BranżaRynek

Cisco pozbywa się działu wyspecjalizowanego w dekoderach telewizji cyfrowej

Francuski koncern Technicolor zapłaci ok. 600 mln USD za dział Cisco wyspecjalizowany m.in. w rozwiązaniach dla odbiorców kablowych sieci telewizyjnych.

Cisco pozbywa się działu wyspecjalizowanego w dekoderach telewizji cyfrowej

Na mocy zapowiedzianego porozumienia koncern Technicolor przejmie od Cisco rozwiązania wywodzące się z przejętej dekadę temu i wyspecjalizowanej w rozwiązaniach dla operatorów oraz odbiorców telewizji kablowej, firmy Scientific-Atlanta. Wartość transakcji sięgnie ok. 600 mln USD. Warto dodać, że wart niemal 7 mld USD zakup Scientific-Atlanta był jedną z najdroższych tego typu transakcji w historii koncernu Cisco.

Przedstawiciele koncernu Cisco podkreślają jednocześnie, że zapowiedziana transakcja nie oznacza całkowitego wycofania się z tego segmentu – nadal oferowane będą rozwiązania dla operatorów kablowych sieci telewizyjnych.

Chuck Robbins, który w najbliższy poniedziałek (27. lipca) zastąpi Johna Chambersa na stanowisku dyrektora generalnego Cisco podkreśla, że transakcja ze – znaną do 2010 roku pod nazwą Thomson – firmą Technicolor jest pierwszym z serii planowanych działań mających na celu skoncentrowanie działalności Cisco na najbardziej perspektywicznych obszarach rynku. Transakcja ma zostać sfinalizowana najpóźniej w pierwszym kwartale przyszłego roku. Po jej zamknięciu obie firmy mają współpracować m.in. w zakresie rozwoju technologii transmisji szerokopasmowej oraz przesyłania obrazu.

Zapowiedziane zostały zmiany organizacyjne mające na celu m.in. wzmocnienie procesów badawczo-rozwojowych i sprzedażowych związanych z usługami chmurowymi oraz rozwiązaniami wspierającymi budowanie Internetu Rzeczy.

Przedstawiciele koncernu Cisco podkreślają jednocześnie, że zapowiedziana transakcja nie oznacza całkowitego wycofania się z tego segmentu – nadal oferowane będą rozwiązania dla operatorów kablowych sieci telewizyjnych. Porozumienie z firmą Technicolor oznaczać będzie zatem przede wszystkim ograniczenie działalności Cisco w segmencie konsumenckim, co wpisuje się w ogłoszoną niedawno strategię koncernu, która zakłada koncentrację na rozwiązaniach i usługach biznesowych. I tak, w rozszerzeniu oferty Cisco w zakresie rozwiązań bezpieczeństwa IT pomóc ma m.in. zapowiedziane na początku lipca przejęcie firmy OpenDNS. Cisco rozszerza ofertę także w obszarze rozwiązań chmurowych, gdzie współpracuje m.in. z firmą Microsoft.

Przeczytaj również
Grzegorz Przebieracz objął stanowisko Chief IT Solutions Architect w ITBoom

Chuck Robbins zapowiedział również zmiany organizacyjne mające na celu m.in. wzmocnienie procesów badawczo-rozwojowych i sprzedażowych związanych z usługami chmurowymi oraz rozwiązaniami wspierającymi budowanie Internetu Rzeczy. Niewykluczone są także – relatywnie niewielkie – cięcia zatrudnienia.
Warto dodać, że w ramach zrealizowanych dotąd strategicznych zmian biznesowych, w 2011 roku koncern Cisco zrezygnował z rozwoju kamer cyfrowych Flip, zaś dwa lata temu – sprzedał dział konsumenckich przełączników sieciowych firmie Belkin.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.