Rynek

Grupa Polsat Plus podsumowała 2023 rok

Przychody Grupy wzrosły w tym okresie o 5,5% rok do roku i osiągnęły poziom 13,6 mld zł. Skorygowany zysk EBITDA przekroczył 3 mld zł, a zysk netto – 300 mln zł. W 2023 roku Grupa Polsat Plus rozwijała się w każdym segmencie swej działalności. Skupiając się jednak na sektorze ICT, trzeba przede wszystkim podkreślić, że rozbudowano zasięg 5G Plusa do 23 mln osób i wprowadzono 5G Ultra o prędkości do 1 Gb/s, w którego zasięgu jest 6 mln mieszkańców Polski. Z kolei oferowany przez firmę światłowód przyspieszył do 2 Gb/s i obejmuje swym zasięgiem 13 mln osób. 

Grupa Polsat Plus podsumowała 2023 rok

Łącznie Grupa Polsat Plus dostarcza ponad 20 mln usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych, a 2,5 mln klientów korzysta z ofert mulitplay, łącząc usługi od Polsatu Box i Plusa. Przychód od klienta kontraktowego wzrósł w IV kw. rok do roku o 2,6% do 73,6 zł, a wskaźnik odejść klientów B2C (churn) utrzymuje się na niskim poziomie 7,6% w skali roku.

Grupa obsługuje blisko 70 tys. klientów B2B. Jak poinformowano, dzięki sukcesywnie poszerzanej ofercie zaawansowanych usług ICT – w tym rozwiązań chmurowych, data center i cyberbezpieczeństwa – średni przychód od tych klientów wzrósł w IV kw. rok do roku o 2,5% do niemal 1,5 tys. zł miesięcznie.

Firma zawarła także strategiczne partnerstwo z Google Cloud, w ramach którego Google podpisał swoją pierwszą w Polsce umowę na zakup zielonej energii elektrycznej z farmy wiatrowej Przyrów. Grupa Polsat Plus skorzysta z kolei z rozwiązań chmurowych Google Cloud, przyspieszając swój rozwój technologiczny i transformację cyfrową.

Segment zielonej energii

Grupa Polsat Plus dynamicznie realizuje również inicjatywy związane z produkcją czystej energii. Łącznie Grupa ma już 215 MW zainstalowanych mocy wytwórczych, do 2026 roku będzie to 750 MW. Produkcję energii rozpoczęły farmy wiatrowe w Miłosławiu (9,6 MW) i Kazimierzu Biskupim (17,5 MW). Zakończyła się rozbudowa farmy słonecznej w Brudzewie, która ma teraz moc 82,4 MWp. W budowie są 4 kolejne farmy wiatrowe: Człuchów (72,6 MW), Przyrów (50,4 MW), Drzeżewo (138,6 MW), Dobra (7,8 MW) oraz trwają prace nad projektem farmy fotowoltaicznej w Przykonie o docelowej mocy 260 MWp.

W całym 2023 r. zielone źródła energii Grupy Polsat Plus wyprodukowały 665 GWh energii, a blisko 100% zużywanej przez spółki z Grupy energii pochodziło z OZE. Szacowane uniknięte emisje gazów cieplarnianych uzyskane przez Grupę dzięki rozwojowi własnych OZE wyniosły 316 tys. ton.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *