Rynek

Jak z dnia na dzień zmigrować miliony stacji z 4G na 5G

Nokia ogłosiła dziś aktualizację oprogramowania, które umożliwi płynną migrację stacji bazowych 4G/LTE do 5G/NR. Jak szacuje producent, klienci Nokii uzyskają dzięki temu dostęp do funkcjonalności 5G na ok. 1 mln urządzeń.

Jak z dnia na dzień zmigrować miliony stacji z 4G na 5G

Baza ta osiągnie  poziom 3,1 mln do końca roku i ponad 5 mln w 2021 roku. Wprowadzając tę funkcjonalność za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania, Nokia oferuje bezproblemową i efektywną kosztowo ścieżkę modernizacji do standardu 5G/NR – przekonują przedstawiciele firmy.

Możliwość modernizacji nadajnikow 4G/LTE poprzez aktualizację oprogramowania znacznie ułatwi wdrożenie FDD 5G/NR, unikając kosztownych i uciążliwych wizyt na obiektach radiowych. Nokia posiada ogromną bazę 359 klientów 4G/LTE operujących w standardzie FDD, których znaczna większość sprzętu jest możliwa do aktualizacji. Dzięki temu operatorzy będą mogli w bardziej płynny sposób budować zasięg 5G/NR w niższych pasmach poprzez wykorzystanie istniejącego widma częstotliwości.

Nokia dostarcza również swoim klientom funkcjonalność Dynamic Spectrum Sharing (DSS) dla sieci 2G/GSM-3G/WCDMA-4G/LTE. Ostatnio wprowadzone uzupełnienie rozwiązania o 4G/LTE-5G/NR sprawia, iż obejmuje ono wszystkie technologie dostępowe dzięki czemu migracja częstotliwości radiowych do 5G/NR jest prostym i niezwykle wydajnym procesem. W typowych warunkach DSS będzie wprowadzany do jednego lub kilku pasm 4G/LTE, które zostaną następnie zagregowane z innymi częstotliwościami działającymi w technologii 4G/LTE lub 5G/NR. Nokia posiada wiodące na rynku rozwiązanie DSS obejmujące wszystkie technologie dostępu radiowego od 2G/GSM do 5G/NR.

Szacuje się, że to rozwiązanie pozwoli branży telekomunikacyjnej zaoszczędzić potencjalnie dziesiątki mld EUR na kosztach prac inżynieryjnych, ponieważ dostawcy usług komunikacyjnych będą w stanie zmodernizować swoje sieci do 5G/NR na FDD poprzez aktualizację oprogramowania” – przekonują przedstawiciele Nokii.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *