Branża ITRynek

Cisco wycofuje się z Rosji i Białorusi

Przedstawiciele amerykańskiego giganta technologicznego poinformowali o zamiarze likwidacji swoich operacji biznesowych na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. Już w marcu koncern zawiesił działalność w Rosji, włącznie ze sprzedażą i usługami.

Cisco wycofuje się z Rosji i Białorusi

W ostatnim czasie coraz więcej firm, także z branży technologicznej, postanawia całkowicie zakończyć swoją działalność w Rosji. Jest to związane z próbą uchwalenia w nadchodzących tygodniach nowego prawa, które pozwoliłoby Moskwie przejąć aktywa i nałożyć sankcje karne na firmy wychodzące z tego kraju.

Teraz o planach zamknięcia działalności na rynkach Rosji i Białorusi poinformowali przedstawiciele koncernu Cisco. „Podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu uporządkowanej likwidacji naszej działalności w Rosji i na Białorusi” – napisano w oświadczeniu. Co ważne, firma zaoferowała możliwość relokacji kilkuset pracownikom w obu wymienionych krajach. Warto również dodać, że już marcu br. firma Cisco zawiesiła działalność biznesową, w tym sprzedaż oraz świadczenie usług, w Rosji.

Przypomnijmy, w ostatnich tygodniach o planach wyjścia z Rosji poinformowali przedstawiciele koncernu IBM, zaś władze firmy Microsoft zapowiedziały zamiar znaczącego ograniczenia działalności w tym kraju.

Wycofanie się czołowych firm technologicznych znacząco ogranicza dostęp rosyjskich przedsiębiorstw i gospodarstw domowych do różnorakich technologii, a także sprzętu – nierzadko o krytycznym znaczeniu gospodarczym lub użytkowym. Oznacza to, że rosyjska gospodarka będzie musiała w coraz większym stopniu polegać wyłącznie na starszym sprzęcie lub własnych rozwiązaniach alternatywnych.

Jednak, jak zauważa Paul Musgrave, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Massachusetts, z takiego działania mogą skorzystać przedsiębiorstwa konkurujące z firmami wycofującymi się z rynku rosyjskiego. Według niego rosyjski rynek w większym stopniu otworzy się na rozwiązania firm krajowych, a także – w znaczącym stopniu – dostawców z krajów, takich jak Chiny. Jednocześnie, jak podkreśla ekspert cytowany w opracowaniu agencji Reuters, zachodnie firmy, które podjęły decyzję o zakończeniu działalności w Rosji i na Białorusi, w przyszłości mogą mieć duże problemy z powrotem na te rynki.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *