Cyberbezpieczeństwo

Microsoft rozszerzy usługę Advanced Threat Protection na starsze wersje Windows

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Microsoftu usługa Advanced Threat Protection – czyli nowe rozwiązanie, zwiększające bezpieczeństwo systemu Windows – zostanie udostępniona również użytkownikom oprogramowania Windows 7 oraz 8.1. To spore zaskoczenie, ponieważ do tej pory przedstawiciele firmy deklarowali, że rozwiązanie ATP będzie dostępne tylko na systemów Windows 10 oraz Windows Server.

Microsoft rozszerzy usługę Advanced Threat Protection na starsze wersje Windows

Usługa Windows Defender Advanced Threat Protection (ATP) to kompleksowe rozwiązanie, którego zadaniem jest wykrywanie i blokowanie ataków informatycznych wymierzonych w użytkowników biznesowych. Oprogramowanie ma także dostarczać użytkownikom rekomendacji dotyczących zabezpieczeń oraz zapewniać wsparcie w zakresie analizowania konkretnych ataków i incydentów bezpieczeństwa. Rozwiązanie Microsoft Advanced Threat Protection zaprojektowano przede wszystkim z myślą o dużych organizacjach – centralna konsola pozwala administratorom na wygodne monitorowanie statusu dużej liczby urządzeń pracujących pod kontrolą środowiska Windows, w tym – wykrywanie wszelkich incydentów i szybkie reagowanie na nie.

Microsoft oficjalnie wprowadził ową usługę do swojej oferty w sierpniu ubiegłego roku – po ponad roku od momentu uruchomienia programu testowego. Na razie jednak jest ona dostępna wyłącznie dla Windows 10, a także Windows Server 2012R2/2016 – i z dotychczasowych deklaracji firmy wynikało, że raczej się to nie zmieni.

Dlatego też informacja o planach udostępnienia funkcjonalności usługi Microsoft Defender Advanced Threat Protection również w Windows 7 oraz Windows 8.1 jest pewnym zaskoczeniem. Zapowiedź taka padła na oficjalnym blogu platformy Windows. Z jednego z wpisów wynika bowiem, że dostępność usługi ATP zostanie rozszerzona latem tego roku. „Zdajemy sobie sprawę z tego, że wielu naszych klientów jest w okresie przejściowym i w swojej infrastrukturze posiadają zróżnicowany zasób komputerów z Windows 10 i Windows 7. Chcemy pomóc im w maksymalnie efektywnym zabezpieczeniu swoich systemów na czas migracji do Windows 10, w związku ze zbliżającym się terminem zakończenia wsparcia technicznego dla Windows 7” – napisał Rob Lefferts z zespołu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo Windows. Warto dodać, że zakończenie wsparcia technicznego dla systemu Windows 7 nastąpi w styczniu 2020 roku.

Przeczytaj również
F5 wśród najlepszych dostawców rozwiązań zarządzania botami

Rozszerzenie wsparcia dla usługi Microsoft Defender ATP o nowe systemy oznaczać będzie, że firmowi administratorzy będą mogli monitorować stan zabezpieczeń komputerów z Windows 7 i 8.1 tak samo, jak dziś robią to z maszynami działającymi pod kontrolą systemu Windows 10 lub Windows Server. Wiadomo już, że kilka miesięcy przed formalnym udostępnieniem tego wariantu usługi wybrani użytkownicy będą mogli wziąć udział w testach usługi na potrzeby jej stosowania ze starszymi wersjami środowiska Windows.

Warto odnotować, że usługa Windows Defender Advanced Threat Protection nie jest dostępna jako samodzielny, niezależny produkt. Microsoft zdecydował się na oferowanie jej wyłącznie największym klientom korporacyjnym – tym, którzy korzystają z wolumenowych planów subskrypcyjnych Windows 10 Enterprise E5 oraz Microsoft 365 E5.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *