PracaProgramowanieRynek

Firmy z Doliny Krzemowej coraz chętniej zatrudniają polskich programistów

Grupą, dzięki której wielu przedsiębiorców na świecie potrafi obecnie wskazać Polskę na mapie, są bez wątpienia programiści. Przodują oni nie tylko w globalnych rankingach, ale są też poważani za wybitne zdolności techniczne, wszechstronność oraz nieszablonowe podejście. Potencjał krajowych specjalistów IT jest tak duży, że nawet firmy z Doliny Krzemowej są w stanie pogodzić się z różnicą czasową, aby tylko zbudować swój zespół w Polsce.

Firmy z Doliny Krzemowej coraz chętniej zatrudniają polskich programistów

Choć ostatnich kilkanaście miesięcy było prawdziwym tornadem, które przewartościowało wiele obszarów biznesu, jeden nie zmienił się ani trochę: zapotrzebowanie na programistów jest wciąż ogromne. Według biura statystycznego U.S. Labor, globalny niedobór talentów z zakresu IT wynosił 40 milionów wykwalifikowanych pracowników. W Polsce ten deficyt wynosi ok. 50 tys. etatów. Niestety, perspektywy na przyszłość nie są krzepiące – do 2030 roku globalny niedobór specjalistów ma osiągnąć 85,2 miliona.

Z kolei według ekspertów z McKinsey, obecnie aż 87% przedsiębiorstw doświadcza problemu związanego z brakami kadrowymi w obszarze IT. Zastój przekłada się na dotkliwe straty finansowe. Szacuje się, że organizacje na całym świecie ryzykują utratę 8,4 biliona dolarów przychodów z powodu braków kadrowych w obszarze IT.

Co zatem może zrobić firma, która ma przed sobą projekt IT oraz niewystarczającą ilość ludzi, aby go zrealizować? Może skorzystać z outsourcingu. Świetnie wykwalifikowani i gotowi do pracy programiści są wszędzie – w Indiach, Filipinach, Chinach, ale też w sercu Europy, czyli Polsce. W naszym kraju pracuje ok. 300 tys. programistów, o których pozyskanie aktywnie starają się zarówno rodzime, jak i zagraniczne firmy.

Polscy programiści liderami globalnych rankingów

Od wielu lat mówi się, że Polacy stanowią światową elitę jeśli chodzi o rynek IT. Głośno było o rankingu HackerRank z 2016 roku, w którym rodzimi programiści uplasowali się na 3. miejscu – tuż za za Rosjanami i Chińczykami. Okazało się, że ich silną stroną jest Java, w której najlepiej poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Tym, co wyróżnia Polaków, są też osiągnięcia w konkursach algorytmicznych i kodowaniu zespołowym. Nasi inżynierowie zajmują obecnie 4. miejsce na świecie w rankingu Top Coder.

Z czego wynikają tak dobre wyniki? Przede wszystkim jest nim system edukacji. W naszym kraju funkcjonuje ponad pięćset uczelni wyższych, a część z nich cieszy się uznaniem w świecie akademickim i naukowym. Szkoły o profilach technicznych kształcą rocznie ponad 15 tys. specjalistów. Co ciekawe, niemal wszyscy specjaliści IT w Polsce mogą pochwalić się dyplomem uczelni wyższej.

Polski wkład w rozwój IT

Polscy programiści mają ogromny wkład m.in. w rozwój branży gier. Nad Wisłą działa ok. 470 aktywnych producentów i wydawców, którzy zatrudniają ponad 12 tys. osób. Co więcej, bez wsparcia doświadczonych inżynierów polska scena startupowa nie radziłaby sobie tak świetnie jak teraz. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba takich firm wzrosła dwukrotnie do niemal 5 tys. Z wykwalifikowanymi specjalistami na pokładzie rodzime startupy osiągają wysokie wyceny (DocPlanner) i śmiało rywalizują z zachodnimi firmami (Booksy). Te wyniki i sukcesy zostały zauważone za Oceanem.

“Widzimy kolosalną zmianę myślenia wśród naszych klientów, którzy głównie pochodzą z okolic Doliny Krzemowej. Jeszcze niedawno Polska praktycznie nie istniała jako potencjalna lokacja dla poszukiwania partnerów technologicznych dla firm z tego regionu. Jednak dzięki dbałości o najwyższą jakość kodu naszych programistów i testerów, wiedzy i doświadczeniu, świetnemu zrozumieniu kultury startupowej oraz szczerej komunikacji z biznesem, udało nam się w kilka miesięcy dojść do momentu, w którym nasi klienci są gotowi pogodzić się z różnicą strefy czasowej czy trochę dłuższym czasem kompletowania zespołów, byle tylko zespół powstał w Polsce. To fantastyczne świadectwo tego, jaki potencjał drzemie w naszym rynku i naszych specjalistach” – podkreśla Jarek Wawro, Head of Europe Engineering Centre w Altimetrik Poland.

Fundacja Infoshare przeprowadziła badanie oparte na danych Stack Overflow Polska, z którego wynika, że Polska jest największym rynkiem utalentowanych programistów w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Większość specjalistów pracuje w centrach technologicznych w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi. Nic dziwnego, że miasta te przyciągają do kraju renomowanych pracodawców z zagranicy.

Altimetrik – 250 dodatkowych specjalistów do końca 2022 roku

Wymieniony wyżej Wrocław od początku był kluczowym centrum operacyjnym firmy Altimetrik Poland. Spółka, zajmująca się wspieraniem działalności cyfrowej, poza inwestowaniem w klasyczne skillsety jak Java czy .Net planuje obecnie skupić działalność w obszarze analityki danych oraz uczenia maszynowego, a także poszukać wzrostu dla technologii, które w ostatnim czasie budzą szczególne zaciekawienie wśród klientów biznesowych, jak Flutter, Go czy Rust.

“Chociaż rynek nieco zweryfikował nasze plany, nadal bardzo ambitnie spoglądamy w przyszłość. Widzimy zainteresowanie Polską na niespotykaną do tej pory skalę, w związku z czym plan minimum do końca 2022 roku to zatrudnić dodatkowych 250 specjalistów” – wymienia Jacek Wawro. “Dużo udało nam się osiągnąć. Jednak poza samym wzrostem chcielibyśmy skupić się na rozwoju społeczności RoR, Rust, Flutter oraz wspieraniu Open Source. Poprzez inicjatywy takie jak WINGS (Women’s Initiative for Networking Growth and Success – red.), chcielibyśmy również zwiększyć reprezentację kobiet w IT. Dążymy do tego by stać się jedną z najlepszych organizacji technologicznych, które działają w Polsce” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *