Rynek

Intel wzmocni kompetencje cyfrowe szkół rolniczych, organizując szkolenia dotyczące zastosowania AI w rolnictwie

Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Bartosz Ciepluch, wiceprezes Data Center & AI Group w firmie Intel, podpisali 27 kwietnia 2022 roku porozumienie o współpracy, której celem jest propagowanie edukacji w obszarze sztucznej inteligencji w sektorze rolnym. Tym samym, sygnatariusze porozumienia mają wzmocnić kompetencje cyfrowe uczniów szkół rolniczych i nauczycieli.

Intel wzmocni kompetencje cyfrowe szkół rolniczych, organizując szkolenia dotyczące zastosowania AI w rolnictwie
Od lewej: Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa oraz Bartosz Ciepluch, wiceprezes Data Center & AI Group w firmie Intel fot. Intel

Na mocy zawartego porozumienia firma Intel będzie organizować programy szkoleniowe poświęcone zastosowaniu sztucznej inteligencji w rolnictwie. Dodajmy, że będą one kontynuacją realizowanego w roku 2021 programu szkoleniowego skierowanego do szkół rolniczych, prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a opartego na programie AI for Future Workforce.

Przeprowadzone w Polsce szkolenia – po dostosowaniu do specyfiki zagadnień rolniczych – stać się mają podstawą dla podobnych programów wdrażanych na całym świecie, poinformowali przedstawiciele ministerstwa.

“Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże wydajniej uprawiać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów i podnieść jakość spożywanych produktów rolnych. Jeśli odpowiednio zastosujemy sztuczną inteligencję, mamy szansę wzmocnić pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej, a także rozwinąć gospodarkę i rynek pracy, przynosząc tym samym korzyści dla społeczeństwa” – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk. “Cieszy mnie, że program AI for Future Workforce będzie realizowany w resortowych szkołach rolniczych, gdzie znajdą się uczniowie myślący nieszablonowo i awangardowo, którzy widzą już dziś potrzeby zmian i szukają sposobów ich wprowadzania” – dodał.

I tak, firma Intel stworzy modelowe rozwiązanie szkolnej pracowni, przeznaczone do wdrażania sztucznej inteligencji w zastosowaniach rolniczych w polskich szkołach. Jest to część szeroko zakrojonych działań spółki na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli w obszarze edukacji w Polsce. Wspomniane pracownie umożliwić mają, jeszcze w 2022 roku, przeszkolenie ze sztucznej inteligencji opartej na programie AI for Future Workforce, ponad 200 nauczycieli i 3000 uczniów.

Jak wskazują przedstawiciele spółki Intel, Polska jest pionierem sektorowego podejścia do edukacji i szkoleń prowadzonych w oparciu o program AI for Future Workforce.

“Polska jest jednym z największych dostawców produktów rolnych w Unii Europejskiej, dlatego to właśnie tutaj rozpoczynamy szkolenia, które przełożą się na poprawę wydajności pracy w zakładach rolnych” – stwierdził Bartosz Ciepluch, wiceprezes Data Center & AI Group w Intel. “AI for Future Workforce to sprawdzone podejście, z elastycznymi modelami użytkowania i dostosowaniem treści do programów nauczania dla uczniów i nauczycieli” – podsumował.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *