CyberbezpieczeństwoBranża ITPolecane tematy

Będzie fala przejęć na rynku bezpieczeństwa nowej generacji?

Tylko w ciągu dwóch tygodni, dwaj mocno konkurujący ze sobą dostawcy systemów bezpieczeństwa nowej generacji poinformowali o pierwszych w swojej historii przejęciach.

Będzie fala przejęć na rynku bezpieczeństwa nowej generacji?

Niedawne inwestycje firm Palo Alto Networks oraz FireEye mają na celu rozszerzenie oferty – i tak względnie nowoczesnych – rozwiązań bezpieczeństwa. W zeszłym tygodniu przedstawiciele firmy Palo Alto Networks poinformowali o zakupie spółki założonej przez byłych pracowników NSA oraz amerykańskich Sił Zbrojnych. To pierwsza tego typu transakcja zrealizowana przez założoną w 2005 roku i wyspecjalizowaną w rozwiązaniach zaliczanych do tzw. nowej generacji bezpieczeństwa IT spółkę. Morta Security, bo tak nazywa się będąca przedmiotem zainteresowania kierownictwa Palo Alto Networks, koncentruje się na rozwiązaniach pozwalających ochronić infrastrukturę informatyczną przed skoordynowanymi, kompleksowymi atakami zaliczanymi do zagrożeń typu APT (Advanced Persistent Threat). Tego typu rozwiązania stają się dziś coraz bardziej popularne, jednak oferta firmy Morta Security wyróżnia się tym, że bazuje w dużej mierze na doświadczeniach pracowników NSA oraz amerykańskich Sił Zbrojnych. Transakcja ma na celu uzupełnienie oferty własnych rozwiązań Palo Alto Networks. “Naszym zdaniem rynek rozwiązań antywirusowych pozostaje w tyle za dynamicznym rozwojem zagrożeń bezpieczeństwa. Systemy antywirusowe nie adresują najbardziej aktualnych problemów w obszarze bezpieczeństwa. Nie są to też rozwiązania, na których będą skupiać się inwestycje” – podkreśla Nir Zuk, cytowany przez agencję Reuters założyciel firmy Palo Alto Networks.

Nextgen security ma być jednym z najszybciej rozwijających się obszarów branży IT w najbliższych latach.

Wartości transakcji nie ujawniono. Wiadomo natomiast, że Raj Shah, założyciel i dotychczasowy dyrektor generalny firmy Morta Security obejmie stanowisko szefa marketingu rozwiązań APT. Co ciekawe, Raj Shah do pracował wcześniej jako konsultant NSA. Nieoficjalnie mówi się, że jako członek jednego z zespołów amerykańskiej Agencji był zaangażowany we włamania do dziesiątek tysięcy komputerów na całym świecie.

Jednocześnie, pod koniec grudnia zeszłego roku przedstawiciele firmy FireEye poinformowali o przejęciu spółki Mandiant. Jej oferta koncentruje się przede wszystkim na rozwiązaniach oraz usługach związanych z usuwaniem skutków włamań i ochroną przed przyszłymi atakami. Oferta Mandiant obejmuje m.in. narzędzia do monitorowania bezpieczeństwa infrastruktury oraz usługi związane z analizą skali oraz celu przeprowadzonych ataków. Wartość transakcji zamkniętej 30 grudnia 2013 roku to ponad miliard dolarów.

Obie transakcje są dowodem dynamicznych zmian zachodzących na rynku rozwiązań bezpieczeństwa IT. Tylko w ostatnim roku świat obiegły szczegółowe informacje na temat działań NSA, doniesienia dotyczące działalności hakerskiej chińskiego rządu, wreszcie – skierowane wobec dostawców różnego rodzaju rozwiązań IT zarzuty dotyczące rzekomego, celowego umieszczania w oferowanych systemach funkcji pozwalających na zdalny, nieautoryzowany dostęp. Z drugiej strony zaś obserwowane są coraz bardziej powszechne dążenia do liberalizacji zasad bezpieczeństwa oraz rozwiązań wykorzystywanych w firmach. Rosnącej świadomości nowoczesnych, nietypowych i złożonych, ściśle ukierunkowanych ataków towarzyszy wzrost inwestycji w systemy bezpieczeństwa nowej generacji. Nextgen security ma być jednym z najszybciej rozwijających się obszarów branży IT w najbliższych latach. Dość wspomnieć, że inwestycje w tym zakresie bardzo aktywnie realizują także dostawcy klasycznych rozwiązań bezpieczeństwa. Z pewnością ten segment rynku będzie polem wielowymiarowej walki konkurencyjnej, a jednym z jej elementów będą zapewne kolejne przejęcia.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *