InfrastrukturaRynekPolecane tematy

Intel stawia na sztuczną inteligencję

Przedstawiciele firmy Intel zapowiedzieli nowe serie procesorów oraz przeznaczone do zastosowań serwerowych układy pamięci Intel Optane. Nowe układy Intel Xeon będą przystosowane m.in. do wsparcia obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. W tego typu zastosowaniach mają oferować ponad 10-krotnie wyższą wydajność niż obecna generacja tych procesorów.

Intel stawia na sztuczną inteligencjęŹródło: Intel

Tegoroczne zapowiedzi w mniejszym niż zwykle stopniu dotyczyły produktów przeznaczonych do zastosowań konsumenckich. Skupiono się przede wszystkim na rozwiązaniach przeznaczonych do centrów danych i innych środowisk związanych z przetwarzaniem danych przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji.

Jedną z kluczowych nowości jest np. kolejna – znana pod nazwą kodową Cascade Lake – generacja układów z rodziny Xeon Scalable. Nowe procesory Intel Xeon mają być wyposażone w kontroler pamięci obsługujący nowe, nieulotne pamięci Intel Optane DC. Mają też zintegrowany akcelerator wspierający operacje typowe dla zastosowań związanych z użyciem sztucznej inteligencji. Z zapowiedzi przedstawicieli koncernu Intel wynika, że nowe układy pozwolą na uzyskanie nawet 11 razy wyższej wydajności w zakresie przetwarzania na potrzeby sztucznej inteligencji niż jest to możliwe przy wykorzystaniu obecnej generacji układów Xeon Scalable.

W nowych układach pojawić się mają również nowe rozszerzenia SI (Intel Deep Learning Boost), a także funkcje z dziedziny bezpieczeństwa, których zadaniem będzie zablokowanie ataków o charakterze zbliżonym do Spectre czy Meltdown (czyli ataków wykorzystujących błędy w projektach wielu współczesnych procesorów). Co istotne, procesory z rodziny Cascade Lake mają pojawić się na rynku jeszcze w 2018 roku.

Przeczytaj również
Etyka sztucznej inteligencji – między postulatami a rzeczywistością

Jednocześnie, już za rok na rynek trafić ma kolejna generacja procesorów Xeon Scalable. Układy rozwijane pod nazwą Cooper Lake mają charakteryzować się jeszcze wyższą wydajnością i jeszcze bardziej zaawansowanymi funkcjami wspomagającymi obliczenia typowe dla algorytmów sztucznej inteligencji. Później – w roku 2020 – pojawić mają się procesory z rodziny Ice Lake. Będą to układy produkowane w procesie produkcyjnym 10nm. Cascade Lake oraz Cooper Lake bazują na technologii 14 nm.

Przedstawiciele firmy Intel ujawnili także nowe informacje na temat przeznaczonych do zastosowań serwerowych układów pamięci Intel Optane. Wiadomo m.in., że rozpoczęły się już pierwsze dostawcy tego typu układów pamięci do wybranych partnerów koncernu. Pełna dostępność pamięci Intel Optane DC jest zapowiadana na przyszły rok.

Nowości firmy Intel nieprzypadkowo ogłoszono w połowie sierpnia, bo to właśnie o tej porze roku firma zwykła anonsować swoje nowości. Dotąd jednak zwykle odbywało się to na konferencji Intel Developer Forum. Firma zrezygnowała jednak z organizowania tego wydarzenia, dlatego tym razem nowości zaprezentowano w formie wideokonferencji.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *