Rynek

IDEAS NCBR i Uniwersytet Jagielloński podpisały umowę o współpracy w zakresie kształcenia doktorantów informatyki

W ramach porozumienia planuje się sfinansowanie stypendiów dla doktorantów wspólnie rekrutowanych do szkoły doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz współpracę merytoryczną w trakcie ich kształcenia – poinformowali przedstawiciele IDEAS NCBR, ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej.

IDEAS NCBR i Uniwersytet Jagielloński podpisały umowę o współpracy w zakresie kształcenia doktorantów informatyki

Postęp technologiczny w zakresie rozwiązań cyfrowych w ostatnich latach dynamicznie przyspieszył. To efekt dotychczasowych inwestycji w badania i rozwój oraz konieczności dostosowania się do nowych realiów wywołanych pandemią COVID-19. Czynniki te sprawiają, że dalszy rozwój nowych technologii takich jak uczenie maszynowe, blockchain czy robotyka staje się jeszcze bardziej istotny dla sytuacji ekonomiczno-społecznej, która panuje w Polsce i na świecie.

W skali globalnej wzrost inwestycji w badania nad sztuczną inteligencją wzrósł z ok. 50 miliardów dolarów w 2020 roku, do ponad 85 mld w roku ubiegłym. Według szacunków firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway, już w 2025 roku kwota ta ma przekroczyć 200 mld dolarów. Oprócz inwestycji w projekty oparte na sztucznej inteligencji konieczne są więc także inwestycje w rozwój kadry naukowej, kształcącej przyszłych specjalistów w tej dziedzinie.

„Zależy nam na stworzeniu przyszłemu doktorowi jak najlepszych warunków do realizacji badań naukowych w takich obszarach jak uczenie maszynowe, inteligentne kontrakty, robotyka, blockchain czy uczące się struktury danych. Pragniemy, aby kariera naukowa była atrakcyjną ścieżką rozwoju zawodowego, a także aby zatrzymać dobrze wykształconych absolwentów technologii informatycznych w Polsce. W ramach współpracy z najlepszymi uczelniami w Polsce oferujemy wsparcie mentoringowe oraz finansowe, a także możliwość uczestnictwa w międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych. Cieszymy się, że władze Uniwersytetu Jagiellońskiego wierzą w naszą inicjatywę i już wkrótce będziemy mogli uruchomić pierwszą wspólną rekrutację” – skomentował dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, CEO IDEAS NCBR.

To ważna inicjatywa, ponieważ, jak wskazują przedstawiciele UJ, w przypadku kształcenia informatyków na całym świecie napotyka się problem “wysysania” doktorantów przez firmy komercyjne oferujące im nieporównywalne z ustawowym stypendium pensje. “Zaproponowana nam przez IDEAS NCBR strategia współpracy daje szanse na znaczące ograniczenie tego procesu i – we wspólnych zamierzeniach – nie tylko wykształcenie znakomitych doktorantów informatyki w zakresie szeroko rozumianej sztucznej inteligencji, ale i doprowadzenie do tego, aby część z nich kontynuowała w Polsce swoje badania po doktoracie” – powiedział prof. dr hab. Michał Ostrowski, dyrektor Szkoły Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UJ.

W ciągu najbliższych lat IDEAS NCBR zamierza zatrudnić 200 naukowców, którzy będą prowadzili badania w ramach grup roboczych związanych z sektorami nauki i gospodarki takimi jak m.in.: medycyna, ekonomia, grafika komputerowa, robotyka czy rozszerzona rzeczywistość. Oprócz działań edukacyjnych, istotnym obszarem działalności spółki jest rozwijanie współpracy naukowców z biznesem oraz komercjalizacja wyników realizowanych projektów (np. przez współtworzenie spółek spin-out, w których badacze mogą zostać udziałowcami), podsumowują jej przedstawiciele.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *