RynekPolecane tematy

IFA 2018: Gaming napędza zmiany, ale nowych komputerów dla biznesu nie brakuje

W kontekście komputerów berlińskie targi IFA 2018 obfitowały przede wszystkim w nowości dla graczy. Rynek gamingowy tylko w Polsce wart jest 26 mld zł, na całym świecie to ponad 90 mld dolarów. Jednak wśród komputerowych nowości nie zabrakło tych, które ucieszą również świat biznesu.

IFA 2018: Gaming napędza zmiany, ale nowych komputerów dla biznesu nie brakuje

Targi IFA to obecnie przegląd nowości w segmencie elektroniki użytkowej, multimediów, ale także sprzętu komputerowego. W tym roku, wraz z rozpoczęciem targów Intel zaprezentował nowe procesory z rodziny Amber Lake oraz Whiskey Lake. Ten pierwszy jest stworzony przede wszystkim z myślą o ultrabookach, tabletach i hybrydach. Drugi zaś przeznaczony jest do tradycyjnych komputerów. Nowe układy mają pozwolić, aby przyszłe laptopy pracowały na baterii nawet przez 16 godzin. Co ciekawe wśród nowych funkcji, które twórcy sprzętu będą mogli zaimplementować w swoich urządzeniach jest możliwość wywołania Amazon Alexa, czyli asystenta głosowego nawet wtedy, gdy komputer jest w stanie uśpienia. Sam wzrost wydajności względem obecnych na rynku modeli nie jest znaczący, ale w porównaniu do urządzeń sprzed 5 lat nastąpił ponad dwukrotny wzrost wydajności.

Jeśli chodzi o podzespoły na targach po raz pierwszy szerszej publiczności zaprezentowano najnowsze układy graficzne Nvidia. Na stoiskach firm, takich jak MSI oraz Alienware można było podejrzeć, jak wygląda i radzi sobie karta graficzna GeForce RTX 2080. Jest to dziś najmocniejsza karta graficzna z oferty firmy Nvidia. Została stworzona głównie z myślą o graczach. Podobnie jak nowe dyski i pamięci od GOODRAM, które oprócz wysokiej wydajności, mają nawet wygląd sugerujący zastosowanie w komputerach gammingowych.

Całą gamę nowych urządzeń podczas targów IFA zaprezentował Acer. Były to laptopy z serii Acer Aspire oraz Acer Swift. Jednym z ciekawszych urządzeń z tej serii jest Acer Swift 5, który waży mniej niż kilogram, a posiada ekran o przekątnej 15,6” o rozdzielczości FullHD, a także procesor Intel Core i7-8565U, 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 512 GB. Według producenta konfiguracja sprzętu ma pozwalać nawet na 10 godzin pracy na zasilaniu bateryjnym. Zorganizowaną podczas targów IFA konferencję prasową firmy Acer wieńczyły jednak przede wszystkim nowości dla graczy – w tym komputer stacjonarny Predator X z dwoma procesorami Intel Xeon. Ten mocarny komputer wydaje się być jednak rozwiązaniem nie tylko dla najbardziej wymagających graczy, ale też dla profesjonalistów poszukujących gotowej stacji roboczej. Inną nowością był komputer Predator Orion, który w swej najmocniejszej odmianie 9000 posiada procesor Intel Core i9 Extreme Edition, kartę graficzną GeForce RTX 2080 Ti oraz 128 GB pamięci RAM.

Nowe laptopy pojawiły się też na stoisku MSI. Całą gamę urządzeń zaprezentował też Dell. Zademonstrowana została m.in. nowa rodzina Inspiron 7000 z ekranami o przekątnych 13, 15 i 17 cali. Pokazano też odświeżony model XPS 13, czyli 13-calowego laptopa hybrydowego, który według przedstawicieli Della jest najmniejszym tego typu urządzeniem na świecie. Wśród nowości z Berlina pojawił się też Chromebook Dell Inspiron o ekranie 14 cali, z procesorem Intel Core 8. generacji i 128 GB pamięci SSD. Dell nie zapomina również o typowo biurowych urządzeniach. Linia laptopów Vostro doczekała się modeli Vostro 14 5000 i Vostro 15 5000. Wśród nowości w komputerach Vostro znalazł się m.in. port USB typu C. Lapotpy Vostro wyróżniają się również sprzętowym modułem TMP 2.0 zapewniającym kryptograficzną ochronę danych w zastosowaniach korporacyjnych.

Ciekawie prezentowały się też nowości zademonstrowane przez firmę Lenovo. Na uwagę zasługuje m.in. model YogaBook C930 z dodatkowym wyświetlaczem w technologii E-ink, który pozwala na odręczne notatki, rysunki, a nawet – wykorzystywanie laptopa w roli wygodnego czytnika treści, choćby na potrzeby przeglądania raportów i innych dłuższych tekstów. Na stoisku zaprezentowano też ThinkPad X1 Extreme. Sprzęt ten, poza cechami typowymi dla rodziny Thinkpad, wyposażono m.in. w szereg wydanych podzespołów, obsługę kilku monitorów, czy funkcję szybkiego ładowania akumulatora. Z kolei użytkowników ceniących mobilność zainteresować może komputer Yoga C630 WOS. Jest to, działający pod kontrolą systemu Windows 10 laptop, który wykorzystuje procesor Qualcomm Snapdragon 850. Z oficjalnych informacji wynika, że urządzenie jest w stanie pracować na zasilaniu bateryjnym nawet przez 25 godzin. Posiada także wbudowany moduł 4,5G LTE Adanced Pro.

Nowości sprzętowe podczas IFA prezentowała też m.in. firma Asus. Podczas targów pokazano m.in. odświeżone laptopy serii ZenBook. Co ciekawe, 14 i 15 calowe modele laptopów z tej serii oferują nietypowe rozwiązanie w postaci SceenPada. Zamiast tradycyjnego touhpada wyposażono je bowiem w dodatkowy ekran dotykowy, który może działać niczym smartfon i obsługiwać dodatkowe funkcje, bez uruchamiania głównego ekranu komputera.

Targi w Berlinie to prawdziwe odświeżenie w ofercie komputerów poszczególnych producentów i choć motorem zmian są najczęściej zastosowania dla graczy, to wiele nowości przyda się też użytkownikom biznesowym, szczególnie tym, którzy poszukują ultramobilnego sprzętu albo wydajnych stacji roboczych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *