Rynek

Czy Xerox podzieli się na dwie firmy?

Podział ma być odpowiedzią na zmiany rynkowe oraz oczekiwania udziałowców firmy. Nieoficjalnie mówi się, że jedna spółka utworzona w wyniku podziału skupi się na rozwiązaniach sprzętowych, druga zaś – na działalności usługowej. Szczegóły zostaną najpewniej ujawnione jeszcze w styczniu, przy okazji prezentacji kwartalnych wyników firmy.

Czy Xerox podzieli się na dwie firmy?

Przedstawiciele kierownictwa firmy ogłosili rozpoczęcie działań mających przygotować firmę do restrukturyzacji w październiku ubiegłego roku. Miała to być odpowiedź na słabnące wyniki finansowe oraz kapitalizację koncernu. Obecnie koncern Xerox generuje ok. 20 mld USD rocznych obrotów. Kapitalizacja firmy jest przy tym o ponad połowę niższa – wynosi obecnie ok. 9,34 mld USD. Tylko w styczniu wartość akcji firmy Xerox spadła o ponad 13 proc.

Podział firmy oznaczać będzie to w pewnym sensie powrót do struktury koncernu sprzed – sfinalizowanego w 2010 roku – przejęcia wyspecjalizowanej w usługach związanych m.in. z obiegiem dokumentów firmy Affiliated Computer Services. Podobną restrukturyzację przeprowadzono w ostatnich latach w firmie HP. Od listopada ubiegłego roku na świecie formalnie działają spółki: HP Enterprise oraz HP Inc.

Z nieoficjalnych doniesień wynika również, że inspiratorem reorganizacji jest inwestor Carl Icahn, który w listopadzie objął niecałe 10 proc. udziałów koncernu Xerox. Ten, znany z działań ukierunkowanych na podnoszenie efektywności inwestycyjnej m.in. w firmach branży IT, inwestor został drugim, po funduszu inwestycyjny Vanguard Group udziałowcem firmy Xerox. Carl Icahn angażował lub angażuje się w działalność firm takich jak: Motorola, BEA Systems, Yahoo, Lawson Software, Netflix, Dell, Apple, eBay oraz PayPal.

Przeczytaj również
Poczta Polska zamierza stworzyć własny software house
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *