Branża ITRynek

ICsec z 4 mln zł dofinansowania. W spółkę zainwestowała Grupa PGNiG

PGNiG Ventures, spółka pełniąca w Grupie Kapitałowej PGNiG rolę funduszu typu corporate venture capital, objęła akcje ICsec, polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. Wartość tej inwestycji to 4 mln zł.  

ICsec z 4 mln zł dofinansowania. W spółkę zainwestowała Grupa PGNiG

Scadvance XP, system firmy ICsec – wykorzystujący mechanizmy big data, machine learning oraz sztucznej inteligencji – pozwala wykrywać anomalie oraz cyberzagrożenia w sieciach automatyki przemysłowej oraz zapobiegać ich negatywnym skutkom. Monitoring i detekcja cyberzagrożeń odbywa się w czasie rzeczywistym.

„Jestem przekonany, że produkty ICsec zyskają zainteresowanie rynku i przyczynią się do wzrostu cyberbezpieczeństwa w instalacjach przemysłowych PGNiG. Jako Grupa Kapitałowa dysponujemy obiektami infrastruktury strategicznej, które podlegają szczególnej ochronie. System ICsec posiada własny software i hardware w postaci sondy. Jest jedynym tego typu rozwiązaniem przeznaczonym dla naszej branży i jedynym wytwarzanym w Polsce, co stanowi bardzo istotną przewagę nad konkurencją z zagranicy. Niewątpliwym atutem jest także dostępność serwisowej obsługi technicznej na miejscu” – skomentował Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

Co prawda wartość emisji akcji ICsec skierowanej do PGNiG Ventures wyniosła wspomniane 4 mln zł, ale całkowita wartość inwestycji po drugiej rundzie planowanej w 2021 roku może sięgnąć łącznie poziomu 8 mln zł. Spółka PGNiG Ventures, zgodnie z polityką inwestycyjną funduszu, będzie posiadała mniejszościowy udział w kapitale ICsec. To pierwsza inwestycja funduszu PGNiG pozyskana w wyniku naboru, który rozpoczął się w marcu 2020 roku. Horyzont inwestycji to maksymalnie 5 lat.

„Zdecydowaliśmy się na inwestycję w ICsec ze względu na innowacyjne rozwiązanie i liczne przewagi, takie jak m.in. doświadczony zespół, zweryfikowany przez dotychczasowych inwestorów model biznesowy oraz dynamicznie rozwijający się obszar cyberbezpieczeństwa, w którym działa spółka, a co za tym idzie wysoki potencjał wzrostu. Istotnym czynnikiem była także jasna wizja rozwoju i wyjścia na warunkach satysfakcjonujących dla akcjonariuszy” – tłumaczy Małgorzata Piasecka, prezes PGNiG Ventures.

Pozyskane środki ICsec zamierza przeznaczyć przede wszystkim na komercjalizację swoich rozwiązań, dalsze prace badawczo-rozwojowe, działania sprzedażowe i marketingowe, ale również na wkład własny do projektów dofinansowanych ze środków unijnych lub krajowych, z których spółka z powodzeniem korzysta.

„Cieszymy się, że PGNiG Ventures, jako kolejny po funduszu korporacyjnym Tauron Polska Energia, dołącza do grona naszych inwestorów. Prestiż i pozycja rynkowa tych narodowych czempionów otwiera przed nami kolejne rynki. Wpisuje się to również w przyjętą przez nas strategię współdziałania z podmiotami, gdzie możliwa jest szybka implementacja rozwiązań ICsec. Wierzę, że efekty naszej współpracy będą widoczne już niedługo i Grupa Kapitałowa PGNiG, a co za tym idzie kluczowa polska infrastruktura, będzie znacznie bezpieczniejsza” – stwierdził Robert Juszczyk, prezes ICsec.

Według danych raportu „Barometr cyberbezpieczeństwa. W kierunku rozwiązań chmurowych”, opracowanego przez KPMG, w 2019 roku 54% przedsiębiorstw w Polsce odnotowało przynajmniej jeden cyberincydent. Z kolei 90% respondentów wskazało, że największym zagrożeniem dla firm pozostaje właśnie szeroko rozumiana cyberprzestępczość.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *