RynekPolecane tematy

Intel i Facebook pracują nad procesorem ze sztuczną inteligencją

Według zapowiedzi już w drugiej połowie 2019 roku zaprezentowany zostanie nowy procesor, nad którym obecnie wspólnie pracują inżynierowie firmy Intel oraz Facebook. Będzie to układ zoptymalizowany pod kątem obsługi funkcji opartych na sztucznej inteligencji.

Intel i Facebook pracują nad procesorem ze sztuczną inteligencją

Rozwijany wspólnie z inżynierami Facebooka procesor przedstawiciele koncernu Intel oficjalnie zapowiedzieli podczas trwających właśnie targów elektroniki użytkowej Consumer Electronics Show 2019. Nowe układy mają oferować funkcje pozwalające na sprawniejsze obsługiwanie funkcji inferencyjnych (niezbędnych do uczenia maszynowego – umożliwiają one, w dużym uproszczeniu, obsługę algorytmów, które potrafią „wyciągać wnioski” z dostarczonych im danych). W kontekście współpracy Intela z Facebookiem możemy tu mówić np. o podejmowaniu pewnych akcji przez serwis automatycznie, w oparciu o dane dostarczane przez użytkowników (czyli np. automatyczne rozpoznawanie osób na zdjęciach i oznaczanie ich w postach)

Fakt, że Intel pracuje nad nowym układem tego typu, nie jest specjalnie zaskakujący – firma od dawna deklaruje zainteresowanie rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji. Oczywiście, Intel nie zasypia gruszek w popiele i wciąż pozostaje liderem tego rynku, jednak ucieczka do przodu jest jak najbardziej w interesie procesorowego giganta. Warto dodać, że wedle szacunków firmy analitycznej Morningstar rynek rozwiązań dla związanych z inferencyjnym uczeniem maszynowym do 2021 r. wart będzie prawie 12 mld USD.

Dodajmy, że Nvidia zaprezentowała swoje układy inferencyjne już w ubiegłym roku. W listopadzie 2018 roku plany stworzenia własnego procesora dedykowanego do obsługi obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją zapowiedzieli też przedstawiciele firmy Amazon. Warto dodać, że o ile zapowiadane układy Nvidii będą bezpośrednią konkurencją rynkową dla rozwiązań koncernu Intel, tak w przypadku zapowiedzi przedstawicieli firmy Amazon sytuacja będzie nieco bardziej skomplikowana. Wedle zapowiedzi Amazon, przynajmniej początkowo, nie zamierza sprzedawać takich układów, ale będzie wykorzystywać je w swoich serwerach. Nie znaczy to jednak, że Intel nie odczuje skutków prac badawczo-rozwojowych Amazona – w końcu jeśli Amazon zacznie korzystać z własnych układów, będzie kupował ich mniej od Intela.

Podczas konferencji prasowej na CES 2019 przedstawiciele Intela poinformowali również o postępach w pracach nad systemem autonomicznych aut. Z oficjalnych deklaracji wynika, że firma zakończyła m.in. proces cyfrowego mapowania wszystkich dróg w Japonii. Wykorzystano do tego kamery z układami Intela montowane w autach Nissana z systemem Mobileye – standardowe auta przeznaczone dla klientów indywidualnych i biznesowych. Pozwoliło to przeprowadzić całą operację znacznie taniej i sprawniej niż w przypadku analogicznych działań Google, który do mapowania dróg wykorzystuje specjalistyczne pojazdy z kamerami, kierowane przez pracowników firmy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *