Rynek

Facebook będzie miał własne procesory do wirtualnej rzeczywistości?

Przedstawiciele koncernu Meta poinformowali o podpisaniu umowy z firmą Qualcomm. Na jej mocy obie firmy będą współpracować w zakresie produkcji układów wyspecjalizowanych pod kątem wykorzystania w ramach urządzeń dla rzeczywistości wirtualnej Quest.

Facebook będzie miał własne procesory do wirtualnej rzeczywistości?

Wedle zapowiedzi zespoły inżynieryjne i produktowe obu firm będą wspólnie pracować przy produkcji procesorów opartych na architekturze ARM i platformie Snapdragon. “W przeciwieństwie do telefonów komórkowych, budowanie rozwiązań sztucznej inteligencji przynosi nowe, wielowymiarowe wyzwania m.in. w zakresie obliczeń przestrzennych” – mówi Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta. Według niego głęboka integracja technologiczna, możliwa za sprawą współpracy z firmą Qualcomm pozwoli na upowszechnienie rozwiązań wirtualnej rzeczywistości działających w oparciu o uniwersalne platformy obliczeniowej.

Umowa z firmą Qualcomm ma obejmować tylko urządzenia przeznaczone do zastosowań związanych z wirtualną rzeczywistością (Virtual Reality). Warunki finansowe transakcji nie zostały ujawnione. Warto dodać, że Meta od lat polega na mikroprocesorach Qualcomm w swoich urządzeniach VR, w tym w najnowszym zestawie słuchawkowym Quest2. Chipsety wyprodukowane w ramach współpracy nie będą jednak dostępne wyłącznie dla firmy Meta, ale zostaną zoptymalizowane specjalnie pod kątem specyfikacji systemu Quest.

Przypomnijmy, że firma Meta intensywnie inwestuje w technologie związane z rzeczywistością wirtualną i rozszerzoną próbując ożywić wizję Zuckerberga dotyczącą metaverse, czyli koncepcji obejmującej wciągający zestaw cyfrowych światów. Efektami tych inwestycji są rozwiązania, takie jak gogle pass-through i okulary rozszerzonej rzeczywistości.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *