Rynek

Bank Pocztowy zapowiada wprowadzenie karty biometrycznej z płatnością autoryzowaną odciskiem kciuka

Testowanie rozwiązania rozpocznie się w listopadzie, a w grudniu – we współpracy z firmami Fiserv Polska S.A. oraz Thales – Bank Pocztowy wprowadzi do swojej oferty kartę biometryczną Mastercard. W pierwszej kolejności skorzystają z niej klienci instytucjonalni.

Bank Pocztowy zapowiada wprowadzenie karty biometrycznej z płatnością autoryzowaną odciskiem kciuka

Tym samym Bank Pocztowy, jako pierwsza instytucja w Polsce i jedna z pierwszych w Europie, udostępni swoim klientom instytucjonalnym możliwość realizacji transakcji bezgotówkowych właśnie przy pomocy uwierzytelnienia biometrycznego. Dokonanie płatności, w tym tych niskokwotowych, możliwe będzie jedynie po wcześniejszej weryfikacji odcisku palca posiadacza karty. Jak się okazuje, do tej pory z takiej możliwości mogli w Europie skorzystać klienci jednej z francuskich instytucji finansowych.

Karty oraz potrzebne do kodowania biometrycznego wzorca odcisku palca czytniki dostarczy firma Thales, która jest autorem tego innowacyjnego produktu. Jak informują przedstawiciele banku, pierwsza pilotażowa karta biometryczna zostanie wydana już na koniec października br.

“Karty biometryczne to zupełna nowość, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Firma Thales, która opracowała tę zaawansowaną technologię, dostarcza swój produkt jedynie na pięć rynków, w tym jeden europejski. Teraz, dzięki naszej współpracy z organizacją Mastercard, to nowoczesne rozwiązanie, znane do tej pory jedynie z filmów sci-fi, będzie również dostępne dla naszych klientów, którzy dzięki niemu będą mogli jeszcze wygodniej i bezpieczniej dokonywać transakcji” – skomentował Marcin Ledworowski, członek zarządu Banku Pocztowego odpowiadający za Obszar Biznesu oraz IT. “To także kolejny etap w realizacji naszej strategii rozwoju – coraz większej cyfryzacji naszych rozwiązań oferowanych klientom. Mam nadzieję także, że wprowadzenie karty biometrycznej przyczyni się do dynamicznego rozwoju w Polsce rynku płatności bezgotówkowych” – dodał.

Jak to działa?

Karta biometryczna Banku Pocztowego pozwoli klientom na nowoczesne, wygodne i bezpieczne dokonywanie płatności bezgotówkowych. Każda transakcja zbliżeniowa, niezależnie od kwoty, będzie wymagała uwierzytelnienia biometrycznego. Przed realizacją płatności konieczne będzie przyłożenie kciuka do specjalnego czujnika na awersie karty, w którym dochodzić będzie do odczytu linii papilarnych. Jeżeli odcisk będzie zgodny z zakodowanym uprzednio wzorcem biometrycznym, zapali się zielona dioda.

Po zapisaniu wzorca biometrycznego odcisku palca nikt inny, poza prawowitym posiadaczem karty, nie będzie mógł dokonać transakcji. Co ważne, zaszyfrowany wzorzec biometryczny odcisku palca zapisywany będzie tylko i wyłącznie na karcie płatniczej. Dane nie będą przechowywane w czytniku, w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS lub bankomatu podczas realizacji płatności.

“Klienci komercyjni Banku Pocztowego będą mogli przetestować takie korzyści tej technologii, jak jej wysoki poziom bezpieczeństwa i wygoda. Polacy są bardzo otwarci na innowacje, co było widać już przy wdrażaniu płatności zbliżeniowych, a później mobilnych. Dlatego uważamy, że to najlepsze miejsce, żeby sprawdzić, czy takie innowacyjne produkty, jak karty biometryczne, mają szansę się przyjąć i zyskać popularność” – podsumował Tomasz Owczarek, dyrektor sprzedaży i strategii w polskim oddziale Mastercard Europe.

To nie koniec innowacyjnych projektów Banku Pocztowego. Wspólnie z firmą Fiserv Polska S.A. prowadzone są obecnie prace nad usługą online’owego wydawania kart wirtualnych dla klientów banku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *