisk, drugie przesunąć siły z utrzymania infrastruktury na rozwój firmy. Inne z kolei szukają innowacyjnych usług. Te wstępne argumenty często definiują całą resztę. Jednak najważniejsze jest, aby zrozumieć cel wdrożenia chmury: jaką wartość ma dostarczyć i co pozwoli osiągnąć.
  2. Zarządzanie tożsamością w chmurze i integracja ze środowiskiem on-premises – to kluczowy punkt, szczególnie jeżeli mamy do czynienia ze środowiskiem hybrydowym. Określenie tożsamości to pierwsza linia obrony dla środowisk w chmurze.
  3. Zbudowanie architektury bezpiecznej sieci – zagadnienie, które może wydawać się nieciekawe, jednak stanowi podstawę do rozpoczęcia pracy w nowym otoczeniu, szczególnie hybrydowym.
  4. Monitoring – chociaż chmura obliczeniowa oferuje wiele wartościowych aplikacji i funkcji, nie możemy zapominać o tym, że kwestie monitorowania usług, bezpieczeństwa sieci i zgodności ze standardami leżą po stronie administratora IT. Bez tego nasza infrastruktura może stać się łatwym celem cyberataków.
  5. Kontrola kosztów – zarówno decydenci biznesowi, którzy definiują wymagania odnośnie do nowego środowiska, jak i architekci, którzy budują aplikacje, muszą być świadomi generowanych kosztów. Kontrola wydatków i dopasowanie do nich architektury to jeden z paradygmatów każdej migracji.
  6. Ustanowienie modelu powoływania usług – chmura to przede wszystkim automatyzacja i standaryzacja. Jeśli po migracji infrastruktury wciąż tworzysz środowisko w sposób manualny, osobiście ładujesz paczki na serwer aplikacyjny i nie zarządzasz procesem wydań, to oznacza, że nie wykorzystujesz pełni potencjału rozwiązań chmurowych.
  7. Ustalenie mapy wdrożeniowej na najbliższe 12/18 miesięcy – pewien angielski polityk powiedział kiedyś, że jeśli nie umiesz planować, to planujesz polec. Jeśli nie chcesz potknąć się w czasie transformacji cyfrowej, warto rozważyć, jak zmieni się środowisko firmy w ciągu 12+ miesięcy.

Więcej na temat skutecznych sposobów wdrażania modelu chmury obliczeniowej dowiesz się podczas spotkania online 15 grudnia o godz. 14.00

Rejestracja: Microsoft Event (mktoevents.com)

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *