Branża ITProgramowanieRynekPolecane tematy

Antybadanie 2020 – polscy programiści od nieznanej strony

Portal rekrutacyjny Just Join IT opublikował Antybadanie, które obala mity i odkrywa tajemnice pracowników branży IT. Okazuje się, że co drugi programista ceni sobie work-life balance, tylko co szósty mieszka z rodzicami, a nawet 85% ankietowanych przyznaje, iż uprawia sport w rzeczywistym świecie.

Antybadanie 2020 – polscy programiści od nieznanej strony

Geek mieszkający z rodzicami, w wolnym czasie namiętnie grający w gry – to utarty stereotyp programisty, z którym ciężko wygrać. Jak wygląda rzeczywistość? Według wspomnianego Antybadania – przeprowadzonego na grupie ponad 5,6 tys. programistów – zaledwie 16% z nich mieszka z rodzicami. Co więcej, wcale nie są samotnikami – 42% deklaruje, że chce w przyszłości mieć dzieci, a co czwarty (27%) skupiłby się na rodzinie, gdyby nie musiał zarabiać pieniędzy. Mają także serce do zwierząt, aż 65% ma lub planuje mieć zwierzę (właściciele czworonogów są mocno podzieleni 21% to posiadacze psów, a 19% kotów.

„W naszym Antybadaniu postanowiliśmy oddać głos pracownikom IT, aby pokazać jak bardzo stereotypy różnią się od rzeczywistości. Mit introwertyka stroniącego od kontaktów z ludźmi został obalony. Tylko 15% programistów nie lubi integracji z zespołem, a prawie połowa (47%) najlepszą formę na służbową integrację wskazuje wyjazd, co sugeruje, że są otwarci na nowe doświadczenia. Sam będąc programistą i zarządzając zespołem IT mogę się w pełni pod tym podpisać” – komentuje Tomasz Gański, CTO Just Join IT.

Programista – ambitny samouk

Z badania wynika, że programiści nie kodują całą dobę, stawiają na work-life balance – ponad połowa (57%) z nich pracuje po 6-8 godzin dziennie. Swoich zainteresowań nie ograniczają jedynie do technologii. Wolny czas najchętniej spędzają na oglądaniu filmów i seriali (67%) – i nikogo chyba nie zdziwi, że w odpowiedziach królują Netflix (66%) oraz HBO GO (34%). Ale siedzący tryb życia to nie wszystko. Pracownicy IT chętnie poświęcają się sportowi – aż 43% uprawia go regularnie, a 42% sporadycznie. Czy korzystają z zakupów przez Internet? Oczywiście, najczęściej zamawiają przez Allegro (82%), a na drugim miejscu podium znalazł się x-kom (50%).

Okazuje się również, że jeden z najbardziej pożądanych zawodów świata wcale nie wymaga wykształcenia kierunkowego i zafascynowania technologią od najmłodszych lat. Jak wynika z Antybadania, aż trzy na pięć osób swoje pierwsze kroki z programowaniem stawia samodzielnie (61%), a tylko 35% zaczyna zgłębiać tajniki IT na studiach. Ankietowani podkreślali też, że nie wybierali sobie pracy, tylko ona sama ich znalazła.

Antybadanie 2020 – polscy programiści od nieznanej strony

„Nowe technologie otaczają nas z każdej strony, więc wejście do tej branży nie jest tak trudne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Zainteresowanie tym tematem i możliwość tworzenia czegoś z niczego to najczęstsze przyczyny rozpoczęcia drogi zawodowej w IT. Ale co ciekawe, nasze Antybadanie ukazało też, że prawie co piąty programista znalazł się w branży przez przypadek” – potwierdza Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Z ankiet wynika również, że programowanie zyskuje na popularności i nie jest tylko nudnym wklepywaniem kodów – 76% respondentów przyznaje, że ich praca jest ciekawa. Co więcej, daje wiele możliwości rozwoju – ponad 44% osób pracujących w IT po godzinach rozwija swój własny projekt.

Całe Antybadanie dostępne jest na stronie: justjoin.it/report

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *