InfrastrukturaRynekPolecane tematy

IBM FlashSystem 5100 – kompleksowość z NVMe i wielochmurowością

Promocja

Raport Światowego Forum Ekonomicznego (The Future of Jobs Report 2018) wymienia cztery technologiczne zjawiska, które w opinii ekspertów zdominują najbliższe lata w biznesie: wszechobecny szybki mobilny internet, sztuczna inteligencja (AI), powszechne stosowanie analityki big data oraz technologie chmurowe. Dziejąca się już w wielu przedsiębiorstwach transformacja cyfrowa wymaga dostosowania infrastruktury IT do nowych wymagań biznesowych i organizacyjnych. Tym bardziej, że między rokiem 2018 a 2020, jak prognozuje wspomniany raport, udział pracy maszyn wzrośnie z 29% do 42%. A maszyny to wciąż nowe dane.

IBM FlashSystem 5100 – kompleksowość z NVMe i wielochmurowością

“Trwająca pandemia przyśpieszyła tylko nieuchronne zmiany – praca on-line szybko stała się standardem wszędzie tam, gdzie było to możliwe. W ślad za tym poszły zmiany infrastrukturalne w IT – przecież gdzieś trzeba przechowywać lawinowo rosnącą ilość danych. Oprócz rozwiązań chmurowych, całkiem nieźle radzą sobie lokalne Data Center” – ocenia Wojciech Raduła, Architekt Systemowy w firmie Advatech należącej do ścisłej czołówki integratorów rozwiązań informatycznych. „Bez względu na lokalizację, wszystkie one wymagają bardzo wydajnych i elastycznych urządzeń pamięci masowych, na najwyższym poziomie zaawansowania technologicznego. Przyczyny są proste – najcenniejsze zasoby firmy, czyli dane biznesowe możemy powierzyć tylko najlepszym i najbardziej zaufanym urządzeniom. To jak z ludźmi” – dodaje Wojciech Raduła.

Wbrew pozorom, na rynku nie ma zbyt wielu rozwiązań pamięci masowych o optymalnej relacji funkcjonalności i możliwości do ceny. Bardzo ważny jest także dostęp do wsparcia techniczne na najwyższym poziomie. Powinno być one zapewnione przez rozwiniętą sieć kompetentnych, doświadczonych i solidnych partnerów handlowych producenta. Przy takich kryteriach oceny pamięci masowych, chyba nikogo nie dziwi, że maszyny IBM z serii FlashSystem 5100 można zaliczyć do ścisłej czołówki.

IBM FlashSystem 5100 – kompleksowość z NVMe i wielochmurowością

Zakup IBM FlashSystem 5100 jest bez wątpienia trafną decyzją, choć zapewne nie najprostszą. Walory techniczne i funkcjonalność macierzy pokazują, że klienci otrzymują rozwiązanie klasy Enterprise, wraz ze wsparciem technicznym i zarządzaniem w chmurze w bardzo przystępnej cenie. Tu nie ma miejsca na kompromisy – nowa generacja pamięci, technologie redukcji objętości danych dają więcej miejsca na dane przy tych samych kosztach, co poprzednio.
Wojciech Raduła, Architekt Systemowy w firmie Advatech

W dzisiejszych czasach połączenie wydajności pamięci flash z wszechstronnością pamięci NVMe (Non-Volatile Memory Express) samo w sobie nie ma już waloru unikalności. Ale IBM nie byłby tym IBM, gdyby nie stworzył nowej jakości przez połączenie zaawansowanej technologii z doskonałym oprogramowaniem. W przypadku maszyn FlashSystem 5100 w jednym urządzeniu użytkownik dostaje innowacyjną technologię IBM FlashCore, rozbudowane możliwości funkcjonalne systemu IBM Spectrum Virtualize oraz aplikacje do zarządzania predykcyjnego i proaktywnego, które wykorzystują mechanizmy sztucznej inteligencji (AI). Ultraniskie opóźnienia to zasługa pamięci Storage Class Memory (SCM). Dopiero w ten sposób funkcjonalna całość ujawnia swoje przewagi i walory, nawet w środowisku wielochmurowym, z działającymi aplikacjami kontenerowymi.

IBM FlashSystem 5100 – kompleksowość z NVMe i wielochmurowościąWysokie parametry techniczne, duża sprawność i wydajność oraz krótki czas dostępu do danych to po prostu szybsze działanie całej firmy i większa produktywność każdego pracownika z osobna. A to już są bardzo ważne czynniki w aspekcie wyścigu z konkurencją.

Zalety posiadania IBM FlashSystem 5100 przekładają się także wskaźniki finansowe. Można osiągnąć zdecydowanie większy zwrot z inwestycji i zredukować całkowity koszt posiadania (TCO), bo dostępne oprogramowanie IBM Spectrum Virtualize pozwala użytkownikom korzystać z wielu różnych usług przetwarzania danych we wszystkich jego systemach pamięci masowych. Co to oznacza? To między innymi, że dostępna jest obsługa hybrydowego środowiska wielochmurowego.

„Użytkownik może zacząć od czegoś prostego i nieskomplikowanego, nabędzie odpowiedniego doświadczenia, wyrobi sobie prawidłowe nawyki, a potem wraz ze wzrostem potrzeb biznesowych i liczby klientów może sobie w prosty sposób rozbudowywać infrastrukturę aż po środowiska łączące chmury publiczne, prywatne i lokalne” – twierdzi Wojciech Raduła z firmy Advatech.

IBM FlashSystem 5100 wspiera trzy rozwiązania wielochmurowe. W pierwszym z nich pamięć masowa służy jako trwały nośnik dla aplikacji kontenerowych, które korzystają z platform Docker lub Kubernetes. W drugim wariancie systemy IBM Spectrum Copy Data Management oraz Spectrum Virtualize działające z IBM FlashSystem 5100 tworzą kopie migawkowe do chmury IBM w celu ochrony przed awariami DR (Disaster Recovery). Dane można używać bezpośrednio w chmurze lub kopiować ponownie do oryginalnej lokalizacji lub innego centrum danych.

W trzecim wariancie aplikacja pod nazwą IBM Spectrum Copy Data Management współdziałająca ze Spectrum Protect tworzą kopie migawkowe na wolumenach. Służą one nie tyle wyłącznie do ochrony danych, ale także do celów Dev/Test, DevOps lub analityki. To kompletne rozwiązanie zapewnia także ochronę przed zagrożeniami typu ransomware.

„Zakup IBM FlashSystem 5100 jest bez wątpienia trafną decyzją, choć zapewne nie najprostszą. Walory techniczne i funkcjonalność macierzy pokazują, że klienci otrzymują rozwiązanie klasy Enterprise, wraz ze wsparciem technicznym i zarządzaniem w chmurze w bardzo przystępnej cenie. Tu nie ma miejsca na kompromisy – nowa generacja pamięci, technologie redukcji objętości danych dają więcej miejsca na dane przy tych samych kosztach, co poprzednio. Jeśli dodamy do tego wysoką dostępność na poziomie sześciu dziewiątek, to oznacza, że wszystkie istotne wskaźniki ekonomiczno-techniczne mają wartości, które na pewno docenią osoby decydujące o inwestycjach w infrastrukturę IT” – ocenia Wojciech Raduła.

Jak widać, IBM FlashSystem 5100 wyznacza bardzo wysoki standard niezawodności. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologicznych zabezpieczeń przed awariami całych modułów (VSR) i grup RAID-owych (DRAID). Sam system oferuje przewidywalną i stałą wydajność oraz dużą gęstość upakowania danych – użytkownicy dostają do 768 TiB w rozmiarze 2U. Dostępne są także wbudowane systemy kompresji i deduplikacji danych, szyfrowania zgodnego z GDPR, przy zachowaniu odpowiedniej pojemności nadmiarowej i odporności na efekt „Write Cliff”.

Jak twierdzą specjaliści z Advatech„Te macierze szybko się nie zestarzeją. Nasze doświadczenia pokazują, że mimo szybkiego postępu i rozwoju technologicznego, solidne i rzetelnie zaprojektowane konstrukcie z powodzeniem służą długie lata, a co najważniejsze – działają niezawodnie”.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *