RynekPolecane tematy

Hewlett-Packard to już formalnie dwie firmy

Pierwszego dnia obrotu giełdowego nowych spółek udziały – wyspecjalizowanej głównie w rozwiązaniach wydruku oraz komputerach osobistych – spółki HP Inc. wzrosły o 14 proc. Jednocześnie wartość akcji firmy HP Enterprise, która przejęła działalność HP w zakresie technologii i usług biznesowych – spadła niemal o 6 proc. względem ceny otwarcia.

Hewlett-Packard to już formalnie dwie firmyMeg Whitman, dyrektor generalna HP Enterprise i Dion Weisler, dyrektor generalny HP Inc. Źródło: HP

Z początkiem listopada formalnie zakończył się podział koncernu HP na dwie spółki. Tak istotna zmiana organizacyjna wpisuje się w szereg działań restrukturyzacyjnych, które w HP prowadzone są od 2010 roku. Podczas pierwszego dnia obrotu akcjami HP Enterprise i HP Inc. na amerykańskiej giełdzie, zanotowano niespodziewanie wysokie zainteresowanie udziałami drugiej ze spółek – cena akcji HP Inc. wzrosła aż o 14 proc. względem ceny otwarcia. Z kolei za udziały HP Enterprise płacono o 6 proc. mniej niż na poniedziałkowym otwarciu.

Jednym z największych wyzwań, z jakimi będzie musiała poradzić sobie spółka HP Enterprise będzie zdobycie zainteresowania ze strony nowych klientów biznesowych, którzy – w coraz większym stopniu – sięgają po rozwiązania w modelu cloud computing.

Co ważne, według analityków, wyższym potencjałem rozwojowym cechuje się właśnie spółka HP Enterprise. Na czele powołanej z początkiem listopada spółki stanęła Meg Whitman, wcześniej piastująca stanowisko dyrektora generalnego koncernu Hewlett-Packard. Według jej deklaracji w strukturach HP Enterprise realizowane będą zmiany mające na celu wzmocnienie pozycji rynkowej w drodze innowacji oraz „bardziej agresywnego” podejścia do szans biznesowych.

Zdaniem analityków jednym z największych wyzwań, z jakimi będzie musiała poradzić sobie spółka HP Enterprise będzie zdobycie zainteresowania ze strony nowych klientów biznesowych, którzy – w coraz większym stopniu – sięgają po rozwiązania w modelu cloud computing. Przedstawiciele kierownictwa HP tymczasem, w ubiegłym tygodniu poinformowali o zamknięciu własnej platformy usług chmurowych HP Helion, co oznacza rezygnację z zapowiadanego wcześniej, pięcioletniego planu stworzenia kompleksowej, opartej na własnej platformie chmurowej, oferty usług cloud computing dla klientów korporacyjnych. Oznacza to, że pod koniec stycznia 2016 roku spółka HP Enterprise, która po podziale HP przejęła odpowiedzialność za ofertę rozwiązań chmurowych, zostanie pozbawiona jednego z filarów planowanej oferty usług w tym obszarze – w sytuacji, gdy wielu konkurentów, jak Amazon, IBM, Microsoft, Google, czy Oracle, systematycznie rozszerza własną ofertę usług cloud. Zamiast tego, wedle zapowiedzi, HP Enterprise będzie koncentrował swoje wysiłki w obszarze technologii chmurowych wokół rozwiązań i usług pozwalających na tworzenie chmur prywatnych oraz hybrydowych. Zapowiadane są też inwestycje, których efekty mają ułatwić integrację korporacyjnych rozwiązań sprzętowych i aplikacyjnych z usługami chmurowymi innych dostawców.

Nakłady na rozwój HP Inc. mają istotnie przewyższać obowiązujący dotąd w HP próg. Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na rozwój istniejących technologii HP, ale także na potrzeby rozszerzenia oferty spółki na nowe segmenty – jak drukarki 3D, czy kopiarki.

Według cytowanych przez agencję Reuters ekspertów wzmożone zainteresowanie udziałami spółki HP Inc. może świadczyć o tym, że inwestorzy właśnie po tej spółce oczekują możliwości szybkiego zarobku. Na wyniki HP Inc. pozytywnie wpłynąć może m.in. zapowiadane na 2016 rok odbicie na rynku komputerów osobistych, a także planowane inwestycje. Dion Weisler, który został szefem HP Inc., a do niedawna zajmował stanowisko wiceprezesa koncernu Hewlett-Packard odpowiedzialnego za dział urządzeń wydruku i systemów osobistych, już we wrześniu br. zapowiadał zamiar zwiększenia wydatków na prace badawczo-rozwojowe. Nakłady na rozwój HP Inc. mają istotnie przewyższać obowiązujący dotąd w HP próg 3,1%. Dion Weisler podkreślał, że dodatkowe środki zostaną przeznaczone na rozwój istniejących technologii HP, ale także na potrzeby rozszerzenia oferty spółki na nowe segmenty – jak drukarki 3D, czy kopiarki.

Po formalnym podziale, podczas otwarcia notowań giełdowych spółki HP Enterprise i HP Inc. dysponowały kapitalizacją na poziomie odpowiednio: 27 mld USD i 22 mld USD. Jednocześnie, szacuje się, że obecnie spółka HP Enterprise zatrudnia ok. 250 tys. pracowników – pięciokrotnie więcej niż HP Inc.

Nie bez znaczenia dla zainteresowania udziałowców są też przeprowadzone zmiany mające na celu optymalizację struktury kosztowej tego obszaru działalności HP, a także relacja wielkości obu spółek do ich prognozowanych obrotów. Po formalnym podziale, podczas otwarcia notowań giełdowych spółki HP Enterprise i HP Inc. dysponowały kapitalizacją na poziomie odpowiednio: 27 mld USD i 22 mld USD. Jednocześnie, szacuje się, że obecnie spółka HP Enterprise zatrudnia ok. 250 tys. pracowników – pięciokrotnie więcej niż HP Inc. Jednak, biorąc pod uwagę prognozowany w oparciu o ubiegłoroczne wyniki koncernu HP podział przychodów obu spółek, z obrotami na poziomie 57 mld USD lepiej wypada firma HP Inc. Wyniki przypadające na obszar działalności spółki HP Enterprise są zaś szacowane na poziomie 53 mld USD.

Formalnie decyzja o podziale firmy została podjęta w październiku ubiegłego roku. Zapowiadano wówczas, że dwie – powołane w oparciu o dotychczasowe struktury koncernu Hewlett-Packard – będą dysponować istotnie wyższą elastycznością organizacyjną. Wedle zapowiedzi podział na dwa, mocno wyspecjalizowane i niezależne podmioty miał pozwolić na zwiększenie dynamiki biznesowej i potencjału rozwojowego HP m.in. na rynku rozwiązań korporacyjnych oraz produktów konsumenckich. Działające w sposób odrębny firmy – w swoich segmentach – mają też dysponować większymi możliwościami rozwoju oferty. Reorganizacji HP towarzyszyły też redukcje zatrudnienia. Pierwotnie zapowiadano, że zwolnienia dotyczyć będą ok. 2% załogi HP, jednak ostatecznie okazały się wyższe. We wrześniu zapowiedziano, że w ramach kolejnej fazy restrukturyzacji pracę w firmie HP straci kolejne 33 tys. osób. Zwolnienia w większości dotyczyć będą firmy HP Enterprise – w skali trzech najbliższych lat zatrudnienie w tej firmie ma zostać zmniejszone o ok. 30 tys. stanowisk. Wcześniejsze redukcje objęły łącznie 55 tys. osób. W Polsce spółki HP Inc. oraz HP Enterprise zarejestrowano w lutym 2015 roku. Prawny podział lokalnych struktur koncern Hewlett-Packard nastąpił z początkiem sierpnia br.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *