MENU

Hewlett-Packard przyznał się do korupcji m. in. w Polsce i Rosji

10 kwietnia 2014Blog redakcji, Rynek

W ramach ugody z Amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DOJ) i Amerykańską Komisją Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) – związanej z naruszeniem Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) – HP zgodziło się zapłacić 108 mln USD.

Praktyki korupcyjne były ograniczone do niewielkiej liczby osób, które nie są już zatrudnione w spółce” – pisze w oświadczeniu cytowanym przez SEC John Schultz, wiceprezes HP. Wg SEC, HP przekazała przedstawicielom administracji łapówki o wysokości 2 mln dolarów w Rosji, 1 mln dolarów w Meksyku i około 600 tys. dolarów w Polsce.

SEC uważa, że ​​łapówki w Polsce dotyczyły kontraktów z lat 2006-2010. Miał je wręczać głównie dyrektor sprzedaży do sektora publicznego. Dzięki nim koncern miał wygrywać przetargi na dostawę produktów i usług informatycznych. Urzędnik otrzymywał procent przychodów netto osiągniętych z umów.

Korupcja w HP w Polsce miała związek z tzw. infoaferą, która została ujawniona gdy aresztowano Andrzeja M., byłego szefa Centrum Projektów Informatycznych MSWiA (obecnie znajdującego się w strukturach MSW).

Więcej na stronie Securities and Exchange Commission.

The following two tabs change content below.
Adam Jadczak

Adam Jadczak

O IT w biznesie pisze od 23 lat. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rynkiem IT oraz informatyką w zastosowaniach biznesowych. Od września 2013 roku redaktor naczelny serwisu ITwiz.pl, od kwietnia 2014 roku redaktor naczelny magazynu ITwiz. Pomysłodawca raportu ITwiz Best 100 „Dwa oblicza IT”, wydanego w czerwcu 2015 roku.

Podobne tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

« »