RynekPolecane tematy

HP: Słabe wyniki i kolejne roszady w kierownictwie

Kierownictwo działu HP Enterprise Group w trybie natychmiastowym przejął Bill Veghte, który będzie łączył nowe obowiązki z zajmowanym do tej pory stanowiskiem dyrektora ds. operacyjnych HP. Dave Donatelli, dotychczasowy szef działu zajmie się planowaniem strategicznych inwestycji i przejęć HP.

Dave Donatelli został odwołany ze stanowiska działu HP Enterprise Group w obliczu słabych wyników tego, strategicznego z perspektywy planów koncernu, działu biznesowego. Dział, który spina kompetencje koncernu Hewlett-Packard w obszarze serwerów, pamięci masowych, rozwiązań sieciowych, a także usług oraz oprogramowania biznesowego w trzecim kwartale trwającego roku obrachunkowego HP zanotował 9-proc. spadek obrotów. Komentując wyniki poszczególnych jednostek biznesowych Meg Whitman, dyrektor generalna koncernu określiła obroty działu HP Enterprise Group mianem „mocno rozczarowujących”, chociaż to pion rozwiązań wydruku i PC zanotował wyższy – sięgający 11 proc. spadek. Nic dziwnego, to właśnie oferta tego pionu biznesowego odegrać ma kluczową rolę w kontekście dalszego rozwoju działalności HP.

Dyrektor generalna koncernu ma bowiem zamiar przekształcić firmę w dostawcę kompleksowych usług związanych z przetwarzaniem danych. Hewlett-Packard ma również w większym niż obecnie stopniu konkurować z koncernami takimi jak IBM, czy Cisco. Tymczasem wcześniej Meg Whitman zapewniała, że HP będzie w stanie osiągnąć systematyczne wzrosty przychodów, zwłaszcza w segmencie rozwiązań dla biznesu. Teraz przyznała ona, że zapowiadane wcześniej wzrosty są „mało prawdopodobne”. Głównymi przyczynami takiej zmiany frontu mają być zmiany zachodzące w branży IT – począwszy na popularyzacji nowych rodzajów urządzeń mobilnych, po zmieniające się formy wykorzystania informatyki w biznesie. W trzecim kwartale HP osiągnął przychody na poziomie 27,2 mld USD, wobec 29,7 mld USD w podobnym okresie rok temu. Kwartalny zysk netto wyniósł 1,39 mld USD.

HP: Słabe wyniki i kolejne roszady w kierownictwie

Ster działu HP Enterprise Group przejął już Bill Veghte, który wcześniej przez lata zasiadał na wysokich stanowiskach kierowniczych koncernu Microsoft. W swojej karierze Veghte odpowiadał m.in. za rozwój systemów rodziny Windows, a także oferty rozwiązań serwerowych Microsoft. Według części ekspertów jego nominacja może oznaczać duże zmiany na poziomie strategii i operacji działu rozwiązań biznesowych HP. Zmian oczekują m.in. niektórzy partnerzy koncernu.

Dave Donatelli ma teraz zająć się poszukiwaniem młodych spółek, które w przyszłości mogłyby zostać przejęte przez HP. Mowa tu m.in. o startupach oraz firmach rozwijających produkty komplementarne wobec oferty HP. Z deklaracji przedstawicieli koncernu wynika, że przejęcia mają ogrywać istotną rolę w strategii rozwoju firmy. Meg Whitman, dyrektor generalna koncernu zapowiedziała ostatnio, że HP będzie zainteresowany przede wszystkim transakcjami o wartości rzędu 100 – 300 mln USD. Nie wyklucza ona jednak realizacji przejęć wycenianych nawet na 1,5 mld USD.

HP: Słabe wyniki i kolejne roszady w kierownictwie

Co ciekawe, Dave Donatelli w przeszłości mocno angażował się w działania zmierzające do przejęcia przez HP spółek takich jak 3Com i 3PAR. Obie transakcje pomogły umocnić pozycję koncernu odpowiednio na rynkach rozwiązań sieciowych i pamięci masowych. Czy jego zaangażowanie w nowe zadania będzie skutkowało podobnymi transakcjami w przyszłości? Warto dodać, że w 2011 roku Dave Donatelli był uważany za jednego z najważniejszych kandydatów na zwolnione przez Leo Apothekera stanowisko dyrektora generalnego HP.

Dział HP Enterprise Group nie jest jedynym, którego dotyczą zapowiadane zmiany. Obowiązki szefa marketingu HP przejmie Henry Gomez, dotychczas odpowiedzialny za relacje z podmiotami rządowymi. Z kolei Marty Homlish, dotychczasowy CMO koncernu zajmie stanowisko Chief Experience Officer i będzie odpowiadał za zarządzanie doświadczeniami klientów oraz sprawne z nimi interakcje. Niewykluczone, że dzięki takim zmianom HP zamierza odświeżyć własny wizerunek rynkowy. Warto dodać, że w czerwcu br. podobna zmiana nastąpiła na czele działu rozwiązań wydruku i komputerów osobistych HP. Zajmujący to stanowisko Todd Bradley przejął odpowiedzialność za działania koncernu w Chinach. Jego obowiązki przejął Dion Weiser, który wcześniej kierował pionem HP Printing and Personal Systems Group w regionie Azji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *