AplikacjeRynekPolecane tematy

Cisco Webex i Amazon Alexa polecą w kosmos

Firmy Lockheed Martin, Amazon oraz Cisco postanowiły wprowadzić technologie do współpracy na statek kosmiczny NASA Orion, który wyruszy na misję księżycową Artemis I. W pojeździe po raz pierwszy użyta zostanie technologia Callisto, wykorzystująca wirtualnego asystenta Amazon Alexa, platformę do współpracy Webex oraz sztuczną inteligencję. Ma się ona przyczynić do rozwoju badań i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Dodajmy, że jest to również pierwsza z cyklu misji NASA Artemis, których celem jest powrót na Księżyc, stworzenie tam obozu, a pewnego dnia wyruszenie na Marsa.

Cisco Webex i Amazon Alexa polecą w kosmos

Technologia Callisto nie przypadkiem wzięła swoją nazwę od towarzyszki greckiej bogini Artemidy, która według mitu została po śmierci przemieniona w gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy. Na rozwiązanie składa się spersonalizowany sprzęt oraz oprogramowanie opracowane przez inżynierów Lockheed Martin, Amazon i Cisco. Callisto pozwoli na korzystanie z asystenta głosowego Alexa bez dostępu do Internetu oraz platformy Webex z poziomu tabletu w oparciu o sieć NASA Deep Space Network.

Ponieważ Artemis I jest misją bezzałogową, twórcy Callisto oraz specjaliści z NASA pracowali wspólnie, aby stworzyć wirtualną załogę w Johnson Space Center NASA w Houston, umożliwiając operatorom znajdującym się w Centrum Kontroli Misji NASA w Houston interakcję z Callisto za pomocą terminali wideo Webex Desk Pro oraz Webex Board Pro. Na pokładzie Oriona znajdzie się więc specjalna wersja platformy Webex działająca na tablecie iPad.

Jak wskazują przedstawiciele Cisco, będzie to doskonała okazja do tego, aby sprawdzić, jak technologie do współpracy mogą pomóc astronautom zwiększyć wydajność i świadomość sytuacyjną podczas ich misji, zapewniając dostęp do informacji na temat stanu lotu i telemetrii oraz możliwość kontrolowania podłączonych urządzeń na pokładzie Oriona. Obraz wideo i dźwięk będą przesyłane na Ziemię, co pozwoli inżynierom analizować wydajność systemów pokładowych, jednocześnie dzieląc się informacjami z opinią publiczną.

„Rozwój technologii wymaga zapału innowatorów, który wkrótce dotrze również w kosmos” – skomentował Jeetu Patel, wiceprezes i dyrektor generalny ds. bezpieczeństwa i współpracy w Cisco. „To pierwsze tego typu rozwiązanie, które pewnego dnia może zacząć wspierać misje załogowe, zapewniając bezpośrednią interakcję między załogą, centrum dowodzenia i innymi osobami np. bliskimi, co sprawi, że osoby znajdujące się w kosmosie będą czuły się mniej samotne”.

Poczuj się jakbyś był w kosmosie

Co ciekawe, technologia Callisto umożliwi entuzjastom kosmosu, ale także np. uczniom, wzięcie wirtualnego udziału w misji Artemis I. Będą oni mogli zacząć śledzić postępy ekspedycji mówiąc jedynie „Alexa, zabierz mnie na Księżyc”.

Przypomnijmy, że Artemis I ma wystartować w wielotygodniową podróż wokół Księżyca i z powrotem na początku 2022 roku z NASA Kennedy Space Center w Cape Canaveral na Florydzie. Przedsięwzięcie to pozwolić ma stworzyć fundamenty dla kolejnych załogowych misji kosmicznych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *