Artykuł z magazynu ITwizAdvertorialBiznesCIOPolecane tematy

Integrated Solutions wyposażył centrum danych należące do Data Techno Park
Advertorial

Advertorial
Był to jeden z największych projektów tego typu w roku 2015. Wartość kontraktu to ok. 101 mln zł. Umowa dotyczyła wdrożenia infrastruktury IT i oprogramowania na potrzeby stworzenia platform e-usług i aplikacji online, w tym Informatycznej Platformy Biomedycznej IP-BioMed.

Integrated Solutions wyposażył centrum danych należące do Data Techno Park<br><span class=sponsorowany> Advertorial</span>

Początki Data Techno Park (DTP) sięgają roku 2005, kiedy działalność rozpoczął Wrocławski Medyczny Park Naukowo-Technologiczny. Większość realizowanych przez DTP projektów dotyczy szeroko definiowanej branży medycznej. Wieloletnie doświadczenie we współpracy z sektorem medycznym pozwoliło firmie zdobyć dużą wiedzę, którą dziś wykorzystuje w ramach współpracy z podmiotami i instytucjami reprezentującymi różnorodne gałęzie nauki i biznesu.

Innowacje i transfer technologii w zakresie e-Zdrowia

W ramach Data Techno Park działa Medyczne Centrum Przetwarzania Danych (itQ Data Center), uruchomione we wrześniu 2014 r. Jest ono jednym z najnowocześniejszych w Europie i największych w Polsce ośrodków, w którym są gromadzone, przetwarzane, udostępniane i archiwizowane dane medyczne pacjentów z całego kraju. Ośrodek realizuje m.in. ustawowy obowiązek wdrażania e-dokumentacji medycznej, który ma wejść w życie w styczniu 2018 roku.

itQ Data Center stanowi trzon projektu „Utworzenie ogólnopolskiego ośrodka innowacji i transferu technologii w zakresie e-Zdrowia”, realizowanego przez Data Techno Park w ramach projektu unijnego. Data Techno Park, jako koordynator Ogólnopolskiego Klastra e-Zdrowie, dąży do stworzenia odpowiednich warunków sprzyjających rozwojowi nowoczesnych usług IT w sektorze ochrony zdrowia. Ogólnopolski Klaster e-Zdrowie to porozumienie partnerów z obszaru świata nauki oraz świata biznesu. Cele projektu osiągane są poprzez zakup infrastruktury IT i oprogramowania niezbędnego do wytworzenia innowacyjnych usług przez członków Klastra.

Integrated Solutions wyposażył centrum danych należące do Data Techno Park<br><span class=sponsorowany> Advertorial</span>
Korzystamy z rozwiązań najwyższej klasy, które pracują np. na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych NYSE takich firm, jak HP, IBM, Oracle, Juniper. Rozwiązania dobrano w taki sposób, aby adaptować się do aktualnych i zmieniających się wymagań klientów. Stosowane przez nas rozwiązania są zwielokrotnione. Zaledwie w ciągu 1,5 roku od wmurowania kamienia węgielnego wprowadziliśmy się do centrum. To niewątpliwy sukces nasz i partnera, który nas wspierał” – mówi Marcin Lenarczyk, pełnomocnik zarządu ds. IT w Data Techno Park

Oferta DTP jest bardzo szeroka – od kolokacji, po rozwiązania klasy IaaS, PaaS i SaaS. Głównym użytkownikiem itQ Data Center są zarówno szpitale, przychodnie, pojedyncze gabinety, jak i klienci z sektora bankowego. Umowy podpisywane są indywidualnie, w tym na separację danych.

Całkowity koszt inwestycji – współfinansowanej przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – to prawie 250 mln zł. Projekt sfinansowano ze środków unijnych na lata 2007-2013 w osi priorytetowej 5.1 Wspieranie rozwoju powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym oraz 5.3 Wspieranie ośrodków innowacyjności. Właśnie przy realizacji tego projektu brał udział Integrated Solutions.

Platforma dla Ogólnopolskiego Klastra e-Zdrowie

„Na początku zrealizowaliśmy przetarg na budowę budynku Data Center, które częściowo wyposażono także w sprzęt, w tym związany z zasilaniem i chłodzeniem. Potem odbył się przetarg na dostawę sprzętu IT i oprogramowania, który wygrał Integrated Solutions. Dzięki temu w pełni wyposażyliśmy jedną z ośmiu komór serwerowych” – opowiada Marcin Lenarczyk, pełnomocnik zarządu ds. IT w medycynie w Data Techno Park. „Zaledwie w ciągu 1,5 roku od wmurowania kamienia węgielnego wprowadziliśmy się do centrum. To niewątpliwy sukces nasz i partnera, który nas wspierał” – dodaje.

Wcześniej w Polsce nie budowano tak dużych obiektów. „Były podobne, ale w mniejszej skali. Zwykle mają one po 2, maksymalnie 4 komory. W naszym przypadku jest ich aż 8. Tak duże przedsięwzięcie zawsze stanowi ogromne wyzwanie” – twierdzi Marcin Lenarczyk. „Dzięki doświadczeniu ludzi, którzy brali udział w tym projekcie, został on zakończony pełnym sukcesem. Jego miarą sa nasi klienci. Druga komora naszego centrum danych jest już powoli wyposażana w sprzęt IT. Zapewne do końca roku pojawią się klienci na kolejne” – dodaje.

Projektując budynek, przedstawiciele DTP skupili się na tym, aby spełnić normę Tier 3 przyznawaną przez Uptime Institute. Dokładnie opisuje ona warunki, jakie centrum danych powinno spełniać, w tym np. poziom dostępności na poziomie 99,982%, czyli możliwości braku działania centrum danych przez nie więcej niż 1,6 godziny w ciągu roku.

10 tys. wirtualnych serwerów

Umowę z Integrated Solutions podpisano w roku 2015. „Zamówienie związane było z rosnącym zapotrzebowaniem naszych klientów na sprzęt i oprogramowanie” – mówi Marcin Lenarczyk. W ramach kontraktu z DTP, Integrated Solutions zrealizował projekt wybudowania i wyposażenia jednej z ośmiu komór centrum danych, w której mieści się do 64 szaf serwerowych, nie licząc elementów zasilania i chłodzenia. Każda docelowo może pomieścić serwery o łącznej wysokości do 42U. Teoretycznie daje to liczbę 2700 serwerów w każdej komorze. Teraz w itQ Data Center znajduje się ponad 10 tys. serwerów wirtualnych. „Korzystamy z rozwiązań najwyższej klasy, które pracują np. na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych NYSE takich firm, jak HP, IBM, Oracle, Juniper. Rozwiązania dobrano w taki sposób, aby adaptować się do aktualnych i zmieniających się wymagań klientów. Stosowane przez nas rozwiązania są zwielokrotnione” – dodaje.

W ramach kontraktu z Integrated Solutions dostarczono m.in. wysoko wyspecjalizowane serwery bazodanowe Oracle Exadata Machine, macierze HP 3PAR StoreServ i StoreOnce oraz IBM Storvize, a także bibliotekę taśmową HP StoreEver, serwery blade HP ProLiant i Integrity, serwery IBM POWER System i Flex System oraz przełączniki HP StoreFabric i FlexFabric. Ponadto zainstalowano m.in. system monitoringu sieci IBM Netcool Network Management oraz systemy monitoringu serwerów IBM SmartCloud i IBM Tivoli.

Do chłodzenia sprzętu IT w itQ Data Center zastosowano tzw. wodę lodową. W każdej komorze serwerowej znajduje się klimatyzacja precyzyjna, pozwalająca na monitorowanie pojedynczych szaf. Temperatura w komorach utrzymywana jest na poziomie ok. 21 stopni.

W itQ Data Center zainstalowano również oprogramowanie biznesowe, w tym systemy medyczne – np. klasy HIS przeznaczone dla szpitali oraz aplikacje dla pojedynczych gabinetów lekarskich – i rozwiązania ERP. „Mamy w ofercie zarówno oprogramowanie narzędziowe dla klientów, którzy chcą korzystać z efektów projektów realizowanych w ramach Klastra e-Zdrowie, jak i oprogramowanie dystrybuowane komercyjnie” – wyjaśnia Marcin Lenarczyk.

Rozwiązania skierowane do sektora medycznego

itQ Data Center spełnia wymogi centrum przetwarzania danych dla dokumentacji medycznej. Dlatego znacznie bardziej skomplikowane były wymogi związane np. z bezpieczeństwem. Dostosowane są do tego odpowiednie procedury i regulaminy stosowane w Data Techno Park.

Branża:
• sektor usług
Cel:
• wdrożenie infrastruktury IT i oprogramowania na potrzeby stworzenia platform e-usług i aplikacji online, w tym Informatycznej Platformy Biomedycznej IP-BioMed
Rozwiązanie:
• wdrożenie i integracja rozwiązań wielu producentów,
• dostawa m.in. wysoko wyspecjalizowanych serwerów bazodanowych Oracle Exadata Machine, ale także macierzy HP 3PAR StoreServ i StoreOnce oraz IBM Storvize, biblioteki taśmowej HP StoreEver, serwerów blade HP ProLiant i Integrity, serwerów IBM POWER System i Flex System oraz przełączników HP StoreFabric i FlexFabric,
• instalacja m.in. szyny usług danych Red Hat JBoss Fuse, systemu monitoringu sieci IBM Netcool Network Management oraz systemów monitoringu serwerów IBM SmartCloud i IBM Tivoli.
Korzyści biznesowe:
• budowa elastycznego, łatwego w zarządzaniu środowiska IT dla klientów Data Techno Park,
• stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi nowoczesnych usług IT w sektorze ochrony zdrowia.
O Data Techno Park
Początki Data Techno Park (DTP) sięgają roku 2005, kiedy działalność rozpoczął Wrocławski Medyczny Park Naukowo-Technologiczny. Większość realizowanych przez DTP projektów dotyczy szeroko definiowanej branży medycznej. W ramach Data Techno Park działa Medyczne Centrum Przetwarzania Danych (itQ Data Center), uruchomione we wrześniu 2014 r. Jest ono jednym z najnowocześniejszych w Europie i największych w Polsce ośrodków, w którym są gromadzone, przetwarzane, udostępniane i archiwizowane dane medyczne pacjentów z całego kraju. Ośrodek realizuje m.in. ustawowy obowiązek wdrażania e-dokumentacji medycznej, który ma wejść w życie w sierpniu 2017 roku. itQ Data Center stanowi trzon projektu „Utworzenie ogólnopolskiego ośrodka innowacji i transferu technologii w zakresie e-Zdrowia”, realizowanego przez Data Techno Park w ramach projektu unijnego. Całkowity koszt inwestycji – współfinansowanej przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – to prawie 250 mln zł.
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *