Rynek

Czy Xiaomi będzie produkować elektryczne samochody?

Przedstawiciele firmy Xiaomi prowadzą rozmowy z chińskim państwowym koncernem Beijing Automotive Group, aby podjąć współpracę przy produkcji pojazdów elektrycznych. Miałaby to być odpowiedź na złożoną wcześniej deklarację przedstawicieli Xiaomi dotyczącą zaangażowania się w produkcję samochodów do 2024 roku.

Czy Xiaomi będzie produkować elektryczne samochody?

Przypomnijmy, że już w zeszłym roku przedstawiciele firmy Xiaomi zapowiedzieli, że firma wejdzie do konkurencyjnego sektora EV, aby “rzucić wyzwanie uznanym markom i nowszym firmom technologicznym”. Co więcej, wedle ówczesnych zapowiedzi, pierwsze samochody Xiaomi miały trafić na rynek własnych samochodów w pierwszej połowie 2024 roku. Na początku 2022 roku firma poinformowała o rozpoczęciu budowy pierwszej fabryki samochodów, jednak w związku z opóźnieniami w uzyskaniu licencji na samodzielne produkowanie samochodów zadecydowano o nawiązaniu współpracy z Beijing Automotive Group. Jak donosi Reuters, obecnie rozmowy o ewentualnej współpracy obu firm są na bardzo wczesnym etapie i nie ma gwarancji, że organizacje dojdą do porozumienia.

Warto także dodać, że władze Chin zachęcały lokalne koncerny do zaangażowania w działania zmierzające do konsolidacji rynku EV w drodze fuzji i przejęć w celu lepszego wykorzystania zasobów w branży motoryzacyjnej. Przedstawiciele Xiaomi zachęceni ulgami podatkowymi i dotacjami rządowymi, zobowiązali się do zainwestowania w produkcję samochodów kwoty sięgającej 10 mld USD w ciągu najbliższej dekady.

Co więcej, według raportu Sina Tech prototyp elektrycznego samochodu Xiaomi miał znajdować się niemal na ukończeniu. Nieoficjalnie mówiło się, że zostanie zaprezentowany jeszcze w sierpniu br. Samochód, o którym mowa miał zostać stworzony wspólnie z chińską firmą projektową HVST Automobile Design. Cena auta miała sięgać od 150 do nawet 300 tysięcy juanów (w przeliczeniu jest to kwota sięgająca od niecałych 22 tys. USD do niecałych 44 tys. USD). W początkowym okresie planowano roczną produkcję na poziomie 150 tysięcy pojazdów. Docelowo produkowane miało być nawet 300 tysięcy pojazdów Xiaomi rocznie.

Przeczytaj również
Fundusz Level2 Ventures zainwestował w platformę akceleracji sprzedaży Salesbook
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *