BranżaRynek

Lenovo dostarczy jeden z największych na świecie superkomputerów MareNostrum 4

Podczas International Supercomputing Conference (ISC2017) firma Lenovo poinformowała o dostarczeniu i wdrożeniu największego na świecie superkomputera opartego na procesorach Intel nowej generacji w Centrum Superkomputerowym w Barcelonie (BSC). Superkomputer działający z szybkością  11,1 petaflops nosi nazwę MareNostrum 4 i będzie działać w centrum danych w Chapel Torre Girona na Politechnice Katalońskiej w Barcelonie.

Lenovo dostarczy jeden z największych na świecie superkomputerów MareNostrum 4

Nowy superkomputer umożliwi prowadzenie zróżnicowanych badań naukowych — od badań ludzkiego genomu po bioinformatykę, biomechanikę, prognozowanie pogody czy analizę składu atmosfery. Nowy system, który będzie z czasem się rozrastać. Dziś zajmuje 13. pozycję na najnowszej, opublikowanej dziś liście TOP500 (top500.org).

System obejmuje ponad 3400 węzłów serwerów nowej generacji Lenovo wyposażonych w skalowalne procesory Intel Xeon. Łączy je ponad 60 kilometrów okablowania sieciowego 100 Gb/s Intel Omni-Path.  Jest to 3. wiodący system HPC zainstalowany przez Lenovo w placówce Partnerstwa na rzecz Zaawansowanych Systemów Komputerowych w Europie (PRACE). Lenovo jest największym dostawcą przodujących systemów HPC dla tej wpływowej społeczności naukowej i ma ugruntowaną reputację najszybciej rozwijającej się firmy superkomputerowej w Europie.

Już od 25 lat produkujemy serwery x86 i zajmujemy pierwsze miejsce pod względem ich niezawodności oraz zadowolenia klientów. Chcemy, by firma Lenovo stała się największym na świecie producentem superkomputerów, który pomaga w pokonywaniu największych wyzwań dla ludzkości dzięki szybkiemu rozwojowi technologii i innowacyjności” — powiedział Kirk Skaugen, prezes Lenovo Data Center Group. „Realizacja systemu o takich rozmiarach i złożoności jak MareNostrum 4 wymaga nadzwyczajnego poziomu integracji oraz umiejętności — od laboratorium przez fabrykę po zespoły wdrożeniowe na miejscu” — dodaje Madhu Matta, wiceprezes i dyrektor generalny ds. wysokowydajnych systemów obliczeniowych i sztucznej inteligencji w Lenovo.

Przeczytaj również
Scaleway chce konkurować o rynek usług cloud computing m.in. ceną instancji obliczeniowych

Od debiutu na liście TOP500 w roku 2014 firma Lenovo stała się jednym z najszybciej rozwijających się dostawcą systemów Top500 na świecie.  Lenovo zajmuje 2. miejsce (na podstawie względnej wydajności szczytowej – Rpeak) pod względem łącznej liczby pozycji na liście TOP500 (92). Zajmuje też 1. miejsce w dziedzinie superkomputerów w Chinach — największym i najszybciej rozwijającym się regionie pod względem liczby superkomputerów — ma on o 50% więcej komputerów na liście niż następny konkurent (na podstawie notowań TOP500 z okresu od czerwca 2014 do czerwca 2017).

Lenovo modernizuje także swoje Globalne Centrum Innowacyjności HPC w Stuttgarcie przy użyciu 6000 rdzeni skalowalnych procesorów Intel Xeon nowej generacji oraz najnowszych procesorów GPU NVIDIA połączonych wysokowydajną siecią produktów firm Mellanox i Intel.  Centrum Innowacyjności HPC zostało otwarte w maju 2015 r. w celu współpracy z klientami i zapewnienia im dostępu do najnowszych technologii, w tym takich samych systemów, jakie działają w ramach superkomputera BSC MareNostrum 4, zanim trafią do masowej sprzedaży. Pełna modernizacja systemu ma się zakończyć w sierpniu 2017 roku.

Przykładem współpracy branżowej prowadzonej przez Globalne Centrum Innowacyjności HPC jest ośrodek badawczy Birmingham Environment for Academic Research (BEAR) na Uniwersytecie w Birmingham. BEAR to zbiór zasobów IT przekazanych bezpłatnie społeczności uniwersyteckiej oraz zespół wykwalifikowanych naukowców z zewnętrz, którzy mogą szybciej prowadzić tu badania z różnych dyscyplin, m.in. medyczne, językoznawcze czy nad sekwencjonowaniem genomu.

Przeczytaj również
IBM wyprodukował pierwszy układ scalony w procesie technologicznym 2nm

Sekwencjonowanie genomu może szybko dostarczyć informacji na temat skali i wzorców rozprzestrzeniania się poważnych epidemii. Kiedy w Ameryce Północnej i Południowej pojawił się wirus zika, udało nam się szybko zareagować z wykorzystaniem przenośnych urządzeń do sekwencjonowania na miejscu. Dzięki temu pozyskaliśmy dane sekwencyjne w ciągu kilku dni” — powiedział profesor Nick Loman, profesor genomiki mikrobiologicznej i bioinformatyki na Uniwersytecie w Birmingham. „Porównawcza analiza sekwencji genomu wymaga znacznej mocy obliczeniowej i pamięci masowej. Nowy system oferuje szybkie obliczenia na żądanie, które skracają czas analizy. Możemy błyskawicznie uzyskiwać dostęp do setek procesorów, tysięcy gigabajtów pamięci RAM i dziesiątków terabajtów pamięci masowej. W ten sposób możemy nadążyć za szybkim tempem generowania danych oraz błyskawicznie publikować nowe wnioski w społeczności naukowej oraz służby zdrowia, aby wspierać zwalczanie epidemii” – dodaje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *