Branża ITRynekPolecane tematy

Koncern HP czeka podział na dwie firmy!

Przedstawiciele HP oficjalnie potwierdzili, że koncern czeka podział na dwa niezależne podmioty. Jeden z nich ma skupić się na rozwoju oferty komputerów osobistych i urządzeń wydruku, drugi zaś – rozwiązań i usług korporacyjnych.

Koncern HP czeka podział na dwie firmy!

Informacje na temat planu wprowadzenia tak poważnych zmian w strukturze organizacyjnej HP jako pierwszy podał dziennik Wall Street Journal. W poniedziałek zostały one oficjalnie potwierdzone przez władze koncernu. Zmiany mają ułatwić realizację obecnej strategii rynkowej firmy. Zakłada ona m.in. wzmocnienie pozycji HP w obszarze działalności usługowej, a także uniezależnienie działalności od segmentu drukarek i komputerów PC. Nieoficjalnie mówi się też, że przedstawiciele HP aktywnie angażowali się też w rozmowy mające na celu zacieśnienie współpracy z firmą EMC. Niewykluczone, że ewentualne przejęcie EMC miałoby pomóc we wzmocnieniu pozycji spółki skoncentrowanej na usługach korporacyjnych.

Nie jest także wykluczone, że spółka, która potencjalnie przejmie odpowiedzialność za rozwój oraz sprzedaż rozwiązań HP w obszarze komputerów PC i urządzeń wydruku będzie przygotowywana do sprzedaży. Do takiego działania od pewnego czasu nawołuje m.in. część udziałowców HP. Środki pozyskane ze sprzedaży miałyby pozwolić na wzmocnienie pozycji w bardziej rentownych i perspektywicznych segmentach rynku IT. Według analityków, nawet pomimo zanotowanego w obecnym kwartale, lekkiego ożywienia na rynku komputerów PC w długiej perspektywie sektor ten będzie się kurczył. Podobne prognozy dotyczą także rynku urządzeń wydruku. Obecnie działalność w obu tych obszarach jest źródłem niemal połowy wpływów koncernu. W 2014 roku łączne przychody HP mają sięgnąć ok. 112 mld USD. Niezależnie od tego, w 2013 roku HP stracił pozycję lidera rynku komputerów osobistych na rzecz chińskiego Lenovo.

Szczegółów w tej sprawie można oczekiwać nawet w ciągu najbliższych godzin. Zmiany miałyby zostać wprowadzone w przyszłym roku. Gdyby doniesienia Wall Street Journal okazały się prawdziwe, to byłby to powrót do planów kierownictwa HP z 2011 roku. Leo Apotheker, ówczesny dyrektor generalny koncernu rozważał wydzielenie struktur związanych z działalnością na rynku komputerów PC. Ostatecznie jednak do zmian nie doszło.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *