Branża ITRynekPolecane tematy

Apple, Google, Intel i Adobe w zmowie

Każdy z wspomnianych koncernów miał unikać angażowania zatrudnionych w pozostałych trzech firmach pracowników, a co za tym idzie także podnoszenia średnich wynagrodzeń inżynierów, programistów oraz specjalistów ds. technologii. Zgodnie z decyzją amerykańskiego sądu czterej giganci branży IT zapłacą pracownikom łącznie 325 mln USD odszkodowania.

Apple, Google, Intel i Adobe w zmowie

W toku postępowania okazało się, że kilka lat temu firmy Apple, Google, Intel i Adobe zobowiązały się do wzajemnego niepodbierania sobie pracowników. Proces sądowy trwał od 2011 roku. Jednym z dowodów w postępowaniu była korespondencja elektroniczna między Stevem Jobsem, współzałożycielem Apple, a Eric`iem Schmidt`em, ówczesnym dyrektorem generalnym Google. W treści ujawnionej na potrzeby sądu korespondencji Jobs upominał Schmidta, aby ten zaprzestał podbierać specjalistów z Apple.

Zgodnie z doniesieniami agencji Reuters w ubiegłym tygodniu przedstawiciele firmy Apple, Google, Intel i Adobe zgodzili się zapłacić grupie ok. 64 tys. pracowników łączne odszkodowanie w wysokości prawie 325 mln USD. Każdy z uczestniczących w sporze pracowników otrzyma więc odszkodowanie rzędu kilku tysięcy USD.

Nieoficjalnie mówi się, że podobne porozumienia mogły funkcjonować w dużo szerszym gronie firm z Doliny Krzemowej. Warto dodać, że w połowie maja br. w Stanach Zjednoczonych zapadł inny wyrok w analogicznej sprawie. Podobne porozumienie łączyć miało także należące do koncernu Walt Disney Company wytwórnie Lucasfilm i Pixar Animation Studios oraz firmę Intuit. Łączna wartość przyznanego w tej sprawie odszkodowania sięgnęła 20 mln USD.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *