Rynek

Czy jednoosobową firmę będzie można założyć wyłącznie online?

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt, według którego jednoosobowe działalności gospodarcze będzie można założyć w CEIDG tylko drogą elektroniczną. Wejście w życie tej zmiany planowane jest na 1 października 2024 roku.

Czy jednoosobową firmę będzie można założyć wyłącznie online?

Obecnie zakładanie działalności przez internet również jest możliwe i dość proste. Podatnicy mogą też wtedy dokonać rejestracji do ZUS, czyli zgłosić się do ubezpieczeń oraz zarejestrować się do VAT. Od początku 2022 roku przez internet zarejestrowano 62% nowych firm. Niemal 40% działalności wciąż jednak jest zakładanych tradycyjnie, podczas wizyty w urzędzie.

“Powstaje więc pytanie, czy w przyszłości, jeżeli będzie dostępna wyłącznie droga elektroniczna, nie przysporzy to problemów wielu osobom myślącym o własnym biznesie?” – zastanawia się Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt. “Ponadto od 1 stycznia 2024 roku w Polsce będzie obowiązywał Krajowy System Elektronicznych Faktur, czyli e-faktury. Będą one obowiązywały wszystkich podatników, więc może pojawić się kolejna bariera związana z posiadaniem dostępu do internetu czy kompetencji cyfrowych. Prowadzenie działalności gospodarczej będzie całkowicie przeniesione online” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *