PracaProgramowanieRynek

Ile realnie zarobili pracownicy sektora IT w 2022 roku?

W porównaniu z rokiem 2021, liczba ogłoszeń o pracę w branży IT wzrosła trzykrotnie, a pensje specjalistów – w zależności od posiadanego doświadczenia i rodzaju umowy – zwiększyły się od 15,9 do 28,3%, wynika z raportu Just Join IT, którego partnerem głównym jest GeoComply. Zatrudnieni na B2B seniorzy zarabiali średnio powyżej 27 tys. zł miesięcznie. Z kolei najpopularniejszym językiem programowania według liczby ogłoszeń i aplikacji był JavaScript. Oprócz analizy danych z ogłoszeń, specjalistów IT spytano też o rzeczywiste zarobki – najwyższa zadeklarowana w badaniu pensja DevOpsa to 90 tys. zł miesięcznie.

Ile realnie zarobili pracownicy sektora IT w 2022 roku?

Najważniejsze informacje

  • Liczba zamieszczonych na Just Join IT ofert pracy dla programistów i innych pracowników sektora IT, wzrosła w 2022 r. o 183% w porównaniu z rokiem 2021.
  • Tylko w 2022 r. pracodawcy poszukiwali ponad 175 tys. specjalistów z branży technologicznej.
  • W 2022 r. specjaliści IT na każdym poziomie doświadczenia (junior, mid, senior) mogli liczyć na czterocyfrowe podwyżki średniego wynagrodzenia.
  • Na umowie o pracę junior mógł zarobić o 15,9%, mid o 24,5%, a senior aż o 28,3% więcej niż przed rokiem.
  • Przy samozatrudnieniu juniorzy, midzi i seniorzy mogli otrzymać odpowiednio o 16,5%, 18,3% oraz 25,1% wyższe wynagrodzenie względem 2021 roku.
  • Rozpiętość średnich wynagrodzeń w IT za rok 2022 wyniosła od ok. 7,5 tys. zł miesięcznie dla juniora na UoP, do ponad 30 tys. zł dla seniora na B2B.
  • Najlepiej wynagradzaną specjalizacją jest DevOps, gdzie według deklaracji badanych specjalistów IT senior na UoP mógł zarobić do 46 tys. zł miesięcznie, a samozatrudniony nawet 90 tys. zł.
  • W 2022 roku najbardziej poszukiwani byli programiści JavaScript oraz Java, a także testerzy aplikacji.
  • Najpopularniejszymi kategoriami wśród specjalistów IT poszukujących pracy były JavaScript, Testing, Java, PM, Python i .NET.
Przeczytaj również
Datech poszerza ofertę rozwiązań do projektowania, pomoże w cyfrowej transformacji

Na potrzeby wspomnianej publikacji pt. “Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022” przeanalizowano ponad 175 tys. ofert pracy zamieszczonych na portalu Just Join IT w 2022 roku. Oferowane w ogłoszeniach o pracę wynagrodzenia porównano z danymi o realnych zarobkach, zebranymi od 3 tysięcy specjalistów IT w grudniu minionego roku.

“W tym roku w naszym raporcie postanowiliśmy zbadać kondycję rynku pracy w IT zarówno z perspektywy pracodawców, jak i pracowników, dlatego dajemy dostęp nie tylko do danych o wynagrodzeniach z ogłoszeń o pracę, ale także z badania realnych zarobków specjalistów. Rynek jest wciąż na fali wznoszącej, a rekordowo wysoka liczba ogłoszeń, sięgająca ponad 175 tys., mówi nam nie tylko o ciągłym rozwoju technologicznym firm, ale także pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na specjalistów, i jak ten deficyt kształtuje zarobki. Pracodawcy są skłonni wciąż płacić więcej za najlepsze talenty, a podwyżki rzędu 15-30% nie stanowią dla nich wyzwania. Dobra passa branży trwa, a wybór kariery w IT jest wciąż najbardziej opłacalnym z możliwych” – skomentował Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Ile realnie zarobili pracownicy sektora IT w 2022 roku?
Źródło: Just Join IT

JavaScript lideruje

Analiza rozkładu ogłoszeń w 22 kategoriach i obszarach IT pokazuje, że firmy najczęściej rekrutują programistów JavaScript, Java oraz testerów/specjalistów QA (quality assurance). W 2022 roku na Just Join IT ukazało się blisko 60 tys. ogłoszeń o pracę tylko w tych trzech specjalizacjach, co stanowi ok. 1/3 wszystkich ofert. Mocno wybija się zwłaszcza JavaScript z liczbą ponad 26 tys. ogłoszeń w całym ubiegłym roku. To drugi rok z rzędu lider technologii poszukiwanych w Polsce. Z perspektywy pracodawców istotne jest także obsadzenie wakatów dla programistów .NET oraz dla DevOpsów. W tych kategoriach znalazło się łącznie ponad 23 tys. ogłoszeń.

Przeczytaj również
Accenture Technology Vision 2021: pięć trendów, które będą kształtować biznes przez najbliższe trzy lata

JavaScript to wciąż najpopularniejszy język programowania w Polsce z perspektywy firm, ale także osób szukających pracy w IT. Ponad 1/5 wszystkich złożonych w 2022 roku aplikacji dotyczyła właśnie tej technologii. Na drugim miejscu listy najbardziej popularnych kategorii znajdował się Testing (14% aplikacji), a na trzecim Java (8,43%). Największy odsetek kandydatów na jedną ofertę pracy odnotowano w kategoriach HTML, PM, Testing i UX.

Kto zarobił najwięcej?

Branża IT należy do najlepiej wynagradzanych w Polsce. W ubiegłym roku tylko juniorzy nie mogli liczyć na średnie wynagrodzenie powyżej 10 tys. zł miesięcznie, choć i tak ich pensje wzrosły w porównaniu do 2021 roku o odpowiednio – 1040 zł na UoP (15,9%) i 1239 zł na B2B (16,5%). Z kolei zarobki midów na UoP kształtowały się na średnim poziomie 14 527 zł miesięcznie (+24,6%) i 16 690 zł przy samozatrudnieniu (+18,3%). Oznacza to, że względem 2021 roku, w roku minionym mogli oni zarobić o ponad 2,5 tys. zł więcej. Największe wzrosty i przekroczenie bariery 20 tys. zł zanotowali seniorzy. W przypadku UoP ich średnie wynagrodzenie wzrosło o 28,3%, czyli ponad 4,5 tys. zł. Na B2B to wzrost odpowiednio o 25,1% i 4,8 tys. zł.

Jak wynika z analizy, najlepiej wynagradzaną w 2022 roku kategorią IT jest DevOps. Specjaliści z tego obszaru, który łączy elementy rozwoju oprogramowania (tworzenie kodu) i utrzymania infrastruktury (administracja), zarabiają na miesiąc średnio 16 474 zł na UoP i 19 172 zł na B2B. Najwięcej mogą otrzymać seniorzy na umowie B2B. Z ofert pracy wynika, że jest to średnio 30 965 zł miesięcznie, natomiast ankietowani przez Just Join IT specjaliści wskazali, że największa rynkowa pensja DevOpsa może wynieść nawet aż 90 tys. zł miesięcznie. Drudzy najlepiej wynagradzani specjaliści to eksperci od zarządzania i analizy danych – średnio 18 514 zł miesięcznie na B2B. Podium zamyka Java z zarobkami B2B rzędu 17 550 zł miesięcznie.

Przeczytaj również
Kiedy najlepiej kupić nową kartę graficzną?

Zestawiając ze sobą dane o liczbie wakatów oraz średnich zarobkach, raport pokazuje także najbardziej opłacalne kategorie zawodów, czyli takie, w których można zarobić najwięcej względem szans na zdobycie pracy. W tym przypadku wygrywa Java, a na drugim miejscu jest JavaScript. Może to stanowić odpowiedź na pytanie, dlaczego te dwie kategorie cieszą się tak wysoką popularnością.

W raporcie, oprócz danych z ofert pracy, przeanalizowano także 3000 odpowiedzi specjalistów IT dotyczących ich rzeczywistych wynagrodzeń. Z odpowiedzi wynika, że średnie realne zarobki na UoP deklarowane przez juniorów i seniorów są nieznacznie niższe od wynagrodzeń podawanych w ogłoszeniach. O blisko 2500 zł brutto mniej niż w ofertach, zarobią natomiast midzi na UoP. W przypadku kontraktów B2B juniorzy deklarują realne zarobki niższe o kilkaset złotych od podawanych w ogłoszeniach, u midów jest to średnio prawie 500 zł więcej, a u seniorów prawie 4000 zł różnicy na korzyść rzeczywistych wynagrodzeń.

Pełny raport dostępny jest na stronie raport.justjoin.it

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *