Branża ITRynekPolecane tematy

Gartner: wydatki na IT sięgną w tym roku 3,7 bln USD

Globalne wydatki na rozwiązania IT wzrosną w bieżącym roku o 6,2 proc. względem roku ubiegłego i wyniosą 3,7 bln USD – wynika z najnowszej prognozy firmy Gartner. Scenariusz przedstawiony przez analityków jest dla branży więcej niż optymistyczny, ponieważ wzrostu na tym poziomie nie notowano od 2007 roku.

Gartner: wydatki na IT sięgną w tym roku 3,7 bln USD

Największych wzrostów analityce Gartnera spodziewają się w segmencie oprogramowania klasy enterprise. Z raportu dowiadujemy się, że wydatki na takie rozwiązania wzrosną w bieżącym roku aż o 11,1 proc. Będzie to bezpośrednim efektem postępującej ewolucji biznesu, rosnącej powszechności projektów cyfrowej transformacji, a w efekcie wdrażania coraz to nowszych aplikacji i systemów usprawniających funkcjonowanie nowoczesnych firm.

Wyraźnie rosnąć będą też wydatki na oprogramowanie infrastrukturalne. Według szacunków wzrosty w tym obszarze będą związane z trendem polegającym na stopniowym odchodzeniu o klasycznej architektury IT, która coraz częściej zastępowana lub uzupełniana jest przez najróżniejsze „technologie następnej generacji”, czyli m.in. systemy bazujące na Internecie Rzeczy (Internet of Things – IoT). Ich popularność cały czas rośnie, a firmy, które planują wdrażanie takiego oprogramowania, muszę niejednokrotnie kompleksowo zmodernizować środowiska informatyczne – dlatego też analitycy spodziewają się wzrostu wydatków w tym segmencie.

Znaczące wzrosty obejmą również segment różnego rodzaju urządzeń końcowych – do tej statystki wlicza się sprzedaż komputerów PC, smartfonów oraz tabletów. Specjaliści firmy Gartner spodziewają się, że globalna sprzedaż tego rodzaju produktów osiągnie w 2018 roku wartość ponad 700 mld USD i będzie o 6,6 proc. wyższa niż w ubiegłym roku.

Oczywiście, są również obszary rynku w których oczekiwane wzrosty są wyraźnie niższe – i to nie tylko od prognozowanej na ten rok średniej, ale również od wyników z poprzednich lat. Przykładem mogą być np. wydatki na centra danych. Nakłady na rozwiązania z tego obszaru rosnąć mają w tempie 3,7 proc., czyli niemal dwukrotnie wolniej niż w zeszłym roku, kiedy to dynamika wydatków na centra danych wzrosła o 6,3 proc. Podobnie będzie też w segmencie pamięci masowych. Spadek tempa rozwoju tej gałęzi rynku IT będzie m.in. konsekwencją spodziewanych problemów z dostępnością kluczowych komponentów do systemów storage, a także globalnych zmian popytu.

Co ciekawe, analitycy spodziewają się, że aż do 2022 roku sprzedaż rozwiązań IT przeznaczonych dla klientów indywidualnych będzie rosnąć szybciej niż w segmencie rozwiązań biznesowych. Wartość rynku IT w obszarze rozwiązań dla konsumentów będzie jednak nieco mniejsza niż prognozowano do niedawna, co wiąże się z obniżeniem popytu m.in. na urządzenia przenośne.

Autorzy raportu zaznaczają jednocześnie, że w 2018 i 2019 roku światowy rynek IT może doświadczyć następujących gwałtownie zmian. Wśród ich źródeł wymieniane są zarówno aspekty związane z rozwojem technologii, zmianami potrzeb klientów, ale też – bardzo wysoką niestabilnością dolara, która jest spowodowana przez czynniki polityczne, w tym spodziewane wojny handlowe i celne, a także fakt, iż rząd USA jest właśnie w trakcie renegocjowania Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *