Branża ITRynek

Broadcom chce szybkiego uzyskania zgody Unii Europejskiej na zakup VMware

Przedstawiciele amerykańskiego koncernu liczą na szybkie zatwierdzenie przez UE wartej 61 mld dolarów transakcji z VMware. Ich zdaniem przedłużające się procedury sprzyjają wzmacnianiu i tak silnej już presji ze strony konkurentów VMware na rynku usług cloud computing – na czele z koncernami Amazon, Microsoft oraz Google.

Broadcom chce szybkiego uzyskania zgody Unii Europejskiej na zakup VMware

Przypomnijmy, informacje o planach przejęcia firmy VMware przez koncern Broadcom pojawiły się już w maju tego roku. Transakcja ma znacząco wzmocnić pozycję firmy Broadcom na rynku oprogramowania oraz usług dla biznesu i wpisuje się m.in. w strategię zakładającą mocną dywersyfikację działalności koncernu kojarzonego głównie z produkcją półprzewodników. Zapowiadając zamiar przejęcia firmy VMware przedstawiciele koncernu Broadcom zapowiadali, że transakcja zostanie sfinalizowana w 2023 roku obrachunkowym, który kończy się w październiku przyszłego roku. Można spodziewać się, że – podobnie jak wykupione w ostatnich latach przez Broadcom firmy Symantec oraz CA Technologies – po zamknięciu transakcji firmy VMware zachowa znaczną niezależność i zostanie wzmocniona zasobami istniejącymi obecnie w strukturach Broadcom.

Zanim jednak transakcja zostanie sfinalizowana, musi uzyskać niezbędne zgody regulatorów, w tym UE. Warto dodać, że fuzje i przejęcia w branży technologicznej przyciągają uwagę organów regulacyjnych z całego świata zaniepokojonych koncentracją władzy u kilku graczy oraz ryzykiem, że transakcje tego typu prowadzone są jedynie w celu likwidacji mniejszych konkurentów. Cytowani przez agencję Reuters eksperci zauważają, że Komisja Europejska będzie analizować skutki potencjalnego przejęcia VMware przez firmę Broadcom także pod kątem rosnącej koncentracji rynku usług cloud computing. Przedstawiciele firmy Broadcom zapewniają jednak, że takie ryzyko nie istnieje. „Robimy postępy w zakresie wniosków regulacyjnych na całym świecie, a prace te postępują zgodnie z oczekiwaniami” – podkreślają przedstawiciele Broadcom.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *