RynekPolecane tematy

Huawei: Sieci 5G w polskich miastach możliwe już za rok

Przedstawiciele Huawei Polska przekonują, że dzięki ścisłej współpracy z operatorami sieci komórkowych w niektórych polskich miastach sieci 5G mogą być dostępne powszechnie już w przyszłym roku. W realizacji takich inwestycji pomóc mają m.in. nowe, kompleksowe i kompaktowe stacje bazowe.

Huawei: Sieci 5G w polskich miastach możliwe już za rok

Podczas tegorocznego Forum Gospodarczego TIME odbyła się debata ekspercka poświęcona optymalizacji budowy warstw sieci bezprzewodowej 5G. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele firm, takich jak: Orange, P4, Polkomtel, T-Mobile, Exatel, Ericsson oraz Huawei. “Koszty wdrożenia sieci 5G zależą od takich czynników, jak uproszczenie spektrum częstotliwości, wykorzystanie obecnej infrastruktury oraz tego jaki zasięg będzie miała sieć nowej generacji. Czy będzie to 90% miast, powierzchni kraju czy ludności Polski, to wszystko ma kluczowe znaczenie” – podkreśla Tonny Bao, dyrektor zarządzający Huawei Polska. Według niego kluczowe znaczenie dla rozwoju infrastruktury 5G będzie miała minimalizacja kosztów wdrażania takiej technologii możliwa za sprawą ewolucyjnego podejścia do inwestycji. Realne do osiągnięcia oszczędności mają jednak polegać nie tylko na zastosowaniu obecnie funkcjonującej infrastruktury sieci 4G na potrzeby transmisji 5G, ale też – wykorzystaniu częstotliwości obecnie zajmowanej przez 4G. W efektywnym użyciu dostępnego pasma częstotliwości pomocne mają być technologie, takie jak Massive – MIMO (Multiple Input Multiple Output). Rozwiązania tego typu umożliwiają bowiem nawet 5-krotne zwiększenie wydajności danego zasięgu częstotliwości.

“Razem, jako dostawcy, operatorzy i sektor rządowy, możemy szybko i efektywnie wprowadzić sieć 5G w Polsce. Możemy w krótkim czasie zaimplementować 5G dzięki najnowszym technologiom i przy okazji zrobić to efektywnie pod względem finansowym” – mówi Tonny Bao. Jego zdaniem rozwiązania Huawei mogą pomóc operatorom w szybkiej budowanie sieci i zaoszczędzić koszty instalacji inżynieryjnych. Przykładowo, stacja bazowa Huawei 5G AAU, m.in. za sprawą kompaktowych rozmiarów, może zostać zainstalowana w czasie krótszym niż 5 godzin. Dodatkowe oszczędności związane z funkcjonowaniem infrastruktury operatorów sieci 5G mają być wynikiem rosnącej energooszczędności sprzętu telekomunikacyjnego. Jak przekonuje Tonny Bao urządzenia, chipsety, wyposażenie i jednostki zasilające oferowane przez Huawei są o wiele wydajniejsze niż konkurencyjne produkty.

Podczas debaty towarzyszącej Forum Gospodarczemu TIME dyrektor zarządzający Huawei Polska wyraził również przekonanie, że sieć 5G może się pojawić w pierwszych polskich miastach już w 2020 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Huawei: Sieci 5G w polskich miastach możliwe już za rok”

  1. Mam nadzieję, że to się sprawdzi. Nie ma co zwlekać z wprowadzeniem 5G, za dużo jest do zyskania. Trzeba brać przykład z najnowocześniejszych państw, gdzie 5G zostało już uruchomione lub pracę są na zaawansowanym etapie.