BiznesRynekPolecane tematy

Gwałtowny wzrost wartości dużych kontraktów IT w sektorze publicznym

Łączna wartość kontraktów zawartych w zeszłym roku w obszarze informatyki sektora publicznego przekroczyła 3,1 mld zł i była o niemal 50% wyższa niż rok wcześniej. Na zawartych w zeszłym roku kontraktach na realizację projektów IT dla sektora publicznego – głównie za sprawą kontraktu na utrzymanie KSI ZUS – największe przychody zanotowała firma Asseco Poland. To wnioski z ostatniej analizy firmy DiS.

Gwałtowny wzrost wartości dużych kontraktów IT w sektorze publicznym

W zeszłym roku największym zleceniodawcą projektów IT w sektorze publicznym okazał się ZUS. Zawarte umowy na wdrożenie rozwiązań IT w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – tylko w dużej wartości kontraktach – przekroczyły 780 mln zł. Istotne, zawarte w zeszłym roku umowy na realizację projektów IT zlecały także podmioty sektora ochrony zdrowia oraz finansów państwa. Duże kontrakty zawarto także na rzecz ARiMR oraz resortu obrony narodowej. Wśród największych beneficjentów umów zawartych w zeszłym roku znalazły się kolejno firmy: Asseco Poland, Comarch, konsorcjum Decsoft-Arcus, HP, Qumak oraz Sygnity.

Badanie opiera się na analizie 200 największych, podpisanych w zeszłym roku, umów związanych z technologiami IT i realizowanych w sektorze publicznym. Eksperci DiS podkreślają, że sumaryczna wartość analizowanych kontraktów przekroczyła granicę 2 mld zł już w 2010 roku. Jednocześnie zanotowany w zeszłym roku wzrost łącznej wartości analizowanych umów, nawet przy pominięciu kontraktów cyklicznych, ma potwierdzać optymistyczną dynamikę rynkową.

Autorzy badania podkreślają, że w perspektywie ośmiu ostatnich lat suma zawartych dużych kontraktów informatycznych wyniosła 15,9 mld zł. “Najwięcej wydał ZUS, którego łączne wydatki tylko w dużych kontraktach osiągnęły w całym tym okresie wartość równą 3,2 mld zł. Następnymi w kolejności były: ARiMR, sektor ochrony zdrowia, MEN oraz MON” – czytamy w podsumowaniu analizy za zeszły rok.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *