InfrastrukturaRynek

Ericsson Radio Tech Day – 5G z Polski dla Europy

Podczas czwartej edycji Ericsson Radio Tech Day zademonstrowano sześć najnowszych rozwiązań jakie powstają w polskim ośrodku badawczo-rozwojowym producenta. Pokazano między innymi kolejną generację urządzeń z rodziny RAN Compute Baseband, nowe i najbardziej wydajne BB6648 oraz BB6641, które zaprojektowano tak, aby sprostać wymaganiom wysokiej przepustowości dla sieci 5G.

Ericsson Radio Tech Day – 5G z Polski dla Europy

W trakcie wydarzenia przedstawiono również zastosowania Machine Learningu w projektach rozwoju oprogramowania sieci RAN oraz Ericsson Spectrum Sharing. ESS umożliwia  wdrożenie technologii 5G NR w oparciu o pasmo LTE. Jak wskazali przedstawiciele producenta, niektóre z funkcjonalności tego rozwiązania powstają właśnie w Polsce. Specjaliści Ericsson zademonstrowali także Router 6673, który został wybrany jednym z finalistów w konkursie Leading Light 2020 w kategorii „Najbardziej innowacyjny produkt telekomunikacyjny”.

„Tylko odważne decyzje w kierunku 5G doprowadzą do prawdziwych przemian społecznych. 5G to nie tylko rozwój technologiczny, ale zmiana filozofii działania” – skomentował jeden z zaproszonych gości, profesor Mischa Dohler, światowa ikona branży naukowej specjalizującej się w najnowszych technologiach z King’s College London.

5G fundamentem rozwoju nowych usług i aplikacji

Podczas wydarzenia dyskutowano także o tym, co można zrobić, aby krajowa gospodarka oraz firmy skorzystały z możliwości 5G i zrozumiały jak istotne jest włączenie się do procesu budowy przemysłu opartego o dane i ich szybki transfer. Według prelegentów istotne jest również docenienie przez biznes możliwości chmury obliczeniowej, platform, algorytmów oraz sztucznej inteligencji.

„Inteligentna produkcja w Polsce może przynieść wzrost PKB nawet o 7 miliardów euro, dlatego potrzebujemy produktów Made in Poland. Rozwój oprogramowania 5G i komponentów radiowych w Polsce, które są realizowane już m.in. przez firmę Ericsson pomaga Polsce być jednym z wiodących innowatorów 5G w Europie. Sieci 5G będą stanowiły fundament dla rozwoju nowych usług i aplikacji, które dokonają znaczących zmian w wielu gałęziach gospodarki” – przekonywał Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik d/s cyberbezpieczeństwa.

Przeczytaj również
ECM – zarządzanie treścią z górnej półki

Platforma ConnectedVR

Do wydarzenia zaproszono również Startup WorkRoomGroup, który pokazał platformę ConnectedVR. Rozwiązanie to umożliwia symulacje, treningi i komunikację w spersonalizowanej przestrzeni wirtualnej rzeczywistości. Ericsson współpracuje z WorkRoomGroup w ramach projektu 5S pilotowanego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

„Cieszymy się, iż możemy podzielić  się z naszymi klientami rozwiązaniami jakie powstają
w kraju, a także pokazać jak wygląda produkcja sprzętu firmy, która powstaje w Tczewie” – podsumował Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Przypomnijmy, że w Łodzi i Krakowie działa centrum badawczo-rozwojowe producenta, a w Tczewie produkowany jest sprzęt radiowy gotowy obsłużyć 4G i 5G. Efekty pracy polskich inżynierów wykorzystują operatorzy telekomunikacyjni w wielu krajach świata – w Polsce są nimi Play i Polkomtel. W przyszłości sprzęt znad Wisły zostanie wykorzystany do budowy sieci 5G w Polsce oraz w innych krajach Europy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *