Rynek

Intel rozpoczyna współpracę z Politechniką Wrocławską

Nowa fabryka firmy ruszyć ma pod Wrocławiem za trzy lata, ale amerykański koncern już teraz rozpoczął współpracę z Politechniką Wrocławską. W planach m.in. prowadzenie projektów badawczych, mentoring prac dyplomowych oraz opracowanie nowego programu nauczania.

Intel rozpoczyna współpracę z Politechniką Wrocławską
Od lewej: prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej oraz Gregory Anderson, dyrektor generalny zakładu Intel Źródło: Intel

Przypomnijmy, że Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników, czyli najnowsza fabryka firmy Intel w Europie, powstać ma w gminie Miękinia pod Wrocławiem – budowa ruszy dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską. Koncern planuje zainwestować do 4,6 miliarda dolarów, co ma zwiększyć jego moce produkcyjne i pomóc zaspokoić rosnący popyt na zaawansowane półprzewodniki. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na 2027 rok.

List intencyjny dotyczący wzajemnej współpracy podpisali – 31 stycznia br. – Gregory Anderson, dyrektor generalny zakładu Intel oraz prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. Jak już wspomniano, umowa zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.

“W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel” – powiedział prof. Arkadiusz Wójs.

Z zawartego porozumienia skorzystają także studenci. Zyskają m.in. możliwość odbycia staży w ramach regularnego programu praktyk w firmie Intel, udziału w specjalistycznych warsztatach i hackatonach, a także mentoring prac magisterskich.

“Ten ostatni element zakłada, że firma Intel przedstawi problemy, z których część studentów będzie mogła wybrać tematy swoich prac magisterskich. Ich przygotowanie będzie się odbywało pod opieką specjalistów z firmy i naukowców z naszego wydziału” – wyjaśnił prof. Rafał Walczak, dziekan Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

W Zakładzie Integracji i Testowania Półprzewodników zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. osób. Około 30% kadry stanowić mają inżynierowie, a 70% technicy. Przedstawiciele Intela mają nadzieję, że zdecydowaną większość stanowić będą absolwenci polskich uczelni.

“To już moja druga wizyta w Polsce i ten tydzień niemal w całości jest poświęcony wizytom na uczelniach. To właśnie współpraca z nimi jest jednym z kluczowych warunków, by nasz projekt zakończył się sukcesem. Początkowo współpraca z Politechniką Wrocławską będzie miała formę konsultacji, w trakcie których przedstawimy nasze potrzeby, ale też pomożemy uczelni dokładnie zrozumieć technologie, którymi się zajmujemy. Wszystko po to, żeby jak najlepiej przygotować przyszłych absolwentów” – skomentował Gregory Anderson.

W trakcie wizyty na Politechnice Wrocławskiej przedstawiciele firmy Intel spotkali się też z naukowcami i studentami. W ich trakcie przedstawili plany budowy zakładu, opowiedzieli o zakresie planowanej tam działalności oraz możliwościach współpracy.

Inwestycja firmy Intel w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *