Rynek

W Indiach zaprojektowano „inteligentny respirator” do szybkiego wdrożenia dla chorych na COVID-19

Indyjski startup Inali, przy wsparciu laboratorium 3DEXPERIENCE Dassault Systèmes, opracował niskobudżetowy „inteligentny respirator” – urządzenie można szybko wyprodukować oraz wdrożyć do użytku dla pacjentów cierpiących z powodu koronawirusa.

W Indiach zaprojektowano „inteligentny respirator” do szybkiego wdrożenia dla chorych na COVID-19

Inali, startup który zaprojektował i opracował respirator w niecałe osiem dni, jest organizacją non-profit, tworzącą produkty wspomagające opiekę zdrowotną. Projekt urządzenia zrealizowano w oparciu o możliwości platformy 3DEXPERIENCE oraz współpracę z pracownikami służby zdrowia w ramach internetowej społeczności OPEN COVID-19, a także z ekspertami ds. inżynierii z 3DEXPERIENCE Lab w Indiach.

Tworząc model 3D respiratora, zespół Inali współpracował w czasie rzeczywistym – przy użyciu aplikacji cyfrowych opartych na chmurze – z licznymi ekspertami i innowatorami. Wspólnie opracowywano jego inżynierię, sposób produkcji oraz weryfikacji prototypu. I tak, powstałe w efekcie urządzenie służy do identyfikowania wskaźników wydajności dla parametrów takich jak prędkość oraz ciśnienie powietrza, a także do odpowiedniego dostosowywania parametrów operacyjnych. Jak informują przedstawiciele Dassault Systèmes, respirator określa także poziom tlenu odpowiedni dla konkretnego pacjenta oraz wskaźniki bezpieczeństwa wymagane dla niezawodnego użytkowania.

Respiratorów, które odgrywają obecnie kluczową rolę w leczeniu pacjentów cierpiących na COVID-19,  w miarę wzrostu liczby przypadków chorych w Indiach, może niebawem zabraknąć. W takim wypadku pomocnym może stać się właśnie respirator Inali. Zaprojektowano go bowiem do szybkiego i lokalnego wytwarzania z łatwo dostępnych części, aby zaspokoić popyt ze strony szpitali i agencji rządowych – przy jednoczesnym zachowaniu niskich kosztów.

Indyjski startup udostępnił już pełną wersję projektu urządzenia oraz szczegóły dotyczące jego produkcji w ramach otwartego kodu źródłowego. Dzięki temu każdy może pobrać i rozpocząć jego produkcję.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *