Rynek

Czy Xerox podzieli się na dwie firmy?

Podział ma być odpowiedzią na zmiany rynkowe oraz oczekiwania udziałowców firmy. Nieoficjalnie mówi się, że jedna spółka utworzona w wyniku podziału skupi się na rozwiązaniach sprzętowych, druga zaś – na działalności usługowej. Szczegóły zostaną najpewniej ujawnione jeszcze w styczniu, przy okazji prezentacji kwartalnych wyników firmy.

Czy Xerox podzieli się na dwie firmy?

Przedstawiciele kierownictwa firmy ogłosili rozpoczęcie działań mających przygotować firmę do restrukturyzacji w październiku ubiegłego roku. Miała to być odpowiedź na słabnące wyniki finansowe oraz kapitalizację koncernu. Obecnie koncern Xerox generuje ok. 20 mld USD rocznych obrotów. Kapitalizacja firmy jest przy tym o ponad połowę niższa – wynosi obecnie ok. 9,34 mld USD. Tylko w styczniu wartość akcji firmy Xerox spadła o ponad 13 proc.

Podział firmy oznaczać będzie to w pewnym sensie powrót do struktury koncernu sprzed – sfinalizowanego w 2010 roku – przejęcia wyspecjalizowanej w usługach związanych m.in. z obiegiem dokumentów firmy Affiliated Computer Services. Podobną restrukturyzację przeprowadzono w ostatnich latach w firmie HP. Od listopada ubiegłego roku na świecie formalnie działają spółki: HP Enterprise oraz HP Inc.

Z nieoficjalnych doniesień wynika również, że inspiratorem reorganizacji jest inwestor Carl Icahn, który w listopadzie objął niecałe 10 proc. udziałów koncernu Xerox. Ten, znany z działań ukierunkowanych na podnoszenie efektywności inwestycyjnej m.in. w firmach branży IT, inwestor został drugim, po funduszu inwestycyjny Vanguard Group udziałowcem firmy Xerox. Carl Icahn angażował lub angażuje się w działalność firm takich jak: Motorola, BEA Systems, Yahoo, Lawson Software, Netflix, Dell, Apple, eBay oraz PayPal.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *